Robinson Crusoe (Portal Games)

Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Robinson Crusoe (Portal Games)

Post autor: Jan1980 »

http://www.rebel.pl/product.php/1,1379/ ... -roku.html

Niby dobry dział, żeby spytać się o tę grę ale nie to forum ;)

Czy ktoś z Was w to grał i ma jakieś przemyślenia, którymi może się podzielić?

Ja na razie grałem w to 1/2 raza, czytałem instrukcję i gra mi się spodobała. Ten klimat eksploracji, szukania schronienia, polowania bardzo pasuje mi do rozegrania przygód jakiegoś myśliwego w totalnej głuszy, albo grupy żołnierzy powracających na swoją stronę frontu.
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: killy9999 »

Ja grałem kilka razy. Klimat fajny, mechanika bardzo dobra. Podstawowe pytanie, to czy lubisz gry kooperacyjne? Jak tak, to myślę że możesz śmiało wziąć, jak nie to lepiej przemyśl sprawę dwa razy
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: Jan1980 »

Lubię gry kooperacyjne i lubię w takie gry grać samemu. Dzięki za odpowiedź. A mechanika nie jest przeładowana? Podczas tej mojej 1/2 gry wydawało mi się, że plansza żyje - tylko kart, tyle znaczników, tyle przesunięć różnych rzeczy. Coś o tym możesz powiedzieć?
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: killy9999 »

W sensie, że za dużo wszystkiego na planszy? Nie miałem takiego poczucia - przy grach wojennych to pikuś :-)
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: maciunia »

Grałem dwa razy i mi się więcej niż podobało. Trzeba się jednak całkowicie przestawić z negatywnej interakcji na kooperację, do tego stopnia że podczas pierwszej rozgrywki intuicyjnie szukałem możliwości szkodzenia współgraczom :)
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: Jan1980 »

Nie, że za dużo w ogóle, ale za dużo różnych elementów. Ale to było po prostu wrażenie w trakcie 1/2 gry.
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: cadrach »

Gra ma sporo elementów, ale dla wojenników to raczej nie będzie problem. Podejrzewam, że jest to dobra gra. Podejrzewam, ponieważ kupiłem ją w prezencie bardzo młodej osobie, dla której szukałem dobrego sposobu na pokazanie świata planszówek, żeby wiedziała, że jest wybór między nimi a grami na komputerze; ale zagrać, ani mnie, ani jej, nie było dane.

Niestety, instrukcja utrudnia wprowadzenie do gry. Może gdybym miał grę w domu, to dałbym radę, ale podczas krótkich wizyt w gości brakuje na to czasu. Wygląda to więc zawsze tak, że rozkładamy planszę, ja w międzyczasie szybko coś podczytuję, by wyłapać, o co chodzi. W tym momencie gra jest już rozłożona, ale zawsze parę przepisów budzi wątpliwości i po prostu nie wiem, jak w to grać. Gramy więc improwizując zasady - bo gra jest pudłem ze skarbami dla młodego człowieka i on ma frajdę już choćby przesuwając żetony i podczytując karty wydarzeń. Jak dotąd tak wyglądają moje doświadczenia z Robinsonem. A przecież nie o to chodzi.

Problemem jest to, że w instrukcji znajduje się wielka liczba ikon, które zastępują wyrazy. To pewnie jakiś nowy trend w pisaniu instrukcji i są zapewne dobre powody dla jego wprowadzenia, ale dla mnie to ściana nie do przejścia w trakcie parogodzinnych wizyt. Zdanie w instrukcji wygląda zwykle tak:
"Aby wprowadzić % użyj & i rzuć kostką. Jeśli test jest niezdany, tracisz dodatkowo @". W Magii i Mieczu to była betka, bo współczynników i ikonek było parę. W Robinsonie jest ich mnóstwo. Dla ogranej osoby na pewno one nie stanowią problemu, ale co, gdy ktoś chce dopiero zacząć? Literalnie trzeba czytać instrukcję z legendą do niej. Inaczej się nie da. A może jestem człowiekiem nazbyt starej daty?

Ale ciągle w Robinsona chcę zagrać i pewnie kiedyś się uda przeczytać ze zrozumieniem ten bełkotliwy instruktaż.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: killy9999 »

Nie wypowiem się na temat tego co napisał cadrach, bo grę najzwyczajniej w świecie wytłumaczył mi kolega i nie musiałem czytać instrukcji. Natomiast w trakcie gry zdarzało się, że mieliśmy wątpliwości co do interpretacji zasad i instrukcja niestety nie zawierała odpowiedzi.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Moim zdaniem to najlepsza polska gra, zarówno pod katem mechaniki, niepowtarzalności rozgrywki czy wykonania. Milion fajnych elementów, dobry klimat i ogromna ilość kombinowania. Ponadto można w bardzo łatwy sposób modyfikować poziom trudności.

Jedyna wada, to jeśli mamy zestaw graczy jeden doświadczony i reszta nowicjuszy, to ten jeden gracz będzie raczej myślał za resztę, dlatego pierwsza partia będzie trochę w stylu "gracze zdalnie sterowani". Ale kiedy sami nabiorą trochę doświadczenia, to nie powinno już być tego problemu.

Bardzo mi się podoba, że scenariusz składa się z wyciąganych kart wydarzeń, których jest tak dużo, że ciężko powtórzyć rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: Jan1980 »

Ładną reklamę mi zrobiliście. W poniedziałek jadę do zaprzyjaźnionej kawiarni pyknąć partyjkę ćwiczebną i zobaczyć czy mi się na pewno spodoba a jak tak to, we wrześniu kupię.
Słyszałem już to od Kolegi, który grał w Robinsona, że jeden doświadczony gracz może "opanować" całą grę, ale mam na to dwa sposoby. Sprawdzony - grać samemu, i jeszcze nie testowany - nie konsultować z sobą ruchów (fabularnie- rozbitkowie nie znają swoich języków).
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: Herman »

To chyba problem każdej gry kooperacyjnej, że bardziej doświadczony gracz w jakiś sposób dominuje rozgrywkę.
Ja w RC nie grałem, bo nie przepadam za grami kooperacyjnymi.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Jan1980 pisze:Ładną reklamę mi zrobiliście. W poniedziałek jadę do zaprzyjaźnionej kawiarni pyknąć partyjkę ćwiczebną i zobaczyć czy mi się na pewno spodoba a jak tak to, we wrześniu kupię.
Słyszałem już to od Kolegi, który grał w Robinsona, że jeden doświadczony gracz może "opanować" całą grę, ale mam na to dwa sposoby. Sprawdzony - grać samemu, i jeszcze nie testowany - nie konsultować z sobą ruchów (fabularnie- rozbitkowie nie znają swoich języków).
Można się też umówić, że właśnie ta jedna osoba ma jakiś ograniczony wachlarz komunikacji lub decyzji :)
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: Jan1980 »

Tylko taka osoba wtedy nie będzie się dobrze bawiła. Wiem bo znam taką osobę :)
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Cóż, jednak to oczywiście są mutacje gry dla chętnych. Ona i bez nich jest bardzo dobra. Niedługo rozegram kampanię HMS Beagle z dodatku. Jestem bardzo jej ciekaw.
Awatar użytkownika
War Elephant
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: sobota, 13 września 2014, 22:54
Lokalizacja: Warszawa - Nowe Włochy
Has thanked: 18 times
Been thanked: 38 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - znacie? gracie?

Post autor: War Elephant »

Kupuj w ciemno gra jest świetna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”