"Wojna z terroryzmem" a "wojna klasyczna"

RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: "Wojna z terroryzmem" a "wojna klasyczna"

Post autor: RAJ »

(...)

Po pierwsze zbiorczo odpowiedziałem na wszystkie posty, również te, które nie były twojego autorstwa. Dlaczego wiec oburzasz się, że zarzucam Ci coś czego nie napisałeś?
Po drugie, sam powiedz, jak mam z Tobą dyskutować skoro nie czytasz tego co napisałem?
RAJ pisze:Wojna w klasycznym rozumieniu to wojna z jasno określonymi przeciwnikami dysponującymi zorganizowanymi oddziałami zbrojnymi.
Odmianą takiej wojny były wojna domowa, bunt czy rewolucja.
Wojna taka w żaden sposób nie "zginęła". Nadal toczą się takie konflikty i toczyć się będą.
I nie bardzo rozumiem, dlaczego zamierzasz ograniczać wojny do użycia ołowiu. Maczety czy lasery są równie dobre.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: "Wojna z terroryzmem" a "wojna klasyczna"

Post autor: RAJ »

(...)
1) Czytam RAJu, czytam uważnie. I co więcej poprosiłem Cię nawet o doprecyzowanie tej definicji (co zignorowałeś) bo jak dla mnie to jest ona zbyt mało konkretna i każdy konflikt dało by się pod nią podciągnąć.
2) Zapytam wobec tego wprost. Czy wg. Ciebie Angola lub Somalia to klasyczne wojny? A jeśli to są wg. Ciebie klasyczne wojny to podaj proszę przykład wojny, która "klasyczną" nie jest. A może jednak uważasz, że każdy konflikt to wojna klasyczna?
3) Nie wierzę, że nie zrozumiałeś tego skrótu myślowego... Po co więc takie łapanie za słówka?
1) To jest bardzo precyzyjna definicja. Tyle że przy tym bardzo szeroka. Bo wojna to bardzo szerokie pojęcie i jako takie obejmuje wszystkie albo prawie dotychczasowe konflikty zbrojne.
Dalej mamy podział dodatkowy na rozmaite wojny domowe, hybrydowe itd itp.
2) Tak, to klasyczne wojny. Nie klasyczne wojny to np. wojny terrorystyczne, ekonomiczne, walutowe czy hakerskie. Dopiero się zaczynają i wykształcają.
3) Jeśli to był skrót myślowy to faktycznie nie zrozumiałem. Ograniczyłeś w swojej wypowiedzi zakres wojen do ostrzeliwania się i w kontekście tego co pisałem wcześniej o zapatrzeniu w wojny typu europejskiego odebrałem to dosłownie.

Wyobraź sobie jak będą wyglądały wojny w dobie nanotechnologii - zlokalizowanie agresora może zająć więcej czasu niż będzie trwała sama wojna.
Zmierzamy także w kierunku wojen korporacyjnych gdzie stronami będą korporacje przeciwko korporacjom albo korporacje przeciwko państwom.
Wojny które już się toczą to np. wojny walutowe czy ekonomiczne - polegają np. na wprowadzaniu do obiegu fałszywego pieniądza, albo sztuczne zawyżanie/zaniżanie kursu walut.
Wojny hakerskie - czyli ataki z wykorzystaniem sieci komputerowych - to już się dzieje. Amerykanie wiedzą, że zostali zaatakowani i wydaje im się, że atak przeprowadzili Chińczycy. Ale równie dobrze ktoś mógł się pod Chińczyków podszyć - i w przyszłości tak właśnie będzie się działo.
Czy wojny terrorystyczne - gdzie jedna ze stron organizuje i sponsoruje ataki terrorystyczne na wybrane cele, pozostając przy tym w ukryciu. Atakowana strona nie musi wiedzieć kto tak naprawdę stoi za tymi atakami.

To są wojny nie klasyczne.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: "Wojna z terroryzmem" a "wojna klasyczna"

Post autor: Radosław Kotowski »

Myślałbym raczej o definicji z dla teorii sztuki wojennej a nie definicji prawnej.
W większości zgodzę się z RAJ-em.
Wojna z terroryzmem jest bardziej kampanią. Rzucono wezwanie określonemu sposobowi walki uznając go za skrajnie niebezpieczny dla państw zachodnich.
Wojny terrorystyczne możemy już obserwować w pełnej krasie na Bliskim Wschodzie.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: "Wojna z terroryzmem" a "wojna klasyczna"

Post autor: Antypirx »

RAJ pisze:A propo wojen terrorystycznych - w krótkim czasie Kitajcom poleciały w kosmos trzy kompleksy przemysłowe. Przypadek czy coś więcej? Pewnie się nie dowiemy ale jestem pewien, że chińskie służby intensywnie weryfikują taką opcję.
Przy chronologii takiej:

że najpierw:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/chiny-w ... ych/c6jx66

a potem:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... BoxNewsImg

wszystko jest jasne.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: "Wojna z terroryzmem" a "wojna klasyczna"

Post autor: RAJ »

Teoretyków wojskowości jest mnóstwo, często dużo starszych niż Clausewitz, zaczynając od samego Sun Tzu.
cytując z tego samego artykułu:
Amorficzna postać konfliktu na Ukrainie czerpie maksymalnie z dorobku sztuki strategicznej Basila Henry’ego Liddlla Harta i działań pośrednich, beaufrowskiej koncepcji odstraszania, ludendorffowskiej strategii totalnej czy też zastosowania nieograniczonych środków walki propagowanych przez chińskich wojskowych Qiao Lianga i Wanga Xiangsui.
Nie widzę żadnego powodu aby ograniczać definicję wojny w ten sposób.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: "Wojna z terroryzmem" a "wojna klasyczna"

Post autor: Radosław Kotowski »

Ciekawy jestem jakie to cechy wojny totalnej gen. Ludendorffa dopatrzono się w wojnie na Ukrainie :)

Z gatunkami wojny macie rację, choć to po prostu podział na rodzaje wojny ze względu na sposób prowadzenia.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: "Wojna z terroryzmem" a "wojna klasyczna"

Post autor: Antypirx »

"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”