Matematyczne przewidywanie wyników bitew

Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Matematyczne przewidywanie wyników bitew

Post autor: clown »

Ano prawda. Napisałem prośbę o możliwość przesłania tej bazy i czekam na odzew.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Matematyczne przewidywanie wyników bitew

Post autor: Samuel »

clown pisze: Nie bronię tej pracy, bronię sensowności takich analiz. I zdaję sobie sprawę z ich ograniczeń. Dlatego napisałem o swoich wątpliwościach.
Takie prace łatwo jest skrytykować w ten sposób: wyjąć zdanie z kontekstu, jeden element analizy, skrytykować go jakby istniał w próżni i skreślić potem całość, bo coś nie pasuje. To do niczego nie prowadzi. Szczególnie, że krytyka jest oderwana od bazy bitew, na której ta analiza powstała. Bardziej konstruktywne byłoby zanalizowanie tejże bazy.
Clownie,
ja też napisałem wyraźnie, że problem nie leży w analizach, lecz w bazie danych. Natomiast od tego analityk ma umiejętność popularnie nazywaną zdrowym rozsądkiem, żeby sam dostrzegł oczywiste problemy, a nie analizował bezrefleksyjnie podany mu materiał.
Absolutnie nie jestem przeciwny podejściu analitycznemu (na obronę przywołuję tu moją pracę habilitacyjną, gdzie badam - m.in statystycznie - zbiór wybranych nacechowanych negatywnie terminów w ustawodawstwie poźnoantycznym). Jestem przeciwny analizowaniu bezrefleksyjnemu, w którym analityk nie jest łaskaw się zastanowić, jak powstała baza danych, na której operuje.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Matematyczne przewidywanie wyników bitew

Post autor: Antypirx »

Samuel pisze:
clown pisze: Nie bronię tej pracy, bronię sensowności takich analiz. I zdaję sobie sprawę z ich ograniczeń. Dlatego napisałem o swoich wątpliwościach.
Takie prace łatwo jest skrytykować w ten sposób: wyjąć zdanie z kontekstu, jeden element analizy, skrytykować go jakby istniał w próżni i skreślić potem całość, bo coś nie pasuje. To do niczego nie prowadzi. Szczególnie, że krytyka jest oderwana od bazy bitew, na której ta analiza powstała. Bardziej konstruktywne byłoby zanalizowanie tejże bazy.
Clownie,
ja też napisałem wyraźnie, że problem nie leży w analizach, lecz w bazie danych. Natomiast od tego analityk ma umiejętność popularnie nazywaną zdrowym rozsądkiem, żeby sam dostrzegł oczywiste problemy, a nie analizował bezrefleksyjnie podany mu materiał.
Absolutnie nie jestem przeciwny podejściu analitycznemu (na obronę przywołuję tu moją pracę habilitacyjną, gdzie badam - m.in statystycznie - zbiór wybranych nacechowanych negatywnie terminów w ustawodawstwie poźnoantycznym). Jestem przeciwny analizowaniu bezrefleksyjnemu, w którym analityk nie jest łaskaw się zastanowić, jak powstała baza danych, na której operuje.
Dane, z których się wyciąga wnioski są jak najbardziej kluczowe. Cóż po cudnej metodologii analitycznej, jeśli baza do d... .
Shit in - shit out, jak to mówią.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
Palladinus
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 23:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Matematyczne przewidywanie wyników bitew

Post autor: Palladinus »

Sam proces przewidywania wyników bitew jest ciekawy, ale bardzo wartościowa byłaby pogłębiona analiza matematyczna, jakie elementy najbardziej wpływają na ten wynik. Nie zdążyłem jeszcze przeczytać, ale z tego co piszecie wygląda na to, że autor przyjął pewne czynniki autorytarnie jako niemające wpływu.

Czy w tekście jest wskazany model, z którego korzysta autor?
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Matematyczne przewidywanie wyników bitew

Post autor: Leliwa »

Antypirx pisze:
Samuel pisze:
clown pisze: Nie bronię tej pracy, bronię sensowności takich analiz. I zdaję sobie sprawę z ich ograniczeń. Dlatego napisałem o swoich wątpliwościach.
Takie prace łatwo jest skrytykować w ten sposób: wyjąć zdanie z kontekstu, jeden element analizy, skrytykować go jakby istniał w próżni i skreślić potem całość, bo coś nie pasuje. To do niczego nie prowadzi. Szczególnie, że krytyka jest oderwana od bazy bitew, na której ta analiza powstała. Bardziej konstruktywne byłoby zanalizowanie tejże bazy.
Clownie,
ja też napisałem wyraźnie, że problem nie leży w analizach, lecz w bazie danych. Natomiast od tego analityk ma umiejętność popularnie nazywaną zdrowym rozsądkiem, żeby sam dostrzegł oczywiste problemy, a nie analizował bezrefleksyjnie podany mu materiał.
Absolutnie nie jestem przeciwny podejściu analitycznemu (na obronę przywołuję tu moją pracę habilitacyjną, gdzie badam - m.in statystycznie - zbiór wybranych nacechowanych negatywnie terminów w ustawodawstwie poźnoantycznym). Jestem przeciwny analizowaniu bezrefleksyjnemu, w którym analityk nie jest łaskaw się zastanowić, jak powstała baza danych, na której operuje.
Dane, z których się wyciąga wnioski są jak najbardziej kluczowe. Cóż po cudnej metodologii analitycznej, jeśli baza do d... .
Shit in - shit out, jak to mówią.
Lepiej brzmi "garbage" zamiast "shit"
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”