Dominion (Rio Grande Games)

Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Dominion (Rio Grande Games)

Post autor: Strategos »

https://boardgamegeek.com/boardgame/36218/dominion

Gra polegająca na budowaniu talii ale czy to tylko jedna gra czy biorąc pod uwagę ilość możliwych układów zestawów kart biorących faktycznie udział w kolejnych rozgrywkach i dodatki (bardzo dużo, znacznie urozmaicających grę) tysiące wariantów jednej megagrywalnej gry.

Gra jest lekka reguły do nauczenia w 5 minut ale, żeby wygrać z bardzo doświadczonym graczem trzeba włączyć wszystkie procesory mózgowe, którymi dysponujemy :). Z graczem trochę bardziej ogranym z nami nawiążemy jednak walkę po treningu. W rodzinie nastąpiła właśnie dzięki Andy'emu gorączka "dominionowa", obawiam się, iż szybko nie minie.


Uzupełniający (podstawka została niedawno wydana po polsku) trening wirtualny zapewnia ta strona:

https://www.playdominion.com/Dominion/gameClient.html

Po rejestracji dysponujemy do treningu podstawką. W wirtualnym sklepie są do zakupienia wszystkie z wyjątkiem najnowszego dodatki. W obecnej wersji Beta jest tryb Chalenge i losowania przeciwnika.

W Chalenge mamy możliwość precyzyjnego ustalenia jakimi zestawami kart czy dodatków gramy oraz ustawienia preferowanego rozkładu prawdopodobieństwa pojawiania się kart z konkretnego dodatku czy podstawki.

W wypadku losowego przeciwnika gramy wszystkimi zestawami, które zakupiliśmy jedynie ustalając preferencje w rozkładzie losowania zestawów z dodatków i podstawki (mam nadzieję, że w wersji ostatecznej będzie można wybierać jak w Chalenge), można zgodzić się na to, że będziemy grali kartami z zestawów z dodatków zakupionych przez przeciwnika choć sami ich nie mamy.

Moduł jest czytelny i bardzo łatwy w obsłudze.
Jest też tryb kampanii gdzie AI gra tradycyjnie lepiej niż w występującym też tutaj "zwykłym" trybie dedykowanym pojedynkom człowieka z komputerem.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Dominion

Post autor: Strategos »

Świetne niekiedy pojedynki się toczy on-line po opanowaniu podstaw i solidnym treningu z AI (szybko można grać lepiej od komputera zwłaszcza kiedy jest jednym przeciwnikiem, na etapie zapoznawania się z grą, na którym jestem znacznie trudniej gra mi się z wieloma przeciwnikami, w kampaniach można jak w grze kampanijnej w elektroniczną wersję Star Realms utknąć na jakiejś misji i jest to z reguły pojedynek wielokomputerowy ;)). Po odpowiednim ustawieniu losowani są najczęściej przeciwnicy o zbliżonym do nas poziomie. Czasem walka jest niezwykle zacięta. Ostatnio wygrałem jednym punktem i przegrałem w takim samym stosunku :).
Dosyć dużo gra Niemców, jednemu musiałem odpowiedzieć (kiedy mnie na czacie, bezpodstawnie, poganiał) aber das ist nicht "Race" :lol: .
Panie są bardzo licznie reprezentowane (awatary, z których można korzystać są męskie i kobiece co ułatwia orientację z kim gramy).
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Dominion

Post autor: Leliwa »

Strategos pisze:Świetne niekiedy pojedynki się toczy on-line po opanowaniu podstaw i solidnym treningu z AI (szybko można grać lepiej od komputera zwłaszcza kiedy jest jednym przeciwnikiem, na etapie zapoznawania się z grą, na którym jestem znacznie trudniej gra mi się z wieloma przeciwnikami, w kampaniach można jak w grze kampanijnej w elektroniczną wersję Star Realms utknąć na jakiejś misji i jest to z reguły pojedynek wielokomputerowy ;)). Po odpowiednim ustawieniu losowani są najczęściej przeciwnicy o zbliżonym do nas poziomie. Czasem walka jest niezwykle zacięta. Ostatnio wygrałem jednym punktem i przegrałem w takim samym stosunku :).
Dosyć dużo gra Niemców, jednemu musiałem odpowiedzieć (kiedy mnie na czacie, bezpodstawnie, poganiał) aber das ist nicht "Race" :lol: .
Panie są bardzo licznie reprezentowane (awatary, z których można korzystać są męskie i kobiece co ułatwia orientację z kim gramy).
Należało użyć słowa "der Lauf" albo nawet "der Wettlauf", to lepiej by zrozumiał. ;)
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Dominion

Post autor: Strategos »

Stąd Laufer = Goniec :) również w szachach. Słusznie, ale chciałem się trochę od tego Niemca zdystansować, w razie czego mógłbym zamknąć jakąś kłopotliwą odciągająca od gry konwersację w języku Gotehego słowami "Ich versteche nicht" = "I do not understand". :P

PS
Zabawnie jest obserwować jak przeciwnika opanowuje szaleństwo "kombosowe"
(w znaczeniu zagrywania "bez końca" kart akcji dających następne punkty akcji)
do tego stopnia, że tworząc nieskończone "kombosy akcji" zapomina o celu gry nie kupując kart z VP albo czyści zestawy kart do kupienia w taki sposób, że trzy z nich są już "puste" co - z jego punktu widzenia przedwcześnie - kończy natychmiast grę . :lol:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Dominion

Post autor: Leliwa »

No, jakby przeczytał że go nikt nie dźga (erstechen) albo przebija (durchstechen), to by się pewnie ucieszył i zapomniał o wszelkich pretensjach. :)
Jakoś nie mogłem znaleźć czasownika "stechen" z przedrostkiem "ver-" choć pewnie jakieś znaczenie to ma.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Dominion

Post autor: Strategos »

verstehen :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
witoldw
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 13 października 2015, 23:22

Re: Dominion

Post autor: witoldw »

Również polecam, tak samo jak moi poprzednicy szybko opanowałem grę podczas treningów z AI. Zaciętych walk mam wiele, liczy się zmysł no i jak zawsze trochę łud szczęscia. Polecam wszystkim lubiącym zabawę z dużą ilością układów kart.
Miałem zły dzień. Tydzień. Miesiąc. Rok. Życie. Cholera jasna Obrazek
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Dominion

Post autor: Strategos »

Przede wszystkim witaj na Forum :) .
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Dominion

Post autor: Strategos »

Co do realu to jest szansa na wydanie w Polsce dalszych dodatków przez to samo wydawnictwo które wznowiło u nas edycję Dominiona:
https://wspieram.to/dominion
Martwi mnie jednak iż, poprzedni polski projekt został zaniechany, wiadomo z powodu braku oczekiwanych wyników sprzedaży.
Mieszanie kart polskich i obcojęzycznych to zawsze jakaś odmiana desperacji gracza :). W każdym razie na tej stronie internetowej można przyjrzeć się każdej karcie dodatku i podstawki w wersji angielskiej.

Od dziś jest dostępna nowa wersja elektroniczna:
http://www.playdominion.com/
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Dominion

Post autor: Andy »

Strategos pisze:Mieszanie kart polskich i obcojęzycznych to zawsze jakaś odmiana desperacji gracza :)
Staram się unikać takiego mieszania wersji, ale w przypadku Dominiona muszę przyznać, że gramy raczej bez problemów. Mam trzy zestawy polskie (tzw. podstawkę, czyli "Rozdarte królestwo" oraz "Intrygę" i "Róg obfitości") i jeden angielski ("Seaside") i we wczorajszych dwóch partiach zupełnie nie odczuwaliśmy tej "dwujęzyczności". Przed rozgrywką wystarczy przypomnieć sobie opisy wylosowanych kart królestwa, a potem człowiek reaguje głównie na obrazek. ;)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Dominion

Post autor: Strategos »

Uwaga techniczna. Wielu graczy grających w realu w Dominiona narzeka na konieczność częstego tasowania talii. Staramy się łagodzić ten problem przez zastosowanie maszynki do tasowania kart (kupiona po bardzo atrakcyjnej cenie w sieci). Polecam to rozwiązanie. Niekoniecznie trzeba jej użyć od razu podczas gry ale warto kiedy decki stają się przepakowane.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”