Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2015

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2015

Post autor: Raleen »

https://www.youtube.com/watch?v=hkgYCyozx48

O samej imprezie zakładam wątek w dziale konwentowym.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2

Post autor: Neoberger »

Piotrek zawsze jak mówi to jakby nerwy go brały na przesłuchaniu na komisariacie.
Adamski to była szara eminencja początku lat 90-tych.
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2

Post autor: Raleen »

Darek, Ciebie jak byśmy wzięli na tą imprezę jako VIPa to też byłoby o czym porozmawiać a przy okazji można by zapromować miłe nam tematy. Jako retro autor wpasowujesz się w nią idealnie.

Nie wiem czy oglądałeś(-liście) całość, ale Adamski mówi o tym jak to było z tym kopiowaniem gier z zachodu. Dość naiwnie to brzmi, choć nie jest nieprawdopodobne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2

Post autor: Neoberger »

Raleen - po awanturze z oszukaniem ludzi przy wznawianiu Secret Service pan Mańkowski nie jest w stanie przebywać ze mną w jednym pomieszczeniu. ;)
A czy Adamski powiedział jak zdobył licencje na swoje gry, które były kalkami amerykańskich pod zmienionymi tytułami? :D
A właśnie mówi. Dowiedział się ostatnio! :lol: Jajcarz! I opowiada niesamowite bzdury o tantiemach dla Amerykanów. Niesamowity gość. Dlatego zrobił biznes. :)
Berger
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2

Post autor: clown »

Jestem zawiedziony - nie było rozmowy z prawdziwą "legendą" i pierwszym "twórcą" gier planszowych w Polsce, czyli Ignacym T. :shock:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2

Post autor: Neoberger »

clown - to prawda. Teraz wiem dlaczego mi się wydawało, że kanapa jest prawie pusta. :twisted:

A na poważnie, Pijanowski to fajny gościu. Prawdziwa legenda.
Z tym, że jeżeli chcieli pogadać o planszówkach to jeszcze mi brakowało Rakowskiego i gościa od Gambitu (bodajże).
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2

Post autor: Raleen »

Mnie najbardziej zaciekawił jednak pan Adamski i to co mówił o współpracy z molochami PRL-owskimi jak "Ruch" i inne, bo to przecież zdecydowało o jego sukcesie (nakłady rzędu kilkudziesięciu tysięcy). Mówi, że to był przypadek, że trafił na odpowiedniego człowieka, który w tamtych realiach wziął od niego zamówienie, a potem jakoś to się kręciło.
Także ten jego obecny stosunek do własnej działalności i jej ocena (że nawet jak na ówczesne czasy to w pewnym momencie było siermiężne). Z ciekawostek, to wspomina też o Grotece.

Opowieści Pijanowskiego o tym jak zaczynał i jak to kiedyś było w TV już słyszałem w jakimś programie, więc dla mnie to w większości jest powtórka. Poza tym odniosłem wrażenie, że nie ma ponad to za dużo do powiedzenia.

Rakowskiego bym chętnie posłuchał, natomiast nie wiem kto to jest gość od Gambita i co on ma do rzeczy - rozwiń Darku jeśli możesz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2

Post autor: Neoberger »

Raleen - było takie wydawnictwo Gambit. Wydało Obcego. Nie wiem czy coś jeszcze.
BTW: Adamski jest wydawcą polskiej wersji Blood Bowla?

A ja byłem wcześniej od Silvera na PH. :D
https://www.youtube.com/watch?v=71LustZD2Hk
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2

Post autor: Raleen »

Udało mi się na raty obejrzeć cały materiał. Bardzo interesujący. Dla mnie również od strony edukacyjnej, bo nie byłem aktywnym czytelnikiem prasy komputerowej, o której tam mowa, choć oczywiście się z nimi zetknąłem.

Jak to było z tą reaktywacją "Secret Service" i czemu pan Mańkowski nie może z Tobą wytrzymać? Konkurencja z magazynem "Pixel"?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2

Post autor: Pejotl »

Pan Mańkowski razem z panem Łapińskim obiecali, na Kickstarterze, ludziom reaktywacje Secret Service ale już po dwóch czy trzech numerach ogłosili że nie mają prawa do nazwy więc będą wydawać magazyn Pixel.
Z tego co czytałem na różnych stronach i FB, ludzie wywęszyli że to oni sami wypowiedzieli umowę na użyczenie nazwy (umowę, którą mieli z właścicielem nazwy "Secret Service"), a nazwa Pixel była zarejestrowana jeszcze przed rozpoczęciem zbiórki pieniędzy.
Mogę się oczywiście mylić w szczegółach - nie śledziłem całej historii "reaktywacji" dokładnie bo od początku mi się ta sprawa nie podobała.
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2

Post autor: Neoberger »

Pejotl - to był jakiś polski Kickstarter.
A organizator PH jest biznesmenem, ma mnóstwo pieniędzy i zbiórka była mu po nic.
Dlatego uważałem, że to Mańkowski, który nienawidzi Waldka Nowaka, właściciela marki SS, wykombinował taką akcję.
Poza tym ujawniłem na FB, że będąc w Resecie drugim po naczelnym, Mańkowski podglądał pocztę redakcyjną wszystkich redaktorów, bo bał się wtyczek innych pism.
Wtedy odszedł Pejotl z Resetu bo nie chciał tam już pracować.
A chwilę później wywalili User Jamę i Mańkowskiego za fatalne zarządzanie i chyba również za tę aferę.
Proponowano mi stanowisko naczelnego, ale wróciłem wtedy do SS.

Takie tam stare dzieje. Ludzie muszą wszystko psuć. Inaczej byśmy mieli Raj na Ziemi. :)
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2

Post autor: Raleen »

Czyli widzę, że tam też bywały akcje całkiem jak kiedyś w świecie planszówkowym, a nawet bardziej. W końcu większe pieniądze... Właściwie jak się obejrzy tą rozmowę, to między wierszami też to tu i ówdzie trochę wykwita.

Ale wracając do Secret Service'u, to skoro wg Was mieli kasę na magazyn Pixel Heaven (czy Pixel) to po co próbowali reaktywować SS? Żeby utrudnić/uniemożliwić to komuś innemu?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2

Post autor: Pejotl »

Raleen pisze:Ale wracając do Secret Service'u, to skoro wg Was mieli kasę na magazyn Pixel Heaven (czy Pixel) to po co próbowali reaktywować SS? Żeby utrudnić/uniemożliwić to komuś innemu?
To jest zdanie Bergera, ja tam nie wiem czy mieli kasę do wyrzucenia w błoto.
W błoto dlatego, że wydanie nowego pisma pod nikomu nic nie mówiącym tytułem było zagrożone bardzo prawdopodobną klapą.
Podczepienie się pod znaną nazwę, dało im dużo darmowej reklamy (bo finansowanej ze zbiórki pieniędzy), a ponadto dzięki zbiórce ryzyko finansowe wynosiło zero.
Jak to mówią Amerykanie: Win-Win situation.

A że potem parę osób będzie się boczyć? Rok minął, nikt już nie pamięta jak to było, a pisemko Pixel się ukazuje...
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Rozmowa z W. Pijanowskim i J. Adamskim na Pixel Heaven 2

Post autor: Neoberger »

Berger
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”