Gra strategiczna dla wielu osób

Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 518
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 196 times
Been thanked: 122 times

Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Szanowni koledzy!
Od dłuższego czasu śledzę to forum. Chciałbym zwrócić się prośbą o poradę w pewnej sprawie. Otóż przez długi czas grywałem namiętnie w planszową Grę o tron. Jednakże abstrakcyjność mechaniki oraz tematyki, czy szerzej fakt, że grając w nią promuję marnej jakości prozę Martina i stokroć podlejszy serial, skłoniła mnie do chęci poszukania jakiejś dobrej gry historycznej którą mógłbym ją zastąpić. Chciałbym by była na ok. 4-6 graczy (ale wariant 2 osobowy mile widziany). Interesują mnie okresy od średniowiecza do... powiedzmy baroku, XVIII i XIX wiek wchodzi w rachubę ale mniej chętnie (to już zależy od konkretnej tematyki).
Póki co zaciekawiły mnie następujące pozycje:
https://boardgamegeek.com/boardgame/146 ... e-catalans
1714: The Case of the Catalans
Trochę się jednak boję czy nie euro.
https://boardgamegeek.com/boardgame/17392/here-i-stand
Here I Stand
Ponoć najlepsza gra typu multiplayer, odstrasza mnie jednak czas gry - obawiam się że zbyt to zniechęci moich ew. współgraczy.
Ostatnio ukazało się również:
https://boardgamegeek.com/boardgame/173 ... -years-war
Holy Roman Empire: The Thirty-Years War
w tematyce niemal idealnie mi odpowiadającej (ŚCR <3), ale ma bardzo złe recenzje.

Cóż tedy polecacie? Którąś z powyższych? A może macie jakieś inne typy?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: Raleen »

Do powyższych można dorzucić "Virgin Queen". Podobna do HISa, czas rozgrywki też podobny, ale trochę bardziej elastyczna jeśli chodzi o liczbę graczy, tzn. w wariantach na 4 i 5 da się grać w miarę sensownie. Mogę polecić. Poza powyższym, z tego okresu dobrej gry o tych parametrach też jakoś nie kojarzę. Dla epoki napoleońskiej to i owszem są.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2071
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 89 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: adalbert »

Dodam jeszcze: Britannię - przyjemna i prosta mechanicznie; Crown of Roses - sporo zasad i długi czas gry, ale masz i politykę, i militaria; warta poznania. Sam jestem ciekawy gry Fief, szczególnie, że wychodzi wersja PL.
Awatar użytkownika
Vandal
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 6 marca 2014, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: Vandal »

Struggle of Empires jest dobrym wstępem, chociaż kostki mogą czasem wnerwiać. Na 4 osoby dobry też jest Successors, już żetonówka wojenna ale instrukcja jest do przeżycia.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: clown »

Ja bym zaczął od 1714. Jest jedno ALE: najlepiej grać w komplecie (5) graczy. Brak Portugalii w wersji dla 4 (i dwóch) osób zubaża rywalizację, zostawiając pewnego rodzaju próżnię na Półwyspie Iberyjskim. Trzy osoby też słabo wyglądają. Natomiast poza tym same zalety: prosta, ale nie banalna mechanika, duża regrywalność i szybka rozgrywka.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 518
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 196 times
Been thanked: 122 times

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Dziękuję wszystkim za porady!
Na chwilę obecną najbardziej przekonuje mnie 1714, acz nadal boję się czy nie jest zbyt euro oraz czy nie dochodzi tam do zbyt małych interakcji między graczami? Z drugiej strony bardzo odpowiada mi tematyka (Karol VI/III Habsburg, prawowity król Kastylii i Aragonii!)
Struggle of empires brzmi nieźle, ale obawiam się czy nie jest jeszcze bardziej abstrakcyjna, poza tym nie mogę znaleźć dostępnych egzamplarzy w polskcih sklepach (acz szukałem na szybko).

Here I Stand będę musiał sobie chyba kiedyś kupić, choć w sumie nie wiem czy nie lepiej Virgin Queen skoro jest większa skalowalność. Ponadto z tego co czytałem obie gry mają krótsze, 3-4 godzinne warianty, czy one działają?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: clown »

1714 jest typową hybrydą, a la Wallace. Jest spora ilość historycznej dawki chromu, natomiast mechanika jest oparta o rozwiązania spotykane w eurograch. Dlatego Twoje obawy mogą być słuszne w gronie "zagorzałych" wojenników. Ja natomiast gram w 1714 z przyjemnością.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: Raleen »

Co do krótszych wariantów 3-4 osobowych w VQ, chyba nie miałem okazji widzieć ani próbować. Mało kogo interesują mówiąc szczerze ;)
W przypadku HIS drugi (krótszy) scenariusz jest moim zdaniem dość interesujący.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: Leliwa »

Turcy w HIS są groźniejsi niż w VQ dlatego chętniej nimi gracze grają.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: clown »

Czy ja wiem czy groźniejsi? Ostatnio jak grałem w HiS nie było czego zbierać z Turka po Lepanto a z kolei w VQ Turczyn wygrał. Kwestia ułożenia rozgrywki.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: Leliwa »

Wydaje się, że wspomniany powyżej wynik był raczej wynikiem stosunku innych graczy do kwestii tureckiej w obu grach.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: Raleen »

Ja mam takie zdanie jak clown. Zależy od graczy i ich zaangażowania w pewne sprawy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 518
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 196 times
Been thanked: 122 times

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Na razie zakupiłem "A case for Catalans", czekam na dostawę i potem na pierwszą i kolejne rozgrywki.
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: WarHammster »

Europa Universalis. Ktoś widział, grał, posiada?
http://www.gram.pl/artykul/2008/06/07/e ... zowa.shtml

Z chęcią bym to zobaczył i zagrał.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 518
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 196 times
Been thanked: 122 times

Re: Gra strategiczna dla wielu osób

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Odbieram dziś "1714"
Czy ktoś z Warszawy byłby skłonny w najbliższej przyszłości w Warszawie?
(Jeśli to nie miejsce na tego typu pytania to jestem gotów usunąć post).
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”