Wojennik TV

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Wojennik TV - Odcinek # 1: Top 3 gier granych w 2016 rok

Post autor: Raleen »

Odnośnie dyskusji o metodologii i prawdzie (historycznej i nie tylko), to niestety dość często mi się zdarza, że to co piszę, gdy poruszane są tego rodzaju tematy, bywa na forach opacznie rozumiane. Wydaje mi się, że jeśli to wszystko co pisał Neoberger miało odnosić się do gry "Grunwald 1410", to lepiej pisać o samej grze, zamiast snuć ogólne teorie.

Co do samego "Grunwaldu 1410" widzę też, że Neoberger jako autor nieco emocjonalnie reaguje, gdy temat schodzi na historyczność gry. Do pewnego stopnia go rozumiem i nie będę wobec tego ciągnął wątku. Zainteresowanym tematem, a zwłaszcza teorią prof. S.M. Kuczyńskiego (m.in. o wilczych dołach, udziale piechoty w bitwie, ucieczce skrzydła litewsko-ruskiego jako zaplanowanym manewrze będącym naśladownictwem taktyki Tatarów (Mongołów), o chowaniu się jazdy litewsko-ruskiej pośród bagien, o tym, że dowodzenie króla Jagiełły w bitwie nawiązywało do wzorców wschodnich) chciałbym polecić wydaną parę lat temu, ale chyba mało znaną książkę: Jerzy Maroń "O osobliwościach polskiej historii wojskowości" (wyd. Chronicon, Wrocław 2013). Bitwie pod Grunwaldem poświęcony jest tylko jeden, niezbyt długi rozdział, ale za to o teorii i metodologii pracy prof. Kuczyńskiego można się z niego dowiedzieć więcej niż z niejednej sążnistej publikacji. Książkę miałem okazję przeczytać bardzo niedawno temu, stąd w dawniejszych dyskusjach do niej nie nawiązywałem.

Niezależnie od oceny historyczności gry, która - zaznaczę - nie jest w pełni jednoznaczna, od wielu lat zdarza mi się do niej wracać i grać w nią z przyjemnością. Tym bardziej, że nie widzę dla niej sensownej alternatywy (w odniesieniu do bitwy pod Grunwaldem).

Tyle z mojej strony jeśli chodzi o "Grunwald 1410".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Wojennik TV - Odcinek # 2: Grunwald 1410 - recenzja

Post autor: Raubritter »

Podobają mi się nasycone kolory i dynamika w kadrze ;-)

A poważnie - zacna inicjatywa, gratulacje! Jestem pełen podziwu, że Wam się chce i jesteście w stanie znaleźć na to czas :-)
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Królik
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 12:55
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Wojennik TV - Odcinek # 2: Grunwald 1410 - recenzja

Post autor: Królik »

Ja liczyłem na pogłębioną recenzję FoD na podstawie recenzji i playbooka, a Wy jakieś eurowe przesuwanie kosteczek recenzjujecie ;)

Przyłączam się do gratulacji Michała i czekam na kolejne tytuły.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Wojennik TV - Odcinek # 2: Grunwald 1410 - recenzja

Post autor: Raleen »

Fajnie się oglądało, dołączam się do gratulacji.
Może na początek warto polecić ludziom takie proste tytuły na wejście, mimo że już znane i ograne.

Co do meritum, jak bym miał coś dodać, to przy kartach, których znaczenie podkreślasz, wspomniałbym, że zasady przewidują możliwość zablokowania dobierania kart przez gracza, który ma ich o 2 mniej od przeciwnika. To pozwala do pewnego stopnia zablokować element losowy. Celem recenzji nie jest omawianie całości zasad, ale w przypadku tej gry jest ich wyjątkowo niewiele.

Odnośnie tłumaczenia Rebelowego, które zapewne jest na BGG, tam w jednym miejscu był dość istotny błąd i o tym ze względów praktycznych warto też powiedzieć. To oczywiście szczegół.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Wojennik TV - Odcinek # 2: Grunwald 1410 - recenzja

Post autor: Leviathan »

Królik pisze:Ja liczyłem na pogłębioną recenzję FoD na podstawie recenzji i playbooka, a Wy jakieś eurowe przesuwanie kosteczek recenzjujecie ;)

Przyłączam się do gratulacji Michała i czekam na kolejne tytuły.
Dla każdego coś miłego. Powoli będziemy dokładać kolejne materiały. Na wojenne behemoty też przyjdzie pora!
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Wojennik TV - Odcinek # 4: Pax Renaissance - unboxing

Post autor: Leviathan »

Zapraszamy do obejrzenia naszego czwartego materiału na Wojennik TV.
Tym razem unboxingu.

Wojennik TV # 4: Pax Renaissance - unboxing
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojennik TV - Odcinek # 4: Pax Renaissance - unboxing

Post autor: RAJ »

Panowie, 10 minut na unboxing? I to w dodatku gry, która składa się z kart i niewielkiej ilości drewnianych pionów?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Wojennik TV - Odcinek # 4: Pax Renaissance - unboxing

Post autor: Leviathan »

Każda chwila spędzona nad rozpakowywaną grą, to przyjemność. To się nazywa pasja :)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Wojennik TV - Odcinek # 4: Pax Renaissance - unboxing

Post autor: Leliwa »

Powiem to, co mi kiedyś Filip. Fetyszysta!
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Wojennik TV - Odcinek # 4: Pax Renaissance - unboxing

Post autor: clown »

Ciesz się, że nie było wąchania planszy czy obcinania rogów żetonów ;]
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojennik TV - Odcinek # 4: Pax Renaissance - unboxing

Post autor: RAJ »

Nie ma tam żetonów do obcinania :)
Strach pomyśleć jak będzie u was wyglądał unboxing Star Wars Rebelia lub równie bogatej gry...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Wojennik TV - Odcinek # 4: Pax Renaissance - unboxing

Post autor: Leviathan »

clown pisze:Ciesz się, że nie było wąchania planszy czy obcinania rogów żetonów ;]
Świetny pomysł na nową serię: counter clipping :)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Wojennik TV - Odcinek # 4: Pax Renaissance - unboxing

Post autor: Leliwa »

Leviathan pisze:
clown pisze:Ciesz się, że nie było wąchania planszy czy obcinania rogów żetonów ;]
Świetny pomysł na nową serię: counter clipping :)
Ale to koniecznie grupowy taki iwent musi być. Inaczej za długo będzie trwał. Zbiorą się chłopaki jak dawniej kobiety na darcie pierza, i wspominać będą przy obcinaniu swe dawniejsze przewagi i śpiewać wojenne pieśni.... :D
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Wojennik TV - Odcinek # 4: Pax Renaissance - unboxing

Post autor: clown »

Myślę, że grupowe "iwenty" podobnego typu mają miejsce na każdej imprezie wargamingowej ;] śpiewanie pieśni, wspominanie przewag, itp. 8-)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Wojennik TV - Odcinek # 5: CC Pacyfik - recenzja

Post autor: Leviathan »

Szósty materiał na Wojennik TV!
Tym razem kolejny unboxing, ale tytułu nie byle jakiego bo jednej z głośniejszych gier ostatnich miesięcy.

Wojennik TV # 6: Fields of Despair - unboxing
Zapraszamy do oglądania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”