Bródno: cywilizacja

dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: Bródno: cywilizacja

Post autor: dixie75 »

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7, ... LokWawLink
Gracze niczym przedwojenni osadnicy rozbudowują kolejne kwartały Bródna, obserwując, jak osiedle zmienia się z wiejskiej gminy w część Warszawy. Planszę i pionki do gry można znaleźć w internecie. Wystarczy je wydrukować, wyciąć i posklejać.
http://starebrodno.pl/brodno-gra-planszowa/
Akcja gry rozgrywa się na Bródnie między rokiem 1916, przed odzyskaniem niepodległości, a rokiem 1939, czyli tuż przed wybuchem II wojny światowej. Grając, możemy więc porównać ciche, „drewniane” Bródno z tym rozwiniętym i rozbudowanym pod koniec XX-lecia międzywojennego. Zobaczyć, jak rozwijało się osiedle i jak brutalnie ten proces przerwała okupacja niemiecka – mówi Wieczorek.
To gra dla trzech osób. Każdy z graczy ma za zadanie zabudować przestrzeń ulicy swoimi kafelkami. – Na jednej stronie kafelka widać mapę Bródna z 1918 roku, a gdy go odwrócimy, widzimy plan z 1939 r. Idea gry jest taka, by rozbudować dzielnicę. Podobnie jak w słynnej planszówce „Osadnicy z Catanu” – opowiada Bartosz Wieczorek.
Jeszcze ciekawiej by wyglądało porównanie lat 70 i współczesności. Dopiero byłoby widać przeskok z jednej linii autobusowej po szutrówce/żuzlówce (a kto tu asfalt wcześniej widział?) i sadów owocowych z przydomowymi kurnikami itp. do wieżowców, zamkniętych osiedli, sklepów, bazarów, parku z fontanną, czy linii metra (niedługo).

BTW, trochę starych klimatów Bródna (właśnie z lat 70) można poczuć na Podgrodziu wokół ulicy Ostródzkiej. Koguty śpiewają "Kiedy ranne wstają zorze", akurat w sąsiedztwie kościoła :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”