States of Siege (Victory Point Games)

Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

States of Siege (Victory Point Games)

Post autor: Andy »

Nie wiem, czy ktoś już pisał na forum o tym cyklu gier, a że nie mieści się on w żadnej epoce historycznej (bo dotyczy kilku), więc informuję o nim tu. Gdyby się okazało, że jest już o nim wątek, to proszę o połączenie, albo wywalenie tego.

Są to szybko rozgrywane gry solo, więc automatycznie budzą moje zainteresowanie. Dotyczą wojen, w których jedna strona (prowadzona przez gracza) staje w obliczu tytułowego "stanu oblężenia" i musi się bronić przed atakami przeważających sił wroga.

Niestety, takie postawienie kwestii powoduje, że często prowadzi się strony konfliktu - w moim prywatnym odczuciu - "paskudne": Turków w pierwszej wojnie światowej, rebeliantów w Wojnie Secesyjnej, bolszewików w wojnie domowej, czy Japończyków w czasie II wojny światowej. Jednak tą ostatnią grą (We Must Tell the Emperor) złapali mnie w pułapkę: kampania na Pacyfiku w 60 minut solo - coś takiego muszę mieć! :)

No i zamówiłem. Nie są to jakieś ogromne pieniądze (100 PLN łącznie z przesyłką ze Stanów), ale trzeba pamiętać, że to są małe gry, na dodatek pakowane w torebkę plastikową. Boję się zatem, że nasza kochana poczta dostarczy mi ją efektownie pozginaną, jak to się już zdarzało.

System występuje w różnych wcieleniach, zależnie od specyfiki danej wojny, ale ogólna zasada jest taka, że gracz musi się bronić przeciwko ofensywom kilku przeciwników, posuwających się wzdłuż odpowiadających im torów. Wydarzenia są generowane przez karty losowane w każdym etapie. Instrukcje do wszystkich gier są do ściągnięcia ze strony VPG: http://victorypointgames.com/results.ph ... ategory=19

Ukazały się już Expansion Kits do kilku wcześniejszych gier. Ogólnie seria składa się jak dotąd z następujących pozycji:

Empires in America (jakieś tam wojny francusko-indiańskie, nie znam się na tym) + dodatek
Israeli Independence (wojna o niepodległość Izraela 1948-49) + dodatek
Levee en Masse (wojny rewolucyjne Francji) + dodatek
Ottoman Sunset (Turcja w czasie I wojny światowej)
Soviet Down (wojna domowa w Rosji) + dodatek
The Lost Cause (Wojna Secesyjna) + dodatek
We Must Tell the Emperor (Japonia II wojna światowa)
Zulus on the Ramparts! (Zulusi i Brytyjczycy) + dodatek

Jak już We Must Tell the Emperor do mnie dotrze i trochę pogram, to założę wątek w odpowiednim miejscu i podzielę się wrażeniami. Póki co linki do informacji o grze:
http://victorypointgames.com/details.php?prodId=132
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... he-emperor
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Muszę przyznać że Sowiet Dawn wygląda bardzo kusząco nawet mimo tego ze Charków znajduje się w Polsce (odbieram to jako abstrakcyjną strefę zagrożenia... :rotfl:

Opisz wrażenia, może się skuszę.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Ja też czekam na wrażenia (własne). Jeśli z Pacyfikiem pójdzie dobrze, to może spróbuję Turków albo secesyjnej. Wczoraj dostałem maila, że Emperora wysłali, a że to poczta lotnicza, więc przed świętami powinno dotrzeć.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

Słyszałem jedynie opinię o Levee en Masse i zbytnio nie zachęcały - raczej płaska rozgrywka, nie oferująca zbyt wiele możliwości. Ponadto gra zakończyła się zwycięstwem Rewolucji już w pierwszej rozgrywce. Przypomina mi to doświadczenia z Field Commander: Rommel.
Czekam na korzystniejsze oceny, chociaż VPG ma u mnie krechę :P
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Co to ja miałem? Aaaaa, pamięć! :D

Tu była dyskusja o jednej z gier z tej serii, i to całkiem niedawno. Nawet brałem w niej udział:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... sc&start=0
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Też w niej się okazuje brałem udział ;)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Autor Ottoman Sunset pracuje nad nastepną grą w serii: Hapsburg Eclipse. Oczywiście o upadku Austro-Węgier - co ciekawe, będzie ją można rozgrywać samą, ale także w połączeniu z Ottoman Sunset!

Ciekawie się robi, ciekawie.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

W fazę testów weszła następna gra Stevena Careya (tego od We Must Tell the Emperor) - Malta Besieged: 1940-1942.

Z opisu na BGG:
The player takes the role of the Commonwealth Commanders in the Mediterranean during the pivotal 2.5 years of a tense war of attrition. Endure neverending Axis air assaults, raid Rommel's supply lines, keep the panzers away from Alexandria, attempt to bring vital supply convoys home, tap into ULTRA, fortify Toburk and El Alamein, manage Force H from Gibraltar, struggle to keep the island's morale up under the most difficult of circumstances, etc.

Solitaire, complexity rating 4 out of 10, play time 60 minutes.
Nareszcie w grze z serii States of Siege będzie można zagrać słuszną stroną konfliktu! :)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Post autor: Wilk »

Andy pisze:Autor Ottoman Sunset pracuje nad nastepną grą w serii: Hapsburg Eclipse. Oczywiście o upadku Austro-Węgier - co ciekawe, będzie ją można rozgrywać samą, ale także w połączeniu z Ottoman Sunset!

Ciekawie się robi, ciekawie.
Kurczę, skończy się na tym, że kupię ten zmierzch Osmanów. ;) Z tego co widziałem, koszmarne jest tylko liternictwo nazw kart - jeśli to miało przypominać alfabet arabski, to bardzo nie wyszło i na pierwszy rzut oka widać, że było to stylizowane na alfabecie devanagari. Jakby to była gra o powstaniu sipajów, byłoby jak znalazł. :)
Z tej serii interesuje mnie też "Zulus on the Ramparts!", ze względu na dość niebanalny temat.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Liternictwo w Ottoman Sunset jest rzeczywiście... hmmm... kontrowersyjne. ;) Na szczęście zupełnie nie przeszkadza to w grze, a ta toczy się baaardzo interesująco (patrz wątek gry).

Tymczasem nowa wiadomość: Malta Besieged: 1940-1942 weszła w fazę testów i ukaże się w tym roku. http://www.boardgamegeek.com/geeklist/5 ... tem1616270
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: States of Siege (Victory Point Games)

Post autor: Andy »

Steve Carey ujawnił, że pracuje nad nową grą z serii States of Siege: "Opening Guns: The Western Front, 1914". Podaje nawet przykładowo dwie reguły, ciekawie modyfikujące działanie systemu SoS: http://www.boardgamegeek.com/thread/674 ... o-good-use
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Ezechiel
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 08:40
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: States of Siege (Victory Point Games)

Post autor: Ezechiel »

The player takes the role of the Commonwealth Commanders in the Mediterranean during the pivotal 2.5 years of a tense war of attrition. Endure neverending Axis air assaults, raid Rommel's supply lines, keep the panzers away from Alexandria, attempt to bring vital supply convoys home, tap into ULTRA, fortify Toburk and El Alamein, manage Force H from Gibraltar, struggle to keep the island's morale up under the most difficult of circumstances, etc.
Chyba sobie kupię w oczekiwaniu na następcę PQ-17.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: States of Siege (Victory Point Games)

Post autor: Andy »

Tymczasem jest już następna gra w serii: Keep Up The Fire! Dotyczy oblężenia Pekinu w czasie Powstania Bokserów w 1900 roku: http://victorypointgames.com/details.ph ... &keywords=
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: States of Siege (Victory Point Games)

Post autor: Wilk »

Super, ja lubię taką egzotyczno-kolonialną tematykę, chyba sobie parę tych gierek sprawię. :)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: States of Siege (Victory Point Games)

Post autor: Andy »

Victory Point Games nawiązało współpracę z GMT Games i ich pierwszym dzieckiem jest trójpak Revolt and Revolution. Będą w nim dwie gry z serii States of Siege (Soviet Dawn: The Russian Civil War 1918-1921 i Levée en Masse: The Wars of the French Revolution 1789-1802) i niewydana wcześniej gra Cruel Necessity: The English Civil Wars 1640-1653.

Nie wiem, czy to oznacza, że VPG chylą się ku upadkowi i potężny konkurent ich zjada - w każdym razie wydanie tego zestawu ma być na zwykłym, wysokim poziomie GMT. I wychodzi taniej: każda z dwóch istniejących już gier kosztuje w VPG 24 USD, a w P500 cały zestaw to 45 USD (czyli po 15 USD sztuka), potem 65 USD.

Tu szczegóły przedsięwzięcia: http://www.gmtgames.com/p-382-revolt-an ... ution.aspx
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”