OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Witamy serdecznie, wydaje mi się, że masz coś wspólnego z bankowością, więc w rewanżu za poradę co do planszówek będziemy oczekiwali ewentualnie porady co do jakichś dobrych lokat na trudne kryzysowe czasy ;) .
Napisałaś, że to ma być planszówka "typu Cyklady", więc sprecyzuj może co dokładnie masz na myśli. Bo ja najchętniej poleciłbym coś historycznego - takie mamy tu forum ;) . Np. bardzo fajną grą jest "Hannibal: Rome vs Carthage". Pierwsza wojna punicka, z Hannibalem w roli głównej. A z "najnowszych" nowości, wychodzi polska edycja "Twilight Struggle" czyli zimna wojna (brzmi groźnie, ale gra nie jest trudna i ma sporo klimatu), chyba jedna z najlepszych propozycji obecnie, tylko na dwóch (dwoje):
http://www.rebel.pl/product.php/1,1523/ ... -1989.html
Nie wiem czy to nie najlepsza propozycja obecnie, jeśli to ma być prezent na gwiazdkę...
Inna nie za trudna, ale bardzo grywalna propozycja - The First World War (gra jest wieloosobowa, kolega nasz z córką często grywa :)):
http://www.rebel.pl/product.php/1,302/9 ... d-War.html
To też jest świetna gra:
http://www.rebel.pl/product.php/1,302/1 ... ikles.html
Jak ktoś bardzo lubi Tolkiena, to jest bez wątpienia najlepsza propozycja:
http://www.rebel.pl/product.php/1,302/4 ... -Ring.html
To już masz trochę tytułów. Linkowałem do sklepu Rebela, ale popatrz i gdzie indziej i porównaj ceny.
Trafiają się komentarza na Rebelu pod tymi produktami, ale często nie są one zbyt rzetelne, poza tym część jest sponsorowana przez wydawców, więc nie warto się nimi specjalnie przejmować :) .
Jeśli trochę bardziej sprecyzujesz oczekiwania, postaram się ew. coś jeszcze polecić.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
lokataa
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 20:51

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: lokataa »

Pewnie, co do lokat masz jak w banku :D
ii tak, masz racje.. to prezent na gwiazdkę:) Ta osoba jest zacięta własnie w tego typu gry i pomyslalam ze to moze byc strzal w 10 ponadto mialabym pewnosc ze to sie spodoba.
No a wracajac do sedna.. gra jak mowilam cos jak Cyklady, no i wiadomo dobra oprawa graficzna bo to chyba tez jest wielki atut tego:) Z tego co wiem, sporo bylo tych gier m.in Dracula, teraz shogun ma byc wiec mniej wiecej w ta tematyke sie wstrzelić.
A ze sie nie znam.. wiec wolalam sama nie kombinowac bo moglabym na tym dobrze nie wyjsc :P wole sie poradzić a nóż sie dowiem czegoś.:)
I dziekuje Raleen za komplet propozycji.. widze ze trafilam na zaawansowanego:)

A moze cos takiego, nie historycznego? Mialbys cos w zanadrzu?
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Indar »

A może Agricola? To taka bardziej gra "rodzinna" niż strategiczna, gdzie żetonowe armie zmagają się ze sobą. Tu nastawiamy się na ekonomię i pokojowy rozwój gospodarstwa. To bardzo fajna gra, z doświadczenia wiem że podoba się wielu osobom.
http://www.rebel.pl/product.php/1,303/1 ... icola.html
Z tego co napisałaś wywnioskowałem że oczekujesz raczej takiej gry niż czegoś czyto strategicznego.
No mućka, jadziem orać pole :mrgreen:
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
lokataa
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 20:51

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: lokataa »

Racja. słyszałam o tej grze też;) i tez sie nad nia zastanawiam..
Aczkolwiek wydaje mi sie ciekawa tez gra co Raleen tez poslal: War of the Ring. Fan trylogii;)
Tyle ze teraz musze cos zdecydowac.. i wybrac:)
Chyba ze jeszcze sie Wam cos rzuci ciekawego.. jestem otwarta na wszelkiego rodzaju propozycje;)

Indar: powiem Ci szczerze, ze sama nie wiem czy wlasnie taka typową gre ''rodzinna'' ;P wlasnie mi sie wydaje .. ze takie strategie myslenie i tego typu sprawy. Nie wiem od czego to zalezy czym sie roznia te gry.. ale jak mowie.. jestem amatorem wiec sie wypowiadac nie bede ;) dlatego licze na Wasza pomoc! ;P
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Z tego co podałaś, Shogun/Szogun (jest wersja polska wyd. Galakta) też jest bardzo dobry, grałem nawet sporo kiedyś i myślę, że to spełnia te wymagania, które podałaś. Wszystkie wymienione są dobre pod względem graficznym i wykonania. Możesz się jeszcze zainteresować grą Boże Igrzysko - nietrudna, choć trochę nietypowa. Mimo tego ostatniego może być ciekawa.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Indar »

Boże Igrzysko - gra fajna, ale niestety wymaga PRZYNAJMNIEJ 3 graczy. Znaczy że domowa rozgrywka z partnerką na przykład odpada.
War of the Ring - mankamentem może być brak polskiej wersji a z tego co wiem to z uwagi na opisy kart niestety wszyscy gracze powinni znać język. Albo przynajmniej mieć tłumaczenie kart.
Agricola dobrze "chodzi" i na dwóch i na większą ilość graczy, jest po polsku i ma bardzo przyswajalne zasady. Dodatkowo jest wielce grywalna, moja połowa która do tej pory nie miała do czynienia z planszówkami (poza Chińczykiem i Grzybobraniem kiedyś :) ) gra ze mną z ogromną chęcią.
Szoguna znam tylko z opisu, ale jest na mojej "łiszliście".
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
lokataa
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 20:51

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: lokataa »

Czyli mowisz, zeby sie skusic na ta Agricole?
Za duzo tych gier, za duza paleta wyboru.. :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

No, to co podaliśmy to i tak niewiele, gier jest znacznie więcej, tyle że może nie wszystkie będą się nadawały na prezent (zwłaszcza dla kogoś kto nie miał z czymś takim wcześniej do czynienia, a jak miał to zależy od tego co konkretnie lubi).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
lokataa
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 20:51

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: lokataa »

A ze tak zapytam.. co sadzicie o Cytadeli?
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Silver »

A wieloosobówka Battlestar Galactica?
Trzeba tylko przynajmniej lubić klimaty science-fiction i mieć ekipę od 4 osób wzwyż by zabawa była na całego.
To planszówka na motywie serialu o tej nazwie.
Wcielanie się w postacie ważnych osób znajdujących się na zagrożonych przez obcych statkach kosmicznych z tym że część z graczy wie tajnie że są agentami wroga.
Świetna fabularna gra.
Też jest w wersji PL.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Match »

BSG jest świetna, ale moim zdaniem przyjemność gry gwałtownie się zmniejsza, jeśli ktoś nie zna serialu.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Indar »

Tylko że granie w mniej niż 4 osoby nie daje takiej radochy :)
AGRICOLA! mój wybór - Agricola!
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Padło pytanie o Cytadelę, ktoś grał?
Ja oczywiście nie :) . A co do wyboru tytułu, uważam, że powinniśmy promować prawdziwe gry strategiczne. Gra o zbieraniu rzepy czy hodowaniu krów na farmie ma dla mnie z definicji umiarkowany (że tak się wyrażę dyplomatycznie ;)) związek ze strategią.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Indar »

Przyznaję rację.
Hannibal: Rome vs. Carthage :)!!!!
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: adalbert »

A ja w Cytadelę grałem (tę Faiduttiego, rozumiem) i to w sumie sporo razy. Osobiście nie jestem specjalnym fanem tej gry, ale na pewno może się podobać. Nawet się jakos tam skalowała nieźle, tzn. przy różnych ilościach graczy dało się grać. Wprowadzanie dodatkowych/zamienianie standardowych postaci urozmaica rozgrywkę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”