OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Awatar użytkownika
sebastian
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 00:07

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: sebastian »

Dzięki za szybkie odpowiedzi.
Oczywiście, rozumiem wasze uwagi. Chociaż niezupełnie zgadzam się, żeby na przestrzeni 50 lat nie dało się uwzględnić czynnika cywilizacyjnego. Weźmy pod uwagę skok, jakiego dokonała Szwecja po zaledwie dwudziestu latach rządów Gustava II Adolfa, Polska pod rządami Zygmuntów czy Prusy Fryderyków. Oczywiście, że w pełni dostrzec konsekwencje przemian potrzebny jest dłuższy przedział czasowy. Ale to tak na marginesie, bo może po prostu źle się wyraziłem. Chodziło mi o jakieś elementy rozwoju państwa po prostu, polityki, ekonomii, wpływu religii.
Poczytam o tytułach, które poleciliście. Po pobieżnym rzucie okiem wszystkie mi się podobają ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

To znaczy taki rozwój na przestrzeni 50 lat to jest często uwzględniony tak czy inaczej, więc jakieś elementy ekonomiczne czy przypominające ekonomiczne jak najbardziej się pojawiają, przemiany religijne (zwłaszcza w HIS czy Virgin Queen - reformacja) również bywają uwzględniane. Często np. te przemiany w tego typu grach są oddawane za pomocą różnych zestawów kart w grach card driven. Coś takiego masz choćby w "Zimnej wojnie" ("Twilight Struggle"), w niektórych grach jest to bardziej rozwinięte.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: nexus6 »

Moje pytanie dotyczy błahej rzeczy, a mianowicie pinsety (czy jak tam to się pisze). Używam takowej w trakcie gry, ale nie da się nią chwycić stosu, tylko górny żeton i zasady dotyczące fog of war diabli wzieli. Są może na rynku jakies fajne pinsety, które by się nadawały do tego celu?

PS. Po kilku turach gry z bratem (co zajęło nam kilka długich godzin) odkryliśmy, że graliśmy stosując błędne zasady :(
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: killy9999 »

PS. Po kilku turach gry z bratem (co zajęło nam kilka długich godzin) odkryliśmy, że graliśmy stosując błędne zasady :(
Powiedziałbym, że w przypadku uczenia się nowych gier wojennych to raczej standard. Moja rada jest taka, żeby po zagraniu pierwszej rozgrywki jeszcze raz przeczytać całą instrukcję i wtedy od razu zauważysz, co robiliście źle i przy drugiej rozgrywce już nie popełnicie jakichś większych błędów.
Awatar użytkownika
Trampon
Adjudant-Major
Posty: 293
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 18:05
Lokalizacja: blisko fabryki traktorów
Been thanked: 1 time

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Trampon »

Witam,

zanim zadam pytanie "Od jakich gier zacząć" parę tylko słów wstępu. Spory czas temu grałem (choć może raczej pogrywałem) w heksowe strategie wydawane przez (wtedy jeszcze) Dragona oraz w Squad Leadera (eng i pol) plus kilka innych których nazw już nie pamiętam. Kilka pudełek z Dragona oraz SL mam jeszcze gdzieś na strychu. Po przejściu przez RPG oraz w ograniczonym stopniu przez komputerowe strategie typu Panzer General et consortes na długi czas porzuciłem hobby i de facto nie orientuję w co się teraz gra. Ale jak zajrzałem tutaj na forum, poczytałem sobie trochę relacji, popatrzyłem na zdjęcia plansz itp to --- no wiadomo, sentyment. Nie tylko sam chciałbym sobie hobby odświeżyć, ale i pokazać/zachęcić 10-letniego juniora do tematu. Junior jest ogarnięty planszówkowo, gramy w średniej wagi gry typu Puerto Rico, Nowa Era, Wysokie Napięcie więc poradzimy sobie z zasadami na tym mniej więcej poziomie złożoności

No więc - "od jakich gier zacząć" aby powoli wsiąknąć w ten świat? Mam na myśli przede wszystkim:

- 2-osobówki lub przynajmniej dobrze działające dla 2 osób (o ile zachęciłem żonę do Puerto czy Tzolkina, to nie wyobrażam sobie zachęcenia jej do heksów :shock: )
- niezależne językowo (choć nie wiem czy taki termin rodem z karcianek czy planszówek pasuje; instrukcja może być po angielsku)
- czas przygotowania i rozstawienia nie powinien być za długi (o ile pamiętam to była zmora Dragonów)
- poziom komplikacji jednak poniżej Squad Leadera (jak ostatnio zajrzałem do instrukcji do SL i pomyślałem ile czasu miałbym to najpierw sam czytać a potem tłumaczyć juniorowi to odpuściłem, przynajmniej na razie)
- fajnie byłoby jakby były jakieś karty pomocy itp. gadżety występujące właśnie w tzw. nowoczesnych planszówkach (nawet niech będą po angielsku, zrobię tłumaczenie)
- okres historyczny - lekkie wskazanie na IIWŚ (junior gra w World of Tanks i na pewno czołgi byłyby dla niego ciekawe), ale i inne mogą być.

Z góry dzięki za ew. wskazówki, a ja sobie niezależnie poczytam jeszcze wstecz ten wątek i spróbuję wyłowić propozycje pasujące do powyższych. Pozdro.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Proponuję na początek np. grę "Manoeuvre":

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Inną bardzo fajną grą jest "Dos de Mayo" (zupełnie innego typu gra):

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Z prostych karcianek sprawdzają się "Bohaterowie wyklęci":

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Bardzo dobrą, prostą grą jest Commands & Colors:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Zobacz też bloczkowe gry Columbia Games.
Możesz też spróbować gry "Mokra 1 września 1939" - to będzie na heksach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: nexus6 »

Mam takie pytanko. Zrobiłem na własny użytek graficzny set up do pewnej gry, bo nic takiego nie znalazłem na BGG i pomyślałem sobie, że mógłbym to tam wrzucić. Czy jest potrzebna zgoda wydawcy, aby coś takiego zamieścić (są wykorzystane obrazki żetonów)? Napisałem do wydawcy z pytaniem, ale chyba mnie olali.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Formalnie tak, w praktyce sądzę, że nie - tzn. o ile coś jest dobrze zrobione to wydawcy (przynajmniej na zachodzie, bo u nas to bywają różne przypadki) są zainteresowani w tym jak coś się dzieje wokół ich gry, bo to ją promuje/popularyzuje. Jak ktoś zrobi sam z własnej inicjatywy pomoc do gry, to tylko może być na plus (chyba że zrobi źle czyli coś poprzekręca).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Lehto
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 20:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Lehto »

Chciałbym się przywitać z forumowiczami i poprosić o pomoc.

Tak sobie pomyślałem, że 200 rocznica bitwy pod Waterloo do dobry moment na powrót do gier wojennych. do tej pory grałem w gry Dragona (lata 90) i ostatnio w Infidel. Teraz przyszła pora na temat rocznicowy i tutaj mam problem. W oko mi wpadły gry bloczkowe: Waterloo 200 i Napoleon: Waterloo Campaign oraz heksówka od Hexasim Fallen Eagles.
Z bloczkami nie miałem do tej pory do czynienia (no i ta cena), z kolei zasady do Fallen Eagles wyglądają bardzo ciekawie.
Może ktoś, coś?
wirusek
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 21 lutego 2016, 11:12

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: wirusek »

Witam wszystkich.
Szukam gry jednoosobowej (albo dwu osobowej z możliwością gry solo), w czasach I,II wojny światowej lub w latach dzisiejszych. Rozgrywka powinna trwać nie dłużej niż dwie godziny. Poziom średnio zaawansowany. Trudno mi coś więcej napisać ponieważ, wcześniej grałem w gry planszowe całkowicie w innej tematyce i poziomie.
Na innym forum polecili mi i Apache-Thunderbolt Leader, Conflict of Heroes z dodatkiem solo.

Oprócz tego chcę kupić Memoir 44, ale to całkowicie inny poziom rozgrywki :) To będzie gra z małżonką przy piwku.

Prosiłbym o komentarz do tych gier lub podesłanie mi innych ciekawych tytułów. Najlepiej jak można będzie kupić je w Polsce.
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Adjoint
Posty: 763
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 18:06
Lokalizacja: Warszawa, Warszawa Warszawa

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: LordDisneyland »

A lata sześćdziesiąte ubiegłego stulecia mogą być? Sympatyczna jednoosobówka ze stajni DG:

https://boardgamegeek.com/boardgame/129 ... congo-1964
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Conflict of Heroes powinno być dobre, tzn. nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że to ma być do gry z małżonką przy piwku?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
wirusek
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 21 lutego 2016, 11:12

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: wirusek »

Dokładnie :) Piwko na wojnie musi być :)
Zugin
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2016, 20:17

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Zugin »

Hej, zupelnie niedawno zaczalem interesowac sie "powaznymi" bitewniakami. W gry planszowe gram od okolo 8-9 lat. Z kilkoma tytulami mialem do czynienia ktore moglyby podejac pod bitewniaki. Ale do rzeczy:
- szukam jakiejs gry ktora ma zetony (a nie figurki),
- jest w okresie: sredniowiecze/starozytnosc /XVI, XVII, XVIII wiek.
- jesli chodzi o liczbę graczy to powiedzmy 2, chociaz jestem otwarty na propozycje,
- chcialbym ograniczenia losowosci do minimum, nie wiem jak to sie rozgrywa w wiekszosci tego typu gier, ale nie chcialbym kostek. Fajnie jakby wszystko bylo zalezne od graczy (karty toleruję) ewentuslnie na zasadzie kostki w cykladach ze daje niewiele
czyli szukam gry zaawansowanej, posiadajacej duzo mozliwosci ruchu (trudnej do zalapania, nie boje sie wyzwań)
chodzi mi o to zeby nie bylo sytuacji w ktorych wynik bitwy zalezy od kostki bo mnie krew zalalaby albo ze kostka ma decydujacy wplyw na bitwe.

Prosilbym o pomoc bo jestem calkowicie zielony. Jesli chodzi o tytuly planszowek to mysle ze sam cos moge doradzic pomoc, ale niestety tutaj musze sie podeprzeć Waszą wiedzą :P pomocy!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Zugin pisze:Hej, zupelnie niedawno zaczalem interesowac sie "powaznymi" bitewniakami. W gry planszowe gram od okolo 8-9 lat. Z kilkoma tytulami mialem do czynienia ktore moglyby podejac pod bitewniaki. Ale do rzeczy:
- szukam jakiejs gry ktora ma zetony (a nie figurki),
Dla porządku: "bitewniaki" to są gry z figurkami. Natomiast na planszowe gry wojenne mówi się "gry wojenne" albo "planszówki wojenne". Gracze wojenni nie nazywają je nigdy "bitewniakami". W wielu miejscach jak zaczniesz pytać o "bitewniaki" to możesz zostać zrozumiany, że chodzi Ci o gry z figurkami (tego typu jak np. Warhammer Fantasy Battles). Eurogracze niestety mają od pewnego czasu manierę nazywania wszystkich gier gdzie występują bitwy czy wojny "bitewniakami", ku naszemu ogólnemu utrapieniu.

Co do losowości, tak jak kolega Volkh pisał, to że w grze wojennej występuje kostka nie oznacza, że cała gra jest losowa, bo w grach wojennych w przeciwieństwie do eurogier rzutów (czyli prób - z punktu widzenia prawdopodobieństwa) jest więcej i to też nie jest tak, że te rzuty są czysto losowe, bo efekty bardzo zależą od sytuacji, czyli jak ktoś ma przewagę to nawet jak mu rzut nie wyjdzie to nie oznacza to, że całkowicie przegrał walkę tylko np. że odniósł mniejszy sukces.

Grą bez kostki jest np. "Napoleon's Triumph". To jest oczywiście epoka napoleońska. Obecnie może być go jednak trudno dostać w rozsądnej cenie. Tam występuje jednak maskowanie jednostek, więc też nie ma typowej dla eurogier optymalizacji, gdzie każdy sobie może ściśle wyliczyć i w oparciu o to próbować przechytrzyć przeciwnika.

Chętnie pomożemy dalej, tak że pytaj śmiało. Co do występowania elementu losowego na pewnym poziomie, będziesz się musiał przynajmniej trochę przyzwyczaić ;). Natomiast jeśli już przy tym jesteśmy to są gry mniej i bardziej losowe i pomóc Ci możemy wskazując te mniej losowe.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”