OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

lokataa
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 20:51

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: lokataa »

To juz nie wiem.. chcialam sie zdecydowac w koncu na cos :P
A czas goni.. do gwiazdki tydzien.. musze cos wybrac sposrod Waszych propozycji :)
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Monthion »

Podsumowując:
Jeśli strategia wojenna to - Zimna wojna (Twilight Struggle) lub ew. Hannibal Rome vs. Carthage
jeśli "ekonomiczna" to - Puerto Rico lub ew. Agricola
jeśli w klimacie sci-fi to - Race for the Galaxy lub ew. Twilight Imperium
jeśli w klimacie fantasy to - Gra o Tron, lub ew. Warhammer: Inwazja
jeśli "budowy cywilizacji" to - Cywilizacja: Poprzez wieki lub ew. Sid Meier's Civilization: Gra Planszowa
lokataa
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 20:51

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: lokataa »

Dzieki Wam raz jeszcze! ;)
Chyba zdecyduje sie na Zimna Wojne ;)
lokataa
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 20:51

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: lokataa »

Nie wiem dlaczego, ale bardzo mnie zainspirowała gra StrongHold..
Sama bym pograła... ;))
Kobieta zmienna jest.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43382
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3944 times
Been thanked: 2510 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Poszukaj wątku o tej grze - w tym dziale. U nas Arteusz swego czasu grał w tą grę i chyba dobrze ją zna. Jak coś pisał, to myślę, że tym się kieruj. Ew. postaram się go ściągnąć, bo ostatnio zajęty mocno...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Olympus
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 14 czerwca 2012, 15:52

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Olympus »

Witam serdecznie! Poszukuję nieskomplikowanej gry planszowej, która pozwala dowodzić oddziałami - a więc prawdopodobnie na szczeblu operacyjnym ;) (w końcu nikt nie wyjaśnił w tym wątku, czym różni się taka skala od poziomu taktycznego lub strategicznego...) Chodzi mi o skalę: dowodzę 10-50 żetonami, a na mapie widoczne są miasta, może jakieś mosty, punkty logistyczne etc. Poziom skomplikowania zasad: Go :) Czyli żetony raczej nie powinny mieć jakichś specjalnych statystyk, a raczej "zbijają się" czy coś w ten deseń - ale stwarza to dużo okazji do wymóżdżenia gdzie się rozstawić, gdzie uderzyć etc. Klimat/okres historyczny całkowicie dowolne - tylko żeby gra nie była abstrakcyjna... Ktoś polecał mi "Cyklady", ale z opisu widzę, że nie chodzi tam tylko o przemieszczanie jednostek, ale i ekonomię, rozwój cywilizacyjny etc., a tego nie chcę :)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Marcon »

Do Twoich założeń najbardziej pasują mi szachy :P
A tak na poważnie to po twoim opisie przyszły mi do głowy dwie proste gry: Stratego i bardziej realistyczny, a mniej abstrakcyjny Manoeuvre. Co prawda w żadna z nich nie grałem :P, więc nie udzielę Ci większych wyjaśnień, ale możesz poszperać po internecie, może Cie któraś zainteresuje.

Jeżeli byś jednak chciał jakieś troszkę bardziej złożone gry, to mógłbyś np. spróbować sił z jakimiś grami z systemu WB-95 (np. Ardeny, ale ostrzegam że długie i potrafi odstraszyć), albo np system Fast Action Battles (Sicily lub The Bulge)
lipharDYT
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 2 lutego 2014, 20:00

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: lipharDYT »

Hej cześć!
Piszę do Was, by spytać, jaką grę strategiczną moglibyście polecić?
Zagrałem sobie dzisiaj w Ryzyko po długim czasie i po prostu mam zajawkę :P
Chodzi mi o grę, która ma trochę więcej wspólnego ze strategią, w której zła decyzja, a nie tylko i wyłącznie pech decydują o przegranej lub wygranej.
Gra powinna być na tyle łatwa do ogarnięcia, by zapoznawane osoby wiedziały już o co chodzi po ok. 30-40 minutach. Najlepiej, by można było w nią grać w minimum 2 osoby i maksimum 6 lub 8 (tak, by dało się na przykład grać parami).
Jeśli chodzi o koszta, to nie więcej niż 200 jeśli można prosić.
Tak więc, czy macie jakieś propozycje?

Pozdrawiam,
Mikołaj.
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: killy9999 »

lipharDYT pisze:Gra powinna być na tyle łatwa do ogarnięcia, by zapoznawane osoby wiedziały już o co chodzi po ok. 30-40 minutach.
30-40 minutach rozgrywki czy tłumaczenia zasad? ;)

To może na początek Commands & Colors: Ancients? Gra jest łatwa do wytłumaczenia, gra się szybko (jedna rozgrywka ~45 minut) i w ok. 200 zetach się zamknie. Pomimo tego, że gra sprawia wrażenie losowej (karty + kostki) to wbrew pozorom sporo zależy od graczy. Jedyny co się nie zgadza z twoimi wymaganiami to to, że gra jest na dwie osoby, ale prawda taka że większość strategii jest dwuosobowa. Jest co prawda dodatek do CCA zatytułowany Epic, który daje możliwość gry do 8 osób, ale żeby móc z niego w pełni korzystać potrzeba kilku innych dodatków, co razem daje inwestycję grubo powyżej 200 zetów.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43382
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3944 times
Been thanked: 2510 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Większość gier historycznych wieloosobowych zawiera jakiś element losowy, więc ciężko mi znaleźć coś zupełnie tego pozbawionego. Z kolei gry zupełnie bez elementu losowego najczęściej są 2-osobowe albo na małą liczbę osób. Do tego jeszcze oczekujesz, żeby to było "lekkie, łatwe i przyjemne" i jednocześnie, żeby to była strategia. Porządne gry strategiczne zazwyczaj nie są "lekkie, łatwe i przyjemne" - przynajmniej jeśli mówimy o wargamingu.
Może jakieś szachy 3-osobowe będą najlepsze ;).
Z dwuosobówek spróbuj np. gry "Dos de Mayo". Poza tym karcianki (ale tam bywa element losowy niestety).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
lipharDYT
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 2 lutego 2014, 20:00

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: lipharDYT »

Napisałem, żeby był po prostu mniejszy :P
Moja wypowiedź może się wydać zagmatwana, ale szczerze mówiąc to sam nie jestem do końca pewien czego chcę. Sama gra nie musi być łatwa i przyjemna, ale chodzi mi o to, bym nie musiał przed grą 1,5h tłumaczyć podstaw i o to, by nie było miliona niuansów :P
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43382
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3944 times
Been thanked: 2510 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

To jak ma być wieloosobowe to chyba killy9999 Ci najlepiej polecił, a poza tym, może być coś z gier firmy Columbia Games, np.:

Richard III:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Crusader Rex:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Może być też ciut ambitniejsza i dużo mniej losowa "Sekigahara":
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Może np. "Manoeuvre":
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Poza ostatnią to są jednak dwuosobówki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6597
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 181 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Darth Stalin »

Możesz też spróbować "History of the Roman Empire" - szybka, niegłupia i prosta.
W Płocku niestety rzadko grana, ale te kilka razy, kiedy miała swój występ (taki "przerywnikowy" bądź "kończący długa sesję, która skończyła się szybciej niż planowano, i zostało jeszcze trochę czasu"), mogę chyba ocenić jako udane.
Awatar użytkownika
sebastian
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 00:07

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: sebastian »

Witam Was Panowie,
rozglądam się w tym momencie za grą w klimacie Conquest of the Empire, ale bardziej od niej skomplikowaną (z drugiej strony łatwiejszą niż planszowa Europa Universalis). Chodzi mi o to, żeby podstawą gry była mapa strategiczna po której porusza się armie, ale zawierała też elementy ekonomiczne i cywilizacyjne (które w COTE są dosyć ograniczone). Ilość graczy i tło historyczne nie mają większego znaczenia.
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43382
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3944 times
Been thanked: 2510 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Może być jeszcze "Boże Igrzysko", aczkolwiek trudno tam mówić o elemencie cywilizacyjnym. Poza tym do polecanych gier card driven, wspomnianych przez Kpt. Bombę mogę dorzucić "The Napoleonic Wars" (wieloosobówka) czy "Sukcesorów (też wieloosobówka).

Generalnie tak jak wyżej pisał Kpt. Bomba. Tego typu gry cywilizacyjne jakich poszukujesz nie są zwykle zbyt "historyczne", bo zakładają rozwój cywilizacji poprzez sterowanie np. rozwojem nauki (kolejne wynalazki), a tak naprawdę w dawnych wiekach (zwłaszcza starożytność, średniowiecze, ale i później co najmniej do XVIII wieku) rozwojem nauki nikt nie sterował i odbywał się on spontanicznie. Nikt nie planował co należy wynaleźć i ile czasu będzie potrzeba do wynalezienia danego wynalazku oraz co z tego wyniknie. Stąd typowe gry historyczne raczej nie stawiają graczy w takiej roli tylko ograniczają swój czas trwania do jakiejś epoki historycznej i jej realiów, które gracz tylko w ograniczonym zakresie może zmieniać.

Mam nadzieję, że mimo wszystko pomogłem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”