Zmiana formuły konkursu na rok 2009

Forum konkursu na najlepszą planszową grę wojenną organizowanego przez Forum Strategie.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Pomiędzy wishfull thinking a rzeczywistością jest jednak pewna różnica. A poza tym, jak w następnym roku Leonardo nic nie wyda, z autorskimi grami wiadomo jak jest, to co konkurs znów zmienimy, bo będzie do wyboru V edycja b-35 i jakiś Nowogródek z W'39 i stwierdzimy, że 2 gry, w dodatku z jednego wydawnictwa, to farsa, a nie konkurs (bo tak rzeczywiście by było)?
Trzeba opracować jakąś stałą opcję, tak by miało to ręce i nogi oraz by "siły nieprzychylne" nie miały powodu do twierdzeń, że zmienia się charakter konkursu, tak by tylko "pewne" gry miały w nim rację bytu.
Każdy by chciał, by co roku mieć 5-6 mocnych tytułów Polsce, ale przez najbliższe lata nie będzie to miało miejsca. Nie będzie miało, bo nie ma żadnej inicjatywy, która by gry wydawała. Nawet TiS już według mnie kończy powoli karierę. A sprzedaż 30-70 egzemplarzy autorskiej pozycji, które ewentualnie pojawiałyby się co 2-3 lata, trudno nazwać dobrym pretendentami do miana ogólnopolskiej gry Roku. Ale może się mylę.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

clown pisze:Ja bym został przy jednym konkursie na grę wojenną roku, bez osobnego konkursu dla gier polskich.
Głosowanie na kilka pozycji.
To jedyne rozsadne wyjscie. Nie dzielmy gier na dobre i te "polskie".

Moim zdaniem, jesli tylko wyjdzie cos polskiego to gracze i tak przede wszystkim zaglosuja na ta gre (o ile tylko bedzie spelniala pewne standardy).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Lord Voldemort pisze:Moim zdaniem, jesli tylko wyjdzie cos polskiego to gracze i tak przede wszystkim zaglosuja na ta gre (o ile tylko bedzie spelniala pewne standardy).
Zawsze byłem tego samego zdania. Gdy pojawi się polska gra, nawet jeśli obok niej gracze będą mieli do wyboru ciut lepszą zachodnią, sądzę, że wesprą swoimi głosami takiego wydawcę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zeka

Post autor: Zeka »

Pierwsza nagroda [Planszowa Gra Wojenna Roku - Zeka] jest dla wszystkich gier (w tym także mogą w tym konkursie brać udział gry polskie). Druga tylko dla polskich.
W tym wypadku uważam (skoro planszowa gra wojenna roku nie dotyczy tylko gier zagranicznych wydanych w Polsce), że nie ma powodu utrzymywać odrębną kategorię dla gier polskich - doprowadziłoby to do niepotrzebnego dublowania...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Koledzy, czas na deliberowanie i głosowanie dobiega końca, więc gdyby ktoś chciał jeszcze wypowiedzieć swoje zdanie, proszę się uporać się z tym do jutra rana, a najlepiej dziś.

Jutro podsumowujemy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Post autor: Umpapa »

A poza tym, jak w następnym roku Leonardo nic nie wyda, z autorskimi grami wiadomo jak jest, to co konkurs znów zmienimy, bo będzie do wyboru V edycja b-35 i jakiś Nowogródek z W'39 i stwierdzimy, że 2 gry, w dodatku z jednego wydawnictwa, to farsa, a nie konkurs (bo tak rzeczywiście by było)?
Jestem zwolennikiem zachowania odrębnej kategorii najlepszej gry polskiej. Aby uwzględnić powyższy zarzut, wprowadziłbym warunek, iż tytuł najlepszej polskiej gry roku będzie przyznawany jeśli w danym roku będzie wydane przynajmniej 3 polskie gry, przy czym za polskie należy uznawać każdą grę z Polakiem w instrukcji.
Awatar użytkownika
Piotro
Sergent-Major
Posty: 181
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 23:09
Lokalizacja: Wrocław/Częstochowa

Post autor: Piotro »

Zgadzam się z przedmówcą. Osobno dla GWR i PlGWR – zastrzegając przy tej drugiej, że musi być spełniony wymóg ilościowy wydanych gier, w przeciwnym wypadku przydzielane by było wyróżnienie.
Nie rozumiem tylko tej „polskości” gier. Z Polakiem w instrukcji – w sensie tylko autor/współautor? A nie jeden z testerów, albo wydawca? ;) Chyba jak dotąd nie było nigdy problemu w tej kwestii. Jedyna gra (i to nie wojenna) jaka mi przychodzi do głowy to Ubongo – zrobione przez gościa o polskim imieniu i nazwisku, ale żyjącego w Szwecji – ja bym jednak Ubongo w żadnym wypadku za grę polską nie uznawał.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Podsumowanie

Pora podsumować dotychczasowe wyniki dyskusji i ankiety. Przypomnę jakie były dwie alternatywy:
Raleen pisze:1) Jeden konkurs ze wszystkimi grami "polskimi" i "zachodnimi".
2) Jeden główny konkurs ze wszystkimi grami i dodatkowy konkurs dla gier "polskich" czyli spełniających te kryteria, jakie były do tej pory przyjmowane. Wtedy należałoby wprowadzić dwa tytuły:
- PLANSZOWA GRA WOJENNA ROKU
- POLSKA PLANSZOWA GRA WOJENNA ROKU


Druga kwestia podniesiona m.in. przez RAJa, dotyczy możliwości wprowadzenia konkursu dwuszczeblowego, czyli:

1) Czy konkurs ma być jednoszczeblowy jak dotychczas (Zaletą jest tu szybkość i większa klarowność jego przebiegu).
2) Czy konkurs ma być dwuszczeblowy (Najpierw głosujemy na wszystkie gry jakie zostaną zgłoszone, a potem wybieramy z nich te, które zyskają najwięcej głosów i spośród nich wybieramy zwycięzcę, czyli byłyby tak naprawdę dwa głosowania. Jest to rozwiązanie sprawiedliwsze, ale dłuższe i kłopotliwsze w przeprowadzeniu).
Co do drugiej kwestii sprawa została zdecydowanie przesądzona na korzyść konkursu jednoszczeblowego. Większość chciała też, żeby można było głosować na 3 gry, przyznając im 3, 2 i 1 punkt. Zatem to jest rozstrzygnięte.

Co do pierwszej kwestii, czyli stworzenia de facto dwóch nagród, odpowiadaliście trochę mętnie. Aczkolwiek wychodzi mi, że:

Za tym, żeby była odrębna nagroda dla gier polskich byli: Arteusz, Umpapa, Piotro i adalbert.

Za tym, żeby nie było, byli: Teufel, clown, Zeka, Lord Voldemort i w zasadzie (uwzględniając także wypowiedzi w ramach Kapituły) wujaw i Itagaki. Ja też dołączam się do tej opcji, więc wychodzi 7:4.

Jeśli chodzi o inne osoby, które się nie wypowiadały, zdania też rozkładały się po połowie, np. z wypowiedzi Comandante wnioskuję, że byłby przeciw, podobnie Ozy, z kolei pablo9019 byłby za.

Mam też wątpliwości czy wszyscy dobrze zrozumieli od początku to, że nagroda ogólna obejmować ma w założeniu wszystkie gry - vide dyskusja i wątpliwości Teufla.

Reasumując, wychodzi mi, że

1) Będzie jeden konkurs ze wszystkimi grami "polskimi" i "zachodnimi".
2) Konkurs będzie jednoszczeblowy z możliwością głosowania na 3 gry, którym będzie można przyznać 3, 2 i 1 punkt. Suma punktów przesądzi o zwycięstwie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

To rozsądna decyzja, biorąc pod uwagę fakt, że 3 gry na rok to i tak może być maks możliwości polskich twórców. Chyba, że WZ się rozkręci :P Zresztą co to za wybór mając tylko parę pozycji?
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

W tym roku tak to wyszło. Po tegorocznych doświadczeniach pewnie się zastanowimy raz jeszcze i ewentualnie za rok zawsze można zmodyfikować formułę, która przecież nie jest niezmienna na wieki. Ale też mam wrażenie, że wynik końcowy jest dobry i na dziś dzień mam nadzieję, że tak już zostanie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

A teraz należy zadać pytanie jak zorganizować zgłaszanie gier. Na całym świecie (plus te w Polsce) rocznie wychodzi kilkadziesiąt bardziej znanych tytułów. Zauważmy, że liczba osób biorących udział w głosowaniu oscyluje wokoło 40-50, a w ostatnim roku było to, o ile dobrze pamiętam, nawet sporo mniej. Wobec niewątpliwego spadku zainteresowania grami w Polsce, wątpię by zagłosowało więcej niż 50 osób. A i tak jest to optymistyczna cyfra.
Więc przy tak dużym rozrzucie, może okazać się, że gra obdarzona dzięki nam dumnym tytułem, wygrała dosłownie pięcioma-sześcioma głosami. Według mnie byłoby to nie tyle niestosowne, co wręcz śmieszne. Oczywiście można ukryć ten fakt przed głosującymi, tylko czy konkurs nie stanie się sztuką dla sztuki?
Jak temu zapobiec? Mam parę pomysłów, np: ograniczenia liczby gier w konkursie. Tylko jakie przyjąć kryterium? Zaostrzyć je do "pełnokrwistych" gry wojennych? Odrzuci to większość ojrograczy. Czy może przyglądać się rankingowi z BGG i brać pod koniec roku te najpopularniejsze, oraz przypatrywać się ich popularności w Polsce, a polskim grom ulgowo przyznawać miejsca, bo i tak niewiele ich będzie.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Post autor: Monthion »

Najlepiej przyjrzeć się jak to na zachodzie wygląda:


1. International Gamers Awards (Niemcy)

są tam 3 kategorie:
- General Strategy; Multi-player Winners

zwycięzcy:
2009 Le Havre
2008 Agricola
2007 Through the Ages: A Story of Civilization
2006 Caylus
2005 Ticket to Ride: Europe
2004 Saint Petersburg
2003 Age of Steam + Puerto Rico
2002 San Marco
2001 The Princes of Florence
2000 Tikal

- General Strategy; Two-player Winners

2009 Day & Night
2008 1960: The Making of the President
2007 Mr. Jack
2006 Twilight Struggle
2005 War of the Ring
2004 Memoir '44
2003 Lord of the Rings: The Confrontation
2002 DVONN
2001 Battle Cry
2000 Lost Cities


- Historical Simulation Winners

2009 Unhappy King Charles!
2008 Asia Engulfed
2007 A Victory Lost
2006 Twilight Struggle
2005 The Sword of Rome
2004 Lock 'N Load: Forgotten Heroes Vietnam
2003 Hammer of the Scots
2002 Wilderness War
2001 Drive on Paris
2000 Paths of Glory

tu o sposobie głosowania: http://www.internationalgamersawards.ne ... itlesort=0


2. Board Game Geek Awards
tu jest więcej kategorii:

- Gamer's Game
- Wargame
- 2-Player
- Family Game
- Artwork/Presentation
- Party Game
- Card Game
- Children's Game

3. Charles S. Roberts Awards (USA)
Tu już po kategoriach nie ma wątpliwości że chodzi o historical wargaming:

* Best Pre-World War II Boardgame
* Best World War II Boardgame
* Best Modern Era Boardgame
* Best Wargame Graphics
* Best DTP-Produced Boardgame
* Best Magazine-Published Boardgame
* Best Pre-20th Century Era Computer Wargame
* Best 20th Century Era Computer Wargame
* Best Game Review or Game Analysis
* Best Historical or Scenario Article
* Best Professional Wargame Magazine
* Best Amateur Wargame Magazine


4. Deutcher Spiele Preis (Niemcy)
Tu wygrywają eurogierki ewentualnei eurostrategie

* Family / Adult Game
* Children's Game
* Essener Feder (Best written rules)

5. Spiel des Jahres (Niemcy)
Tu z kolei przyznaję się tylko 1 nagrodę i ewentualnie wyróżnienia specjalnie.

6. UK Games Expo Awards (GB)

1. Début Boardgame
2. Boardgame
3. Family
4. Children's
5. Role-playing
6. Miniatures
7. Abstract/Puzzle
8. Card
9. Special Award



++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Moje refleksje po przyjrzeniu się tym plebiscytom są takie:
- Im więcej kategorii tym więcej osób będzie miało okazje się wypowiedzieć w tym co lubi
- Im więcej forów i portali (konfederacja) tym większy zasięg i tym więcej głosujących
- Tymczasem proponuje robocze kategorie nagrody Gra Roku 20XX:
1. Gra karciana
2. Gra figurkowa
3. Gra role-playing
4. Gra planszowa dla dzieci + Familijna
5. Gra strategiczna dla 2 graczy
6. Gra strategiczna wieloosobowa
7. Gra strategiczna będąca najlepszą symulacja historyczną
8. Gra Made in Poland ( z powodu mizerii naszego rynku tylko jedna stricte rodzima kategoria)

Do każdej kategorii można by zgłoszać co najmniej 3 gry (żeby był jakikolwiek wybór) a jedną grę do więcej niż 1 kategorii (np. Twilight Struggle do Gra Strategiczna dla 2 graczy i Najlepsza symulacja historyczna)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Zgadzam się z Teuflem, zasadniczą decyzję podjęliśmy, pozostało ją jeszcze doprecyzować. Jest to pewien problem, żeby zapewnić to, żeby konkurs nie był przypadkowy.

Monthionie, to co wypisałeś to są dobre propozycje, ale IMHO, najwcześniej gdzieś za 5 lat. I do tego nie zajmujemy się za wiele np. grami familijnymi, które notabene mają swoją nagrodę przyznawaną przez portal Nataniela, mającą już swoją tradycję, większą niż nasza. Stąd nie ma sensu ich dublować, chyba że kiedyś tam dojdziemy do wniosku, że warto wspólnie zrobić jeden konkurs z takimi podwariantami, ale na to wszyscy zainteresowani musieliby się zgodzić.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Jeszcze w kwestii gier polskich i ich ilości. Osobiście nie widzę sensowności osobnej kategorii w naszych warunkach ale może rozwiązaniem by było rozstrzyganie tej części konkursu co kilka lat lub jeżeli od ostatniej edycji "uzbiera" się pewna liczba kandydatów? Bo jak to powiedział Kryszak parodiując Wałęsę: "Wybierać konstytucję spośród jednej?! Tak to ja mogę wybierać ziemniaki z garnka!" :lol2:
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Wrzuciłem nową wersję regulaminu.

Czekam na ostatnie komentarze, ale raczej zostanie już tak jak jest.

Wkrótce zaczynamy. Konkurs się trochę odwlekł ze względu na sesje itp. sprawy z zakresu edukacji, a wolelibyśmy, żeby wszyscy zainteresowani mogli efektywnie wziąć udział.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Planszowa Gra Wojenna Roku”