Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: HoLi »

Podczas prac nad "Wojną Peloponeską" (http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=71&t=16660) doszedłem do wniosku, że skoro już w sumie są gry, które sprawnie oddają ten okres (więc prawdę mówiąc po co powielać temat dając mu tylko inną otoczkę), to lepiej wykorzystać to do czego już doczłapałem na ukazanie niemniej ciekawego okresu jakim były wojny toczone pomiędzy greckim Związkiem Hellenów a Imperium Perskim (tymbardziej, że nie znalazłem zbyt wiele gier traktujących o tym okresie).

Wszystkie dotychczasowe mechaniki, pomysły itd z prac nad "Wojną Peloponeską" zaimplementowałem i testuje już od jakiegoś czasu w tym oto nowym pomyśle.

Samą grę przewiduję dla 2 graczy z wariantem dla 3 graczy, gdzie jeden gracz kieruje Związkiem Peloponeskim, drugi gracz Atenami i pozostałymi sojusznikami, a przeciwnik Imperium Perskim.

Ilość bloczków (łącznie sił lądowych, morskich i dowódców) na chwilę obecną to:
Związek Hellenów: 34
Imperium Perskie: 52
Polis Neutralne (Teby i Tesalia): 5

W grze przewiduję dwie kampanie:
1. Pierwsza inwazja na Grecję w 490r p.n.e - Kampania Datisa i Artafernesa zakończona słynną bitwą pod Maratonem: krótka i dość prosta kampania, powiedzmy szkoleniowa, mająca na celu wdrożenie graczy w niezbędne do prawidłowej gry podstawy. Głównym celem w tej kampanii jest zdobycie Eretrii oraz Aten przez gracza Imperium Perskiego podczas gdy gracz Aten stara się do tego nie dopuścić.
2. Druga inwazja na Grecję w 480r p.n.e - Kampania Xerxesa gdzie miało miejsce pięć znaczących bitew: bitwa lądowa pod Termopilami i niemal jednocześnie bitwa morska pod Artemizjonem, bitwa morska pod Salaminą, bitwa lądowa pod Platejami i niedługo potem bitwa pod Mykale - to jest z kolei główna kampania gry.

Jeden etap gry odpowiada jednemu miesiącowi.

A oto plansza, na której obecnie toczą się testy:
LINK: https://zapodaj.net/images/8497afde2bfeb.jpg

To na razie tyle.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 czerwca 2020, 10:27 przez HoLi, łącznie zmieniany 13 razy.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: Raleen »

Gry na trzech są najbardziej wymagające moim zdaniem, ale przez to często najciekawsze.

Tutaj jednak zastanawiam się jakie sprzeczne interesy mogą mieć dwaj gracze greccy, gdy ich przeciwnikiem będzie Imperium Perskie króla Kserksesa, ale przyznam, że już dawno nie czytałem nic z historii tego okresu, więc może coś tam znalazłeś.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: HoLi »

Tutaj jednak zastanawiam się jakie sprzeczne interesy mogą mieć dwaj gracze greccy, gdy ich przeciwnikiem będzie Imperium Perskie króla Kserksesa, ale przyznam, że już dawno nie czytałem nic z historii tego okresu, więc może coś tam znalazłeś.
Tutaj bardziej przyświeca mi coś podobnego jak na przykład wariant 3 osobowy w grze "Wojna o Pierścień" (chodzi mi o tą nową grę, nie WoP Encore), gdzie dwóch graczy gra przeciwko jednemu w celu jego pokonania, czyli w mojej grze interes obaj gracze greccy mają jeden, ale w przypadku ich zwycięstwa, to jeden z nich jest tym "większym" wygranym (dał powiedzmy większy wkład w zwycięstwo, co pomimo wspólnego celu jakim jest pokonanie Persów wprowadza taką wewnętrzną rywalizację między nimi, a jakie skutki przyniesie ta rywalizacja to już w dużej mierze zależy od samych graczy :) ). Ale na razie skupiam się na wariancie 2 osobowym jako głównym, a wariant dla 3 osób jest tym dodatkowym.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: Samuel »

Oba konflikty to zupełnie inna skala działań. 490 p.n.e. to karna wyprawa jednego korpusu perskiego, walczą Eretria, Ateny, Plateje. 480 p.n.e. konflikt ogólnogrecki, rzeczywiście, są sprzeczne koncepcje działań: Ateńczycy dwukrotnie wymuszają szantażem podjęcie akcji przez Spartan, najpierw na morzu (Salamina), potem na lądzie (Plateje). Choć zaznaczyć trzeba, że naczelne dowództwo jednoznacznie należy do Sparty, rywalizacja rozgrywa się na polu politycznym, a nie dwu odrębnie operujących armii. Chyba, że rywalizację wprowadzi się do samego dowództwa spartańskiego (powiedzmy, Pauzaniasz i Leotychidas).
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: HoLi »

Tutaj Samuel masz rację w tym co napisałeś. Podczas pierwszej karnej ekspedycji Persów przeciwko Atenom i Eretrii za udzielenie przez nich wsparcia powstaniu Jońskiemu nie zamierzam wprowadzać wariantu 3 osobowego, tutaj przewiduję tylko wariant 2 osobowy, a sama kampania ma być tylko wprowadzeniem do samej rozgrywki (mała ilość bloczków, czas trwania itd).

Inna sprawa jest z kampanią Xerxesa, gdzie greccy sojusznicy niejednokrotnie nie byli jednomyślni w różnych kwestiach i tutaj wprowadzenie wariantu 3 osobowego (a przynajmniej spróbuję to zrobić) ma moim zdaniem jak najbardziej sens. Dodatkową kwestią jest też to, że jakby nie patrzeć flota Aten stanowiła konkretny wkład we flotę sprzymierzonych (stanowiła większą jej połowę), podczas gdy Związek Peloponeski posiadał przewagę w siłach lądowych i to też chciałbym w jakiś sposób wykorzystać (coś na zasadzie, ja mam flotę ty masz wojsko więc trzeba się szanować). Kwestia jest jedynie tego jak to i inne kwestie ugryźć tak żeby miało to ręce i nogi z punktu widzenia samej rozgrywki.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: Samuel »

W każdym razie gorące wsparcie dla pomysłu - jakoś wszyscy robią gry o wojnie peloponeskiej, czasem kapnie coś o Aleksandrze lub Sukcesorach, a o wojnach perskich (trwających przecież do 448 p.n.e.), czy toczonych w IV w. wojnach o hegemonię Sparty, Teb i Macedonii jakoś nic ciekawego nie zrobiono. :evil: Podpowiadać nie będę, jestem raczej wielbicielem gier z elementem dyplomacji (HIS, dla starożytności np. "Perykles", mimo wszystkich jego wad) a taka wyprawa Kserksesa ma mocny wymiar dyplomatyczny, który można oddać przez rywalizację wewnątrz obozu greckiego czy zdobywanie i tracenie poparcia w Grecji przez obie strony konfliktu - ale to oczywiście wyjście ponad poziom gry czysto wojennej, co nie każdemu może przypaść do gustu.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: Raleen »

Co do tej, dyplomacji podczas wyprawy Kserksesa bardzo mnie zaciekawiłeś Samuelu. Przyznam, że ja ty mam - chyba jeszcze za sprawą ogólne edukacji - taki dwubiegunowy obraz tych zmagań tzn. Grecja kontra Persja, Europa kontra Azja itp. ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: HoLi »

Z całą pewnością będę intensywnie myślał nad rozwinięciem wątku dyplomacji. Pierwsze co zrobiłem, gdy zacząłem testy nad tą grą, to zrezygnowałem z elementu ekonomii, którą chciałem wprowadzić we wcześniejszym projekcie "Wojny Peloponeskiej" i teraz w jej miejsce w tej grze zamierzam rozwinąć dyplomację.

Też mnie dziwiło, kiedy szukałem gier o wojnach Grecko-Perskich, że tak na prawdę nie ma żadnego konkretnego tytułu w tym temacie (a przynajmniej ja nie znalazłem). Pogłębiłem wiedzę na temat tych wojen i pierwsze co mi się rzuciło, to że aż się prosi żeby przenieść przynajmniej jakieś wybrane ich etapy na planszę, bo dają na prawdę niemałe pole do popisu, chociaż prosta rzecz to z pewnością nie będzie.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: Samuel »

Raleenie, "Grecja" u progu epoki klasycznej to konglomerat skłóconych z sobą polis, a każda polis to skłócone z sobą (przynajmniej) dwie partie. 8-) Kserkses miał w czym wybierać. A i dowodzenie tymi Grekami, którzy nie zdecydowali się walczyć przeciw "ogólnogreckiej sprawie" w imię partykularnych interesów wymagało nie lada dyplomatycznego kunsztu - przekonał się o tym sam Pauzaniasz pod Platejami, ostatecznie największy kłopot miał z własnym podwładnym spartańskim oficerem, który uznał, że rozkaz naczelnego wodza jest ciekawą propozycją do przedyskutowania, najlepiej przed frontem wojsk perskich. :lol:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: Raleen »

Rozumiem, rodzi się taka refleksja co to późniejsza kultura i ideologia z tym zrobiły, żeby można przedstawić te zmagania jako obronę naszej europejskiej cywilizacji w starciu z dzikim wschodem (nie wspominając o tym, że ów wschód, czyli Persja był wówczas bardziej cywilizowany niż Grecy).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: HoLi »

Raleen pisze:Rozumiem, rodzi się taka refleksja co to późniejsza kultura i ideologia z tym zrobiły, żeby można przedstawić te zmagania jako obronę naszej europejskiej cywilizacji w starciu z dzikim wschodem (nie wspominając o tym, że ów wschód, czyli Persja był wówczas bardziej cywilizowany niż Grecy).
O i tutaj całkiem przypadkiem podsunąłeś mi pomysł na tytuł tej gry: "Gniew Persji - Starcie Wschodu z Zachodem." :)
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: farmer »

Bardzo fajny pomysł na grę :).
Gorąco kibicuję!

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: Raleen »

HoLi pisze:
Raleen pisze:Rozumiem, rodzi się taka refleksja co to późniejsza kultura i ideologia z tym zrobiły, żeby można przedstawić te zmagania jako obronę naszej europejskiej cywilizacji w starciu z dzikim wschodem (nie wspominając o tym, że ów wschód, czyli Persja był wówczas bardziej cywilizowany niż Grecy).
O i tutaj całkiem przypadkiem podsunąłeś mi pomysł na tytuł tej gry: "Gniew Persji - Starcie Wschodu z Zachodem." :)
Jeśli tak to cieszę się :). W sumie zastanawiałem się czy pisać to co napisałem, bo wydało mi się to za bardzo trącić banałem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: Samuel »

Jeśli, to raczej "gniew Dariusza". ;)
Raleenie, wchodzisz na niebezpieczny grunt, bo choć proste przykładanie tego czy innego starożytnego konfliktu między cywilizacjami starożytnymi do współczesnych realiów to instrumentalizacja historii godna "Krótkiego kursu historii WKP(b)", to korzenie współczesnych stereotypów jak najbardziej mają wyobrażenie w tych starożytnych. W danym wypadku Grecy rzeczywiście mieli zgryz z tym, że oni, młoda cywilizacja, widzą barbarzyńców w cywilizacji znacznie starszej i dostojniejszej, tu leżą początki przekonania o "dekadencji" cywilizacji, zniewieściałych Persach oddających się władzy despotów, o tym, że sami ulegamy zepsuciu i pokonani zostaniemy przez barbarzyńców przaśnych i cnotliwych... Przy czym to wartościowanie jest późne, jeśli poczytasz Herodota czy Ajschylosa to zobaczysz, że ludzie bliscy czasowo wyprawie Kserksesa widzieli tu konflikt między różnymi, ale równie godnymi szacunku cywilizacjami - tak jak wcześniej Homer, dla którego Hektor jest równie godnym szacunku bohaterem co Achilles. Teraz prowadzę cały cykl wykładów właśnie na ten temat, przedstawiając dzieje starcia cywilizacji grecko-rzymskiej z ościennymi, pokazując zarówno realny przebieg konfliktów militarnych jak i ideową nad nimi refleksję.
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Wojny Grecko-Perskie

Post autor: HoLi »

Testowa plansza po małych przeróbkach. Przede wszystkim wprowadziłem na niej w miarę możliwości wpływ rodzaju terenu na ruch i walkę. Uwzględniłem co prawda tylko góry i różnego rodzaju "przewężenia", ale już to przy pierwszej testowej partii wpłynęło w zauważalny sposób na rozgrywkę.

PLANSZA: https://zapodaj.net/images/51783e69c7503.jpg

Czy plansza w takiej formie jest dość czytelna? Chodzi mi o to, czy dla zupełnego laika w tej grze, na pierwszy rzut oka można się domyślić co jest czym na planszy?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 czerwca 2018, 20:40 przez HoLi, łącznie zmieniany 1 raz.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum autorów”