Źródła dla składu i szyku chorągwi rycerskiej

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1886
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Źródła dla składu i szyku chorągwi rycerskiej

Post autor: jimmor »

Cześć,
poszukuję materiałów dotyczących składu oraz szyków chorągwi rycerskiej z początku XV w. Kojarzę jeszcze z czasów podstawówki (ponad dwie dekady wstecz) jakąś grafikę przedstawiającą szyk klinowo-kolumnowy z pocztowymi w czole kolumny. Skąd ona mogła pochodzić, lub gdzie mogę znaleźć podobne informacje?
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Źródła dla składu i szyku chorągwi rycerskiej

Post autor: Kretus »

O szyku kolumnowo-klinowym (niezależnie od kontrowersji związanych z tematem, była o tym dyskusja na forum) przeczytasz np. w "Grunwald. Problemy wybrane" Andrzeja Nadolskiego. Rysunek klina z Pouczenia Albrechta Achillesa (1477 r.) jest na stronie 92 książki Nadolskiego.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1886
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Źródła dla składu i szyku chorągwi rycerskiej

Post autor: jimmor »

Pięknie dziękuję, pozycja nabyta. Przy okazji odkryłem istnienie księgarni historycznej... :D
http://www.iaepan.edu.pl/
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Źródła dla składu i szyku chorągwi rycerskiej

Post autor: Antypirx »

"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6569
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Źródła dla składu i szyku chorągwi rycerskiej

Post autor: Darth Stalin »

Kretus pisze:O szyku kolumnowo-klinowym (niezależnie od kontrowersji związanych z tematem, była o tym dyskusja na forum) przeczytasz np. w "Grunwald. Problemy wybrane" Andrzeja Nadolskiego. Rysunek klina z Pouczenia Albrechta Achillesa (1477 r.) jest na stronie 92 książki Nadolskiego.
Ale z tym trzeba uważać, a najlepiej zapoznać się z tekstem:
J. Maroń, M. Goliński, Uwagi w sprawie organizacji i taktyki rycerstwa (na marginesie najnowszej historiografii polskiej) [w:] M. Derwich, W. Mrozowicz, R. Żerelik (red.), Memoriae amici et magistri. Studia historyczne poświęcone pamięci Prof. Wacława Korty (1919-1999), Wrocław 2001, s. 235 255.
dostępnym np. tutaj:
http://allegro.pl/memoriae-amici-et-mag ... 02601.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”