200 rocznica bitwy pod Lipskiem (16-19.X.1813)

Wszystko o rekonstrukcjach historycznych.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: 200 rocznica bitwy pod Lipskiem (16-19.X.1813)

Post autor: Raleen »

Odnośnie tegorocznej imprezy słyszałem opinię Szkockiego, że ponieważ teren był trudniejszy niż zwykle, wyżsi dowódcy musieli się trochę wysilić przy manewrowaniu wojskami i ogólna opinia jego jest taka, że ta edycja była "świetna dla rekonstruktorów, ale słabsza dla publiczności", prawda to Bayardzie?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Bayard
Adjudant
Posty: 251
Rejestracja: poniedziałek, 6 grudnia 2010, 00:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: 200 rocznica bitwy pod Lipskiem (16-19.X.1813)

Post autor: Bayard »

Wszyscy moi znajomi, którzy byli teraz pod Lipskiem, znajdowali się na polu bitwy, więc nie mam bezpośrednich relacji z trybun. Myślę jednak, że mogę się zgodzić - teren był pofałdowany, na dodatek po środku rósł całkiem spory lasek, który z pewnością ograniczał publiczności widok. Jeśli nie zabrało się lornetek, to na pewno traciło się wiele z tego, co się działo na polu walki ;)
A dla rekonstruktorów, to jak już mówiłem - było doskonale ;) Przede wszystkim wrażenie, gdy nasza brygada postępowała naprzód w szyku mieszanym (skrzydłowe bataliony w kolumnach, środek w linii), a z przeciwnej strony, z odległości prawie kilometra, waliła do nas artyleria sprzymierzonych, było zapierające dech w piersiach ;) Mogli by zainwestować w jakąś pirotechnikę przy takiej ilości artylerii, ale to już takie czepianie się na siłę :P
"Kiedy atakujecie - wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Mój blog:
http://arsbelli.blogspot.com/
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: 200 rocznica bitwy pod Lipskiem (16-19.X.1813)

Post autor: czarek0402 »

Jak bym siedział na trybunie, takiej jak na stadionie piłkarskim, to bym wszystko widział, takie jak na filmie w linku wyżej. A tak powiem, czemu nie jestem rekonstruktorem?! ;) Ale nie narzekam, widoki były fajne, odgłosy pola walki jeszcze lepsze. :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rekonstrukcje historyczne”