Grunwald 2010

Wszystko o rekonstrukcjach historycznych.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Grunwald 2010

Post autor: Raleen »

Dziś 600 rocznica bitwy pod Grunwaldem. Pierwsze relacje (zapewne z czasem pojawią się następne):

http://fakty.interia.pl/historia/news/s ... ej,1506739
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

O tym, że Krzyżacy nie byli tacy źli:

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... caid=1a88b

W "Focusie" znalazłem dziś przedruk artykułu z niemieckiej prasy, prezentujący punkt widzenia naszych zachodnich sąsiadów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Bo Krzyżacy nie byli tacy źli. :)
Gdyby nie oni mielibyśmy Pomorze rozwinięte jak Podlasie.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Już po imprezie:

http://wiadomosci.onet.pl/cynk/0,26222,cynk.html

I chyba w tym roku zdecydowanie dominują narzekania na kwestie organizacyjne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2181
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Cisza »

Raleen pisze:Już po imprezie:

http://wiadomosci.onet.pl/cynk/0,26222,cynk.html

I chyba w tym roku zdecydowanie dominują narzekania na kwestie organizacyjne.
Rzucić sto tysięcy luda w pole bez żadnej infrastruktury i z jedną drogą wyjazdową, a później dziwić się, że robi się jedna wielka tragedia organizacyjna - a to Polska właśnie.

Po tym jak byłem na rekonstrukcji bitwy napoleońskiej pod Pułtuskiem i prawie pobiłem się z ochroniarzem, który próbował odganiać ludzi stojących w cieniu trybun dla VIPów (w końcu się wycofał, bo tłum pałał żądzą mordu i by go chyba zlinczował) stwierdziłem że szkoda moich nerwów na uczestnictwo w tak przygotowanych imprezach.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ja tylko jak do tej pory (z poprzednich edycji) słyszałem narzekania od uczestników z ruchu rycerskiego na "ustawianie" ich przez organizatorów, a w zasadzie wynajętego przez nich reżysera, co było dla nich dość męczące.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
pablo8019
Praefectus Castorium
Posty: 577
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:44
Lokalizacja: Markuszów

Post autor: pablo8019 »

Cisza pisze:Rzucić sto tysięcy luda w pole bez żadnej infrastruktury i z jedną drogą wyjazdową, a później dziwić się, że robi się jedna wielka tragedia organizacyjna - a to Polska właśnie.
Ktoś tu widać nie przewidział, że okrągła rocznica bitwy może ściągnąć znacznie większe tłumy niż dotychczas... No i te historie ze sprzedawaniem przez miejscowych szklanki wody po złotówce ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rekonstrukcje historyczne”