Spór w czasie Powstania Wielkopolskiego

Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Spór w czasie Powstania Wielkopolskiego

Post autor: toldo »

Witam, czy jest coś komu znany spór dowódców powstania z kadrą oficerów, tzn. dowódcy(gen. Dowbór-Muśnicki, gen Anders) pochodzili ze Wschodu, natomiast kadra z Wielkopolski. Proszę o wszelkie dane i z góry dziękuje.
Pozdrawiam
Toldo
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez toldo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Zelint
Szeregowy
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 3 października 2006, 13:25
Lokalizacja: z 10-tego piętra
Kontakt:

Post autor: Zelint »

Nie wiem jaki konkretnie spór masz na myśli. Bo Dowbor-Muśnicki dowodząc Armią Wielkopolską miał konflikt ze swoim pierwszym szefem sztabu - narzuconym mu przez Piłsudskiego legionistą Julianem Stachiewiczem, który to spór skończył się odwołaniem Stachiewicza do Warszawy - na jego miejsce przyszedł Anders. Innym znanym mi konfliktem personalnym z tamtego czasu był konflikt Dowbora z generałem Raszewskim, szefem Wydziału Wojskowego Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, który też chciał mieć wpływ na Armię Wielkopolską.

O konflikcie na szerszym tle, tzn. oficerowie carscy versus ci miejscowi nie słyszałem. Wydaje się to mało prawdopodobne bo cała wyższa kadra oficerska Wojska Wielkopolskiego pochodziła właśnie z armii carskiej i przyszła do Wielkopolski za Dowborem. Wyższych stopniem oficerów z armii niemieckiej po prostu prawie nie było. Młodsi stopniem oficerowie pochodzili z armii niemieckiej, jednak byli to głównie awansowani podoficerowie z odpowiednim stażem i doświadczeniem.
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

Dzięki, o to mi chodziło, źle się wysłowiłem w poprzednim poście.
Dzięki
Pozdrawiam
Toldo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia I wojny św.”