Ogólnopolska Liga DBA II

Awatar użytkownika
MichałeK
Sergent
Posty: 108
Rejestracja: sobota, 3 października 2009, 17:12
Lokalizacja: Wieliczka

Ogólnopolska Liga DBA II

Post autor: MichałeK »

Niedługo zacznie się II edycja Ligi.

Taka mała sugestia przy określaniu zwycięzcy i kolejności graczy w lidze. W zakończonej tegorocznej edycji widzę iż o kolejności graczy świadczy najpierw ilość zwycięstw, potem liczba rozegranych turniejów (sic!), a na końcu liczba zabitych elementów.

Jeżeli gracze maja równą ilość zwycięstw to wyżej powinien być ten który wziął udział w mniejszej liczbie turniejów. Przykład Gracz A zagrał w jednym turnieju i z czterech bitew wygrał trzy. Ma 3pts. Gracz B zagrał dwa turnieje (każdy po 4 bitwy) i z tych ośmiu bitew wygrał także trzy. Ma także 3pts.
Gracz A ma 3 zwycięstwa na 4 potyczki (3/4)
Gracz B ma 3 zwycięstwa na 8 potyczek (3/8).
Moim zdaniem jednak gracz A powinien zająć 1 miejsce a gracz B drugie...

Jeżeli chodzi o ostatnią statystykę- liczbę zabitych elementów, moim zdaniem lepsza jest różnica zabitych i straconych elementów. W tej chwili ta statystyka pokazuje kto ma więcej zwycięstw przez zabicie 4 elementów (a nie na przykład 1 elementu + generała).
I tak jeśli wygramy starcie 4 do 3 to będziemy mieli +1, jak wygramy 4 do 2 to +2, a jak zabijemy 4 elementy nie tracąc żadnego +4. Pokazuje to jednak jakie te starcia były. Tak samo z przegranymi, porażka 3 do 4 da na mniejszy spadek w statystyce niż porażka 0 do 4.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez MichałeK, łącznie zmieniany 1 raz.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Myśle że wszystkie pomysły na zmiane zasad Ligii uwzgleniłem w nowym projekcie regulaminu który oparłem na światowych zasadach takich turniejów (w USA i Europie zachodniej).
Zasady punktacji bedą zupełnie inne (zgodnie z zasadami światowymi) Dużo też podpowiedział mi Cezary29. (Za co jeszcze raż bardzo mu dizekuję)

Prosiłbym wiec bardzo żeby z dalszymi wpisami w tym temacie wstrzymac się aż skoncze spisywać nowy regulamin. Bedzie o wiele wiekszy niz ostatni i trochęczasu zajmuje mi spisanie wszystkiego.

A mój wpis i wpis MichałKa proponuje przenieś do tematu
"Liga DBA w Warszawie"
bo tam najwiecej dyskutowaliśmy o niedoskonałościach pierwszego regulaminu Ligi :)!
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

[center]REGULAMIN OGÓLNOPOLSKIEJ LIGI DBA (wersja na sezon 2010/11)[/center]

I Wstęp
1.1 Ogólnopolska Liga DBA jest nieoficjalną klasyfikacją polskich graczy-hobbystów grających w De Bellis Antiquitatis w.2.2. Celem Ligi jest popularyzacja systemu DBA poprzez prowadzenie rankingu graczy biorących udział w turniejach zgłoszonych do Ligi, oraz propagowanie zarówno samego systemu DBA jak i historycznych gier bitewnych (wargami ngu) w Polsce przez organizowanie samodzielnych turniejów jak również przez organizowanie takich turniejów na konwentach takich jak Grenadier w Warszawie, czy Pola Chwały w Niepołomicach.

1.2 Ogólnopolska Liga DBA objęta jest patronatem przez sieć sklepów Wargamer prowadzonych przez Konrada Sosińskiego, stronę „Bitewny Zgiełk” i „Forum Strategie”. Wspierana jest również przez organizatorów konwentów Grenadier i Pola Chwały.

1.3 Najłatwiejszy kontakt z Koordynatorami i graczami umożliwia „Forum Strategie”.


II Sezon Ogólnopolskiej Ligi DBA
2.1 Sezon ligowy trwa od 1 października do 31 września

III Koordynatorzy Ogólnopolskiej Ligi DBA
3.1 Koordynatorzy Ogólnopolskiej Ligi DBA to grupa osób koordynująca i organizująca ligę oraz koordynująca, organizująca lub wspierająca organizacje turniejów zaliczanych do ligi. Koordynatorzy Ogólnopolskiej Ligi DBA w szczególności pełnią obowiązki sędziów na turniejach Ogólnopolskiej Ligi DBA.

3.2 Koordynatorami Ogólnopolskiej Ligi DBA są Michał Cierniewski (MiSiO), Paweł Murawski "murass" i Jarosław Kocznur (Greebo)

3.3 Osoby chcące się stać Koordynatorami Ligi mogą zgłaszać się do działających Koordynatorów Ligi.

3.4 Każda grupa graczy, która chce zorganizować turniej klasyfikowany w Ogólnopolskiej Lidze DBA, musi wybrać swojego Koordynatora (który musi skontaktować się przynajmniej z jednym z pozostałych) lub skontaktować się z Koordynatorem, który będzie czuwał nad spełnianiem kryteriów Ogólnopolskiej Ligi DBA i turnieju (patrz 5.1 do 8.2).

IV Turnieje zaliczane do Ogólnopolskiej Ligi DBA
4.1 Stałymi turniejami Ogólnopolskiej Ligi DBA są De Bellis Cracoviensis, Warszawskie Rozgrywki Ligowe i Finał Ligi na Polach Chwały w Niepołomicach.

4.2 Założeniem organizatorów jest przeprowadzanie Warszawskich Rozgrywek Ligowych raz na kwartał przy czym na razie jedynym stałym terminem jest turniej w II kwartale roku rozgrywany na konwencie Grenadier.

4.3 Koordynatorem De Bellis Cracoviensis jest Michał Cierniewski (MiSiO). Koordynatorem Warszawskich Rozgrywek Ligowych i Finału Ligi na Polach Chwały w Niepołomicach jest Jarosław Kocznur (Greebo).

4.4 Do Ogólnopolskiej Ligi DBA, poza stałymi turniejami ligowymi zaliczają się wszystkie turnieje DBA przeprowadzone zgodnie z jej wymogami, zgłoszone któremukolwiek Koordynatorowi Ligi nie później, niż 2 tygodnie przed terminem turniejem.


V Ogólne wymogi dla turniejów Ogólnopolskiej Ligi DBA
5.1 Turniej jest rozgrywany w oparciu o przepisy De Bellis Antiquitatis wersja 2.2. Posiłkowo można korzystać z interpretacji zawartych w "Nieoficjalnym przewodniku po DBA" o ile nie stoją one w sprzeczności z przepisami DBA w 2.2. W przypadku niejasności rozstrzygające jest zdanie sędziego/organizatora/Koordynatora.

5.2 Turniej jest rozgrywany przy użyciu armii w tej samej skali. Preferowana jest skala 15mm.

5.3 Turniej może być rozgrywany w wersji otwartej lub w wersji historycznej. W wersji otwartej mogą wziąć udział wszystkie armie z podręcznika DBA 2.2. W wersji historycznej mogą wziąć udział armie z podręcznika DBA 2.2. z jednego okresu historycznego (z jednej z czterech części listy armii, albo z konkretnego okresu np. z lat 1400-1450) lub armie z jednego okresu historycznego będące historycznymi przeciwnikami (np. armie z jednej z list do kampanii z podręcznika).

5.4 W przypadku turnieju rozgrywanego w wersji historycznej organizator zobowiązany jest w sposób nie budzący wątpliwości wskazać jakie armie mogą brać udział w danym turnieju. (Wskazując dokładnie część listy armii, lub wymieniając numery i nazwy armii.)

5.5 Każdy z uczestników powinien posiadać w pełni pomalowaną armię i obóz. Każda armia powinna składać się z 12 elementów + element Ciurów Obozowych lub obóz z figurkami. Obóz bez elementu Ciurów Obozowych lub figurek jako części składowej obozu będzie traktowany zgodnie z przepisami jako nie broniony i przeciwnik będzie mógł go zająć bez walki.

5.6 Nie ma wymogu zgłaszania armii z jaką bierze się udział w turnieju przed rozpoczęciem turnieju (Gracz zgłasza armie z jaką bierze udział w turnieju w dniu turnieju). Musi ona jednak spełniać wymogi stawiane przez niniejsze zasady. [shadow=red]1)[/shadow]

5.7 Udział w turniejach ligi jest bezpłatny, jednakże uczestnicy mogą być zobowiązani to opłat wymaganych przez właścicieli lokalu w którym jest organizowany turniej.

5.8 Turniej musi zostać zaplanowany przynajmniej na cztery bitwy. [shadow=red]2)[/shadow]

5.9 Na każdą bitwę w turnieju musi być ustalony przez organizatora czas od 1 godziny do 1 godziny 15 minut. (Czas obejmuje wszystkie czynności obejmujące bitwę od ustalenie strony atakującej do zakończenia bitwy.) Gracze zobowiązani są do przestrzegania terminów rozpoczęcia turnieju i kolejnych bitew. [shadow=red]3)[/shadow]


VI Szczegółowe wymogi dla turniejów Ogólnopolskiej Ligi DBA
6.1 System łączenia graczy w pary do gry jest oparty na systemie szwajcarskim którego podstawowe złożenia są następujące: [shadow=red]4)[/shadow]

a) Dwóch graczy może grać ze sobą na turnieju tylko jeden raz,
b) W pary gracze łączeni są według zasady najlepszy z lepszym w oparciu o wyniki osiągnięte w danym turnieju.
c) Przy ustalaniu pierwszych par w turnieju używa się wyników graczy z obecnego sezonu Ogólnopolskiej Ligi DBA. W przypadku pierwszego turnieju w sezonie korzysta się z wyników graczy z poprzedniego sezonu Ogólnopolskiej Ligi DBA.
d) W przypadku graczy nie biorących dotychczas udziału w Ogólnopolskiej Lidze DBA pierwsze pary ustala się poprzez losowanie w której biorą udział nowi gracze i taka sama liczba graczy z końca klasyfikacji branego pod uwagę sezonu Ogólnopolskiej Ligi DBA biorących udział w turnieju.

Przykład: Do pierwszego turnieju w sezonie zgłosili się gracz A, B , C, D, E i F. Gracze A do D zajęli w poprzedniej Lidze miejsca II, V, VI i X). Gracze E i F nie grali wcześniej w Lidze. Do pierwszej bitwy pary będą tworzyć gracze A z B (miejsca z Ligi) C z F (losowanie) oraz D z E (losowanie).
Po pierwszej bitwie wyniki są następujące: Gracz A-11pkt (wygrał), B -1pkt., C-10pkt. (wygrał) D - 3pkt., E – 9pkt. (wygrał), F - 2pkt. W kolejnej bitwie pary będą tworzyć gracze A z C (wygrali swoje I bitwy), E z F (E wygrał a F ma mniej punktów niż D ale D grał już z E). Ostatnia parę tworzą D z C (obaj przegrali).
Jeśli liczba graczy byłaby nieparzysta (brak gracza F) gracz E pauzuje (C gra z D pierwszą bitwę) i E gra swoją pierwszą bitwę z graczem o najmniejszej liczbie punktów po pierwszej bitwie. Wynik takiej bitwy liczony jest tylko dla gracza E! W drugiej bitwie turnieju pauzuje gracz z najgorszym wynikiem po I bitwie i gra z graczem najsłabszym po II bitwie.

6.2 Skład armii w turnieju w wersji otwartej jest ustalony raz na cały turniej (jeśli armia ma możliwość zmiany składu gracz musi wybrać skład armii którym będzie grać ze wszystkimi przeciwnikami. W przypadku turnieju w wersji historycznej organizatorzy mogą przyjąć zasadę że skład armii gracz ustala po uzyskaniu informacji z kim gra kolejną bitwę. Jeśli organizatorzy nie zastrzega takiej możliwości w regulaminie turnieju skład armii jest stały jak w turnieju w wersji otwartej. W każdym wypadku gracz musi w pełni i jednoznacznie zdefiniować swoje wojsko w momencie ustawiania ich na planszy.[shadow=red]5)[/shadow]

6.3 Gracze są zobowiązani stawić się do gry w terminach wyznaczonych przez organizatora i skończyć grę w wyznaczonym terminie. Jeśli gra nie jest zakończona w terminie wyniki dla obu graczy są liczone jak przy remisie/nierozstrzygniętej grze (patrz. 7.4 i 7.5).6)

6.4 Plansze do gry muszą mieć rozmiar zgodny z przepisami (60x60 cm dla fig do 15mm), a długości ruchów musza być mierzone w tym samym systemie przez wszystkich graczy (cm lub calach)! [shadow=red]7)[/shadow]

6.5 Tereny muszą być zgodne z zasadami. Jeśli w turnieju są używane tereny graczy organizator ma obowiązek sprawdzić ich zgodność z przepisami (rozmiar i kształt) i odrzucić tereny niezgodne z przepisami.[shadow=red]8)[/shadow]

6.6 Spieszenie elementów (takich jak np. Cv//Bw) następuję przy rozstawianiu wojska. Element musi być wystawiony jako pieszy i konny i nie mogą być zmienione w czasie gry. Atakujący decyduje o spieszeniu elementu w momencie rozstawienia armii, Obrońca może to zrobić najpóźniej po rozstawieniu armii przez atakującego. Spieszenie nie jest liczone jako zamiana elementów ale może być wykonane przy takiej zamianie. [shadow=red]9)[/shadow]

6.7 Jeśli gracz rezygnuje z gry w dowolnym momencie po pierwszym rzucie kości na Agresje jego przeciwnik otrzymuje maksymalną ilość punktów (patrz. 7.7). [shadow=red]10)[/shadow]

6.8 Po zakończeniu bitwy gracze wpisują jej wyniki do kart i przekazują je organizatorowi. (Zaleca się podpisywanie wyników na karcie przez gracza przeciwnego). [shadow=red]11)[/shadow]

6.9 Karty graczy umożliwiające zapis punktacji mają być dostarczone przez organizatorów/Koordynatorów. Gracze są w pełni odpowiedzialni za rejestrowanie wyników a zapisy na karcie gracza nie podlegają zmianie przez gracza po przekazaniu jej na ręce sędziego/organizatora/Koordynatora. [shadow=red]12)[/shadow]

VII Wymogi punktacji dla turniejów Ogólnopolskiej Ligi DBA
7.1 W celu umożliwienia ogólnej klasyfikacji turnieje Ogólnopolskiej Ligi DBA muszą być rozgrywane zgodnie z jednolitą zasadą punktacji.

7.2 Gracz otrzymuje za jedną grę od 12 do 0 punktów. Uzyskanie ponad 12 punktów, podobnie jak uzyskanie wyniku ujemnego (poniżej 0 punktów) za jedną grę jest możliwe ale bardzo mało prawdopodobne.

7.3 Zwycięzca gry (bitwy): otrzymuje 12 punktów, plus punkty za elementy zniszczone ponad podstawowe zwycięstwo (4 elementy), minus punkty za własne straty. [shadow=red]13)[/shadow]

7.4 Przy remisie lub nie rozstrzygniętej grze każdy gracz otrzymuje 4 punkty plus punkty za elementy wroga minus punkty za własne straty. [shadow=red]14)[/shadow]

7.5 Za remis lub nie rozstrzygniętą grę uznaje się grę która w ustalonym czasie nie została zakończona zwycięstwem zgodnie z zasadami DBA (patrz 6.3).

7.6 Przegrany otrzymuje punkty za zniszczone elementy przeciwnika.

7.7 Gracz rezygnujący z bitwy dostaje 0 pkt, a jego przeciwnik dostaje 12 pkt bez żadnych modyfikatorów.

7.8 Graczom (z poza województwa w którym organizowany jest turniej) (z miejscem zamieszkania poza miejscowością w której jest turniej) dolicza się premie (do ogólnej punktacji w turnieju) w wysokości 5 pkt. [shadow=red]15)[/shadow]

7.9 Dla celów turnieju punkty za zniszczone elementy oblicza się w następujący sposób:

1 punkt - za element (w tym generała i rydwany z kosami, ale nie BUA/mieszkańcy BUA lub Obozy/ciury obozowe). [shadow=red]16)[/shadow]
2 punkty - za utratę własnego obozu/BUA lub za zdobycie wrogiego obozu/BUA.
2 punkty (dodatkowo) - za stratę własnego generała lub zniszczenie wrogiego generała.

Przykład: Gracz A zniszczył 5 elementów (w tym rydwan z kosami) a Gracz B zniszczył 3 elementy (w tym Generała i obóz wroga). Gracz A wygrał bitwę (otrzymuje 12 pkt.) zniszczył 1 element ponad 4 elementy wymagane do zwycięstwa (+1pkt), stracił jeden element punktowany tj. Generała (-1pkt) dodatkowo za stratę Generała otrzymuje (-2 pkt) i za stratę obozu (-2 pkt). Jego ostateczny wynik to (12+1-1-2-2=8). Gracz B przegrał bitwę (+0), zniszczył 3 elementy w tym jeden element punktowany tj. Generała (+1pkt) dodatkowo za zabicie Generała otrzymuje (+2 pkt) i za zdobycie obozu (+2 pkt) Jego ostateczny wynik to (0+0+1+2+2=5)


VIII Klasyfikacja końcowa dla turniejów Ogólnopolskiej Ligi DBA
8.1 Klasyfikacja końcowa w turnieju zaliczanym do Ogólnopolskiej Ligi DBA ustalana jest jako suma punktów uzyskanych z bitew uzyskanych w turnieju, plus premia za udział w turnieju poza województwem zamieszkania (patrz 7.8).

8.2 Jeśli dwóch lub więcej graczy uzyskało w turnieju tę samą liczbę punktów (za grę z pominięciem premii) ich miejsce w turnieju określa się przez ilość wygranych bitew, jeśli ta metoda jest niewystarczająca, bierze się pod uwagę miejsca w tym turnieju graczy z którymi wygrali bitwę, jeżeli to nie wystarczy, bierze się pod uwagę liczbę straconych elementów w tym turnieju (jeśli gracze grali ze sobą to przed porównaniem strat zastosuj kryterium wygranej miedzy graczami), jeśli i to nie wystarczy bierze się pod uwagę miejsca w Lidze (obecnej lub ubiegłorocznej) graczy z którymi wygrali bitwę. Ostatecznym kryterium może być miejsce w Lidze (obecnej lub ubiegłorocznej) graczy z którymi przegrali bitwę. Jeśli Nie można odnieść się do wyników Ligi (wszyscy gracze nie grali dotychczas w Lidze bierze się pod uwagę miejsca w turnieju graczy z którymi gracze przegrali bitwy. [shadow=red]17)[/shadow]

Przykład nr 1: Trzech Gracz (B, C i D) uzyskało w turnieju 29 pkt. I zajmują wspólnie II miejsce w turnieju. Wszyscy trzej wygrali również 3 z 4 bitew.
Gracz B wygrał bitwy z graczami: A (I miejsce), C (II miejsce) i E (III miejsce).
Gracz C wygrał bitwy z graczami: D (II miejsce) z E (III miejsce) i F (IV miejsce),
Gracz D wygrał bitwy z graczami: graczem B (II miejsce) z E (III miejsce) i F (IV miejsce).
W związku z tym że gracz B wygrał z lepszymi graczami niż C i D (wygrał z graczem A z I miejsca) otrzymuje on II miejsce.
W związku z tym pozostali gracze mają w tym momencie następujące miejsca: C (III miejsce), D (III miejsce), E (IV miejsce) i F (V miejsce).
Zmienia to również sytuację gracza C i D gdyż gracz D wygrał z B który obecnie jest na II miejscu. W związku z tym pozostali gracze mają w tym momencie następujące miejsca: C (IV miejsce), , E (V miejsce) i F (VI miejsce).

Przykład nr 2.
Gracze C i D zajmują to samo miejsce (III) i metodami opisanymi w przykładzie nr 1 nie ustalono który jest lepszy. Stracili również we wszystkich bitwach tego turnieju 10 elementów. (Gdyby C stracił 9 a D 10 grac C miałby lepsze miejsce).
Niestety gracze C, D, i pozostali gracze z którymi oni grali w tym turnieju nie grali w ubiegłorocznej Lidze a jest to pierwszy turniej w tegorocznej Lidze.
Korzystamy wiec z ostatecznego kryterium jakim są miejsca graczy w turnieju z którymi gracze C i D przegrali bitwy. Przyjmując nowe założenia że C przegrał z graczem G (I miejsce) a D z graczem H (II miejsce), C zajmuje III a D IV miejsce.
Gdyby tak jak w przykładzie nr 1 gracze C i D grali ze sobą i D przegrał z C nie brałoby się pod uwagę straconych elementów ale od razu można byłoby ustalić że lepsze miejsce ma grac C.


IX Klasyfikacja końcowa dla Ogólnopolskiej Ligi DBA
9.1 Klasyfikacja końcowa Ogólnopolskiej Ligi DBA ustalana jest jako suma punktów uzyskanych w turniejach.

9.2 Jeśli dwóch lub więcej graczy uzyskało tę samą liczbę punktów ich miejsce w Ogólnopolskiej Ligi DBA określa się przez średnią ilość punktów przypadająca na turniej w którym gracze brali udział (lub na łączną liczbę stoczonych bitew jeśli turnieje miały różną liczbę bitew lub gracz grał nie wszystkie bitwy w turnieju) jeśli ta metoda jest niewystarczająca, bierze się pod uwagę średnią miejsc zajmowanych w turniejach, a przy takiej samej średniej najwyższe zajęte miejsce. Ostatecznym kryterium, jeśli wcześniejsze nie przyniosły rezultatu są miejsca takich graczy w poprzedniej Lidze. [shadow=red]18)[/shadow]

Przykład: Trzech Gracz (B, C i D) uzyskało w lidze 116 pkt. zajmując wspólnie II miejsce.
Jeśli gracz B brał udział w 3 turniejach a gracze C i D w czterech to B ma II miejsce a C i D podlegają dalszej ocenie. (Chyba że gracze C i D rozegrali jedynie cześć bitew na swoich turniejach, wtedy punkty dzielimy przez liczbę bitew a nie turniejów)
Jeśli gracze C i D grali w czterech turniejach grając łącznie tyle samo bitew porównuje się ich miejsca w tych turniejach. Jeśli gracz C zajął miejsca I, III, II i II, a gracza D zajął 4 razy II to obaj maja średnio II miejsce na turniej (C 1+3+2+2=8, 8/4=2) (D 2+2+2+2=8 8/4=2) w tym wypadku o kolejności w lidze decyduje I miejsce gracza C w jednym turnieju gdyż gracz D nigdy nie zajął takiego miejsca.

X Klasyfikacje i nagrody.
10.1 Poza klasyfikacją ogólną (wyniki z gier) w Lidze przyznawane będą również nagrody w klasyfikacji „Kiler Generałów” i Łupieżca obozów”, zaleca się również nagradzanie w tych klasyfikacjach również na turniejach. W turniejach można wprowadzić limit zaliczenia do tych klasyfikacji od 2 (Generałów, Obozów). Dla ustalania miejsc w tych klasyfikacjach posiłkowo należy stosować zasady opisane dla turniejów/ ligi.

10.2 Nagrody zobowiązał się zapewnić Sponsor Ligi Konrad Sosiński i jego sieć sklepów Wargamer. Zakładamy że nagrodami w turniejach będą bustery figurek 15mm a w Lidze Paczki Armii DBA dostępne w sklepach Wargamer. W tej sprawie trwają jednak jeszcze ustalenia.



Regulamin, a w szczególności zasady punktacji i klasyfikacji został oparty na zasadach ustalonych przez zachodnie stowarzyszenia graczy w DBA (NASAMW North American Society of Ancient and Medieval Wargamers) i stosowanych w turniejach i ligach w USA i Europie zachodniej. W szczególności korzystano z:

http://www.iwf2011.org/Rule_set_4.html
http://www-personal.umich.edu/~beattie/ ... tourn.html
http://fanaticus.org/DBA/guides/NASAMWDBAScoring.html
http://fanaticus.org/DBA/tournaments/index.html

Bardzo dużą pomoc w opracowaniu tego regulaminu udzielił mi również Cezary29 przekazując mi informacje dotyczące ligi Hiszpańskiej i praktyczne wskazówki za co składam mu specjalne podziękowanie.
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 listopada 2010, 17:06 przez Greebo, łącznie zmieniany 1 raz.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

[center]Objaśnienia i opisy do regulaminu Ligi [/center]

[shadow=red]1)[/shadow] Zapis wprowadzono w związku z postulatami że znajomość armii innych graczy którzy wcześniej zgłosili się do turnieju daje przewagę graczom zgłaszającym się później. Uważam że nie ma to znaczenia (zwłaszcza że dzięki forum i tak znamy armie jakie posiadamy) ale mam nadzieje że taki zapis usunie wszelkie zastrzeżenia w tej kwestii.

[shadow=red]2)[/shadow] Można grać turnieje na 5 bitew ale wprowadziłem ten zapis dlatego że w co najmniej w 2 turniejach ligi 2009/10 zagrano tylko 4 bitwy (ze względu na zamkniecie sali lub konieczność wyjazdu graczy) w związku z czym nie powinny być one zaliczone do Ligi (zgodnie z jej poprzednim regulaminem :))

[shadow=red]3)[/shadow] Cezary29 zwrócił mi uwagę że limit czasu motywuje do graczy do bardziej agresywnej gry myślę więc że warto zastanowić się nad tą kwestią choć oczywiście organizatorzy turnieju będą mieli tu decydujący głos.

[shadow=red]4)[/shadow] Taki dobór par (po pierwszych postulatach w tej sprawie) stosowany był już w poprzednim sezonie. Przynajmniej w turniejach w Warszawie i Niepołomicach. Zapis ten jest więc tylko sformalizowaniem tej kwestii. Przy konstrukcji szczegółów korzystałem z pomocy Cezary29. Nie wprowadziłem jedynie proponowanego przez niego doboru pierwszych par w oparciu o kalkulator armii. (Nie znalazłem go i wydaje mi się że dobór przez dotychczasowe wyniki jest lepszy bo walczą ze sobą przeciwnicy na podobnym poziomie.

[shadow=red]5)[/shadow] Zapis wprowadzono w związku z postulatami zmiany składu armii w czasie turnieju. W zasadach zachodnich najczęściej stosuje się zasadę jednego składu na cały turniej. Spełnia to również postulat o tematyczne turnieje.

[shadow=red]6)[/shadow] Tak jak napisałem w 3) powyżej ma to motywować graczy do agresywnej gry i zniechęcać do opóźniania gry.

[shadow=red]7)[/shadow] Dałem ten zapis bo spotkałem się z sytuacją gdzie gracz miał miarkę w calach i różniła się ona nieco od miarki w cm.

[shadow=red]8)[/shadow] Nie zdarzyło się to u nas ale spodobał mi się ten przepis z zasad Amerykańskiego turnieju w 2011r.

[shadow=red]9)[/shadow] Zapis wprowadzono w związku z postulatami dotyczącymi spieszanych elementów. Zapis jest zaczerpnięty z zasad Amerykańskiego turnieju w 2011r.

[shadow=red]10)[/shadow] Nie zdarzyło się to u nas ale spodobał mi się ten przepis z zasad Amerykańskiego turnieju w 2011r.

[shadow=red]11)[/shadow] Ten przepis również spodobał mi się z zasad Amerykańskiego turnieju w 2011r., ale przy naszym koleżeńskim podejściu do turnieju nie musi być stosowany.

[shadow=red]12)[/shadow] Jak wyżej :)!

[shadow=red]13)[/shadow] Punktacja z I ligi budziła wiele kontrowersji a czasem i kłopotów przy określeniu zwycięzcy. Na zachodzie powszechna jest zasada premii (100pkt, 20 pkt, 8 pkt) za wygraną „plus” zniszczone elementy i „minus” stracone. Oraz premii za Generała i obóz (to ostatnie jak pisze Cezary29 ma motywować do agresywnej gry). Zasadę tu wprowadzoną zaczerpnąłem (z mała modyfikacją) z Amerykańskiego turnieju w 2011r. Na dodatek jest ona prawie zgodna z zasadami z Ligi Hiszpańskiej która jest najbardziej aktualna z tych do których miałem dostęp. (Wpisy na temat systemy punktacji dostępne na Fanaticusie sa dużo starsze). W Hiszpańskiej Lidze punktacja jest oparta na premii +8pkt. A zatem przy normalnej wygranej dostaje się +4 =12pkt. Minus straty plus premie. Zaproponowana stała premia 12 „plus” większa liczba zniszczonych elementów daje to samo tyle tylko że zwycięzca zyskuje maksymalnie 3 pkt. jeśli wygrywa przez zabicie Generała 1 : 0 lub 2 :1. Zgodnie z Liga Hiszpańską dostaje wtedy 8+1(lub 2) = 9 (w drugim wypadku też bo -1strata) +2 ekstra za generała =11. Przy stałych 12 pkt będzie miał 12+2(ekstra)=14, lub 12+2(ekstra)-1(strata)=13.

[shadow=red]14)[/shadow] Ten przepis również spodobał mi się z zasad Amerykańskiego turnieju w 2011r., a jednocześnie ewentualnie wprowadzony limit czasu gry nie będzie aż tak dotkliwy.

[shadow=red]15)[/shadow] Tę zasadę podsunął mi Cezary29. Stosowana jest ona w Lidze Hiszpańskiej jak środek motywujący do jeżdżenia na turnieje poza miejscem zamieszkania. Dałem podwójny zapis ale wydaje mi się że chyba lepsze będzie „z poza województwa”.

[shadow=red]16)[/shadow] Punktacja jest oparta o zachodnie przepisy. Szczególnie podoba mi się punktowanie straty SCh który do tej pory nie był u nas liczony.

[shadow=red]17)[/shadow] Zasady ustalania miejsc w turnieju i lidze oparłem na propozycjach zachodnich.

[shadow=red]18)[/shadow] Jak wyżej. Jednocześnie mam nadzieje że te zasady ustalania miejsc w Lidze oraz premia za grę w turnieju poza województwem zadowoli MichałKa. Mam jednak świadomość że nie sposób zadowolić wszystkich i możecie mieć uwagi do tego regulaminu. Proponuje jednak żeby przyjąć go na ten sezon, wydaje mi się bowiem że budzi on mniej wątpliwości niż poprzedni. Rozważam co prawda czy punktacji za turniej nie zrobić dokładnie według Ligi Hiszpańskiej (8pkt plus modyfikacje, zamiast 12pkt) ale głosy w tej sprawie proszę zgłaszać szybko i w osobnym wątku. Chciałbym bowiem zacząć sezon jeszcze w listopadzie turniejem w Warszawie.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Po załatwieniu sprawy z figurkami (mam nadzieje że Ci co je wygrali i wybrali już je pomalowali :)) porozmawiałem sobie troche z Konradem na temat naszej ligi i niesmiał zapytałem czy może nie zechciał by zasponsorować nagród na kolejny sezon. Konrad był tak miły że od razu i bardzo entuzjastycznie podchwycił temat. Szczegółów jeszcze nie obgadaliśmy (poza tym co napisałem wczesniej) ale spróbuje skontaktować się znim w najbliższym czasie żeby je ustalić.

A dla Konrada jeszcze raz wielkie dzięki - również ode mnie!
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

O tym że generujemy ruch wiem bo nawet chłopaki którzy sprzedają sprzedają na Wilczej mówili mi że odkąd gramy u nich w czwartki wzrosła im sprzedaż :)!
Awatar użytkownika
Cezary29
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: poniedziałek, 23 lipca 2007, 12:21
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Cezary29 »

Sosna naszym przyjacielem jest! :pom:
________________________________
si vis pacem para bellum
_________________________________
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Zwierzaku!
Może jednak wytniesz te nasze pogaduszki do POGADUSZEK, a w tym temacie zostawimmy tylko regulamin i wiadomości o turniejach i wynikach na nich. Tak jak zrobiliśmy w pierwszym takim temacie o Lidze.
Oczywiście ty decydujesz ale wydaje mi się to rozsądne.
Awatar użytkownika
szeperd
Adjudant-Major
Posty: 344
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 16:30
Lokalizacja: Bielsko Biała
Been thanked: 8 times

Post autor: szeperd »

No właśnie, skoro mowa o turniejach: kiedy i gdzie przewidujecie pierwsze starcie?
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Jeżeli nikt nie zrobi nic wczesniej to ja planuje III WRL w Warszawie na 20 lub 27 listopada (sobota).

Wspominałem chyba już gdzieś że to będzie listopad al teraz podaje wstepne dwa terminy.

Mam nadzieje że w ciagu paru dni doprecyzuje który będzie faktycznie.
Czekam oczywiście na głosy który termin jest bardziej grywalny :)!

Wstępny akces zadelkarowali już Cisza i Inkub.
Awatar użytkownika
szeperd
Adjudant-Major
Posty: 344
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 16:30
Lokalizacja: Bielsko Biała
Been thanked: 8 times

Post autor: szeperd »

Dość krótki horyzont czasowy, niemniej dla mnie 27 lepszy.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Chciałem zdązyć z turniejem w tym kwartale (IV 2010r) a nie chciałem robić dwóch w grudniu.

(Zakłądam że w grudniu bedzie De Bellis Cracoviensis)

A jesli chodzi o dokładny termin to juz ustaliłem z Robsonem że 20 nie możesz (tak samo jak i on) bo gracie Warhamera w Krakowie, więc termin turnieju juz jest ustalony na 27 :)!
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Rozmawiałem też dziś z Sosną i dostałem potwierdzenie co do nagród.

Sosna sposnsoruje nagrody dla pierwszych miejsc.

Zapierwsze miejsce w turnieju - buster.
Za pierwsze miejsce w Lidze - armia.

Oczywiście i bustery i Armie z figurkami do DBA i z oferty jaką ma Wargamer.

Co do nagród za "Kilera Generałów" i "Łupieżce Obozów" to informuje, że zobowiazałem się przy Robsonie sam zasponsorować te nagrody :).

Mam już nawet pomysł co to będzie ale dowiecie sie tego dopiero na turnieju ;D.

Co do nagród za II i III miejsce to może to być na razie zakup w Wargamerze przeze mnie z 20% rabatem.

No chyba że zdobedziemy jeszcze jakiegoś sponsora ;D
Awatar użytkownika
MichałeK
Sergent
Posty: 108
Rejestracja: sobota, 3 października 2009, 17:12
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: MichałeK »

Sośnie gratulujemy DBA :)

27? szkoda, wtedy są andrzejki... :(

Pytanie o punkt regulaminu 7.8:
7.8 Graczom (z poza województwa w którym organizowany jest turniej) (z miejscem zamieszkania poza miejscowością w której jest turniej) dolicza się premie (do ogólnej punktacji w turnieju) w wysokości 5 pkt. 15)
To w końcu miasto czy województwo?
Jak to będzie sprawdzane?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez MichałeK, łącznie zmieniany 1 raz.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Myślę że raczej z województwa. To jest jeszcze troche otwarta kwestia. W Warszawie to wystarczyłoby de facto z poza miasta. Ale na południu to już to troche inaczej wyglada. Nie wiem też dokłądnie jak z północą (Gdańsk i okolice).

Na turniejach w Warszawie na pewno bedzie to dla wszystkich z poza Warszawy, ale w Niepołomicach wszyscy by mogli w ten sposób dostać te punkty. Więc raczej z Wojewwództwa. Można też przyjać zasadę że jest to premia dla gracza który przyjeżdza na turniej z odległości większej niż 100km.

Na razie ten zapis jest trochę otwarty i do rozsądnego rozstrzygania przez Koordynatorów/organizatorów turnieju.

Tak to widzę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnopolska Liga DBA”