PMC 2640: Hell on Echidna

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
MKG
Adjoint
Posty: 759
Rejestracja: środa, 3 września 2008, 08:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 24 times

Re: PMC 2640: Hell on Echidna

Post autor: MKG »

W końcu udało się problemy przezwyciężyć i "Hell on Echidna" jest już dostępne (jakkolwiek oficjalnie zostanie ogłoszone o północy czasu "serwerowego"). Demo gry można pobrać klikając na link na końcu tekstu: http://assaultpublishing.com/?page_id=1359

Pozdrawiam,
Marcin
Awatar użytkownika
MKG
Adjoint
Posty: 759
Rejestracja: środa, 3 września 2008, 08:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 24 times

Re: PMC 2640: Hell on Echidna

Post autor: MKG »

Przejrzałem analogiczne demko konkurencji: http://www.wargamevault.com/product/101 ... try-Primer i nieskromnie stwierdzę, że zdecydowanie nie mam się czego wstydzić. :)
Awatar użytkownika
MKG
Adjoint
Posty: 759
Rejestracja: środa, 3 września 2008, 08:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 24 times

Re: PMC 2640: Hell on Echidna

Post autor: MKG »

Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: PMC 2640: Hell on Echidna

Post autor: psborsuk »

Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: PMC 2640: Hell on Echidna

Post autor: Sarmor »

Nie wiem jak jest z dostępnością broni używającej do strzelania znaczników obszarowych ale takowe będą zgarniać spore żniwo wśród oddziałów. Zwłaszcza posiadających ponad 6 ludzi.
W grze nie używamy znaczników obszarowych, zawsze obrywa cały oddział. Z kolei oddziały posiadające ponad 6 ludzi to rzadkość (kilka najsłabszych jednostek oraz buntownicy i robale ze scenariuszy specjalnych).
Jednostka może się poruszyć tyle ile ma ruchu +2". Trochę dziwne rozwiązanie, nie lepiej było by sprawić by jednostka zawsze poruszyć się ruszyć minimum 2" i dodać te 2" do bazowych wartości?
Nie ma żadnej minimalnej odległości, jaką jednostka musi się poruszyć.
Move+2" to maksymalna odległość, jaką pokonać może jednostka wykonując standardową akcję ruchu. Oprócz tego jednostka może się ruszyć do wartości Move w calach i strzelić (akcja Advance). Wydłużając ruch przy normalnej akcji Move o stałą wartość unikamy dzielenia go przy akcji natarcia.
Nie ma rozróżnienia na typy pojazdów?
Jakich typów pojazdów oczekujesz? W liście armii w podręczniku są opisane pojazdy wedle funkcji, ponadto istnieją opcjonalne zasady rozróżniające pojazdy według układu trakcyjnego.
Co z pojazdami które są przeznaczone pod taranowanie piechoty/innych pojazdów? Czemu mech nie może po prostu wgnieść piechoty / pojazdu w ziemie kończynami?
W świecie gry nie ma pojazdów przeznaczonych do taranowania innych, a mechy mają tylko kończyny służące do poruszania się.
Generalnie walka wręcz w grze ma być rzadka.
"Nie przeskoczymy za ten betonowy mur który zapewni nam 100% osłonę przed nieprzyjacielem który właśnie do nas strzela bo Mietkowi nie starczy ruchu i musiał by tu zostać sam podczas gdy pozostała reszta oddziału (20 osób) tkwiła by bezpiecznie za murem"- ja to widzę tak
Konsekwencja rozpatrywania oddziału jako całości. Można by też założyć, że jeśli jeden żołnierz znajduje się przed murem, to cały oddział znajduje się przed murem. Albo przepisać system od początku.
TheNode.pl – zapraszam!
Azazel
Appointé
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 22:56
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: PMC 2640: Hell on Echidna

Post autor: Azazel »

Witam,

miło mi, że autor był na tyle miły aby wypowiedzieć się pod moim postem, pozwoliłem sobie odpowiedzieć na jego wypowiedź w komentarzu.
Sarmor pisze: Cytuj:
Nie wiem jak jest z dostępnością broni używającej do strzelania znaczników obszarowych ale takowe będą zgarniać spore żniwo wśród oddziałów. Zwłaszcza posiadających ponad 6 ludzi.

W grze nie używamy znaczników obszarowych, zawsze obrywa cały oddział. Z kolei oddziały posiadające ponad 6 ludzi to rzadkość (kilka najsłabszych jednostek oraz buntownicy i robale ze scenariuszy specjalnych).
To wiele wyjaśnia ;)

Ruch - już widzę skąd sprostowanie, ork drukarski zjadł magiczne słówko "mogła" ze zdania :
"...by jednostka zawsze mogła poruszyć się ruszyć minimum 2" i dodać te 2" do bazowych wartości?"
Sarmor pisze:Wydłużając ruch przy normalnej akcji Move o stałą wartość unikamy dzielenia go przy akcji natarcia.
W zasadach dodatku nie widzę nic o dzieleniu? Możesz wyjaśnić o co chodzi bo jak na razie ani wypowiedź autora ani twoja nie rozjaśniła mi sytuacji z "+2".

Sarmor pisze:Cytuj:
Nie ma rozróżnienia na typy pojazdów?

Jakich typów pojazdów oczekujesz? W liście armii w podręczniku są opisane pojazdy wedle funkcji
np kroczące i gąsienicowe. Funkcja funkcją a napęd napędem :)
Sarmor pisze:ponadto istnieją opcjonalne zasady rozróżniające pojazdy według układu trakcyjnego.
o właśnie tego mi brakowało ;)
Sarmor pisze:Cytuj:
"Nie przeskoczymy za ten betonowy mur który zapewni nam 100% osłonę przed nieprzyjacielem który właśnie do nas strzela bo Mietkowi nie starczy ruchu i musiał by tu zostać sam podczas gdy pozostała reszta oddziału (20 osób) tkwiła by bezpiecznie za murem"- ja to widzę tak

Konsekwencja rozpatrywania oddziału jako całości. Można by też założyć, że jeśli jeden żołnierz znajduje się przed murem, to cały oddział znajduje się przed murem. Albo przepisać system od początku.
Oczywiście, że można :) Pomocne w zrozumieniu "dlaczego tak a nie inaczej" okazał się początek komentarza autora:
Tutułem "preambuły": zasady ogólnie są pisane, aby stawiać sytuację na stole na ostrzu noża: albo coś jest, albo nie.
Awatar użytkownika
Vazhyl
Appointé
Posty: 48
Rejestracja: czwartek, 20 listopada 2014, 22:30
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: PMC 2640: Hell on Echidna

Post autor: Vazhyl »

Tutułem "preambuły": zasady ogólnie są pisane, aby stawiać sytuację na stole na ostrzu noża: albo coś jest, albo nie.
I takie podejście w napisaniu zasad przez Marcina spowodowało, że zacząłem grać w PMC.
O ile na początku, mając wieloletnie naleciałości z innych gier, stroszyłem się na przykład na zasadę "One foot in grave" (którą przy stole i tak nazywamy - "jedną nogą w gównie"), to jest ona boleśnie skuteczna - albo jesteś tu albo tam - a to niesie za sobą konsekwencje w ustawieniu, ruchu i innych sytuacjach taktycznych, które dzięki temu są klarowne, a nie obłożone wątpliwościami typu "a może jednak..."
Ileż to kiedyś było dyskusji, czy w lesie jest "większe pół" podstawki czy "mniejsze" :)
A tu proszę - jeden konkretny zapis i nie ma o co gul skakać...
JAMA : figurki dla graczy i kolekcjonerów, masy i narzędzia do rzeźbienia, podstawki, akcesoria do makiet i dioram oraz inne różności modelarskie
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: PMC 2640: Hell on Echidna

Post autor: Sarmor »

Azazel pisze:W zasadach dodatku nie widzę nic o dzieleniu? Możesz wyjaśnić o co chodzi bo jak na razie ani wypowiedź autora ani twoja nie rozjaśniła mi sytuacji z "+2".
Z dzieleniem tylko zamotałem, przepraszam - to miał być przykład.

Chodzi o to, że w grze masz dostępne 3 akcje ruchu:
- zwykły ruch,
- ruch ze strzałem,
- szarża.
W przypadku dwóch pierwszych trzeba jakoś zmienić pokonywany przez jednostki dystans, aby graczom opłacało się stosować obie akcje (szarżę w tej dyskusji pomijam, bo to dość szczególny przypadek). A więc można albo wydłużyć go przy akcji ruchu, albo skrócić przy akcji ruch plus strzał. Padło na pierwszy wariant, stąd te +2", o które wydłużono maksymalny zasięg ruchu przy akcji Move.
Minimalnego zasięgu ruchu w grze nie ma.
Azazel pisze:
Sarmor pisze:ponadto istnieją opcjonalne zasady rozróżniające pojazdy według układu trakcyjnego.
o właśnie tego mi brakowało ;)
Pochwalę się, że te zasady znalazły się tam dzięki mnie (a przynajmniej tak sobie wmawiam).
Ale robienie rozróżnienia w normalnych zasadach tylko sztucznie wydłużyłoby listę armii i byłoby sprzeczne z zasadą RLC (od gracza zależy, czy jego niszczyciel czołgów chodzi czy unosi się nad ziemią, tak samo jak ma do wyboru, czy elitarna piechota to goście w pancerzach wspomaganych czy klony Schwarzeneggera).
TheNode.pl – zapraszam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy sci-fi i fantasy”