Nasze Bitwy w DBA 3.0

Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Nasze Bitwy w DBA 3.0

Post autor: Kretus »

Zakładam nowy temat dotyczący rozgrywek w 3.0,tak by wprowadzić nieco porządku. Dotychczas nieliczne bitwy w 3.0 były opisywane w różnych tematach. Raczej nie ma co kontynuować dyskusji w analogicznym temacie dotyczącym edycji 2.2.

Na pierwszy ogień idzie dzisiejsza szkoleniowa bitwa z Maciejusem. On zagrał Niemcami IV/13 a a ja Polską III/63b. Jak więc widać rozminęliśmy się o kilkadziesiąt lat ale akurat te dwie armie z kolekcji Maciejusa są do siebie najbardziej zbliżone jeśli chodzi o skład i możliwości.
Nieoczekiwanie w pierwszej turze spadł deszcz, więc pole uprawne zmieniło się w trudny teren. Na stole nie było w ogóle złego terenu, zasady rozstawiania nakazały odrzucenie lasu (nie było możliwe umieszczenie go w wylosowanej ćwiartce, widoczny na zdjęciu las został przypadkiem po zakończeniu bitwy położony na miejscu drugiego pola uprawnego). Niestety zagraliśmy na standardowym stole, nie mieliśmy gotowego większego i jak przypuszczaliśmy potwierdziło się, że gra na większym polu bitwy byłaby ciekawsza. Lekka jazda nie miała jak ominąć przeciwnika (także z uwagi na niewidoczną na zdjęciu a umieszczoną na lewej flance arterię wodną), nowe strefy rozstawienia sprawiły, że przez dwie pierwsze tury w praktyce tylko rozwijaliśmy szyki (w czym pomogły zwiększone zasięgi ruchu).

Niemcy odważnie ruszyli przeciwko Polakom, na trudnym terenie na prawej polskiej flance podeszli do przodu harcownikami. Próbowali do nich dołączyć jednostkę ciężkiej piechoty która jednak nie nadążała i ostatecznie nie odegrała żadnej roli w bitwie. Polacy próbowali skontrować harcowników własnymi harcownikami i łucznikami skutecznie odrzucając ich ostrzałem, jednak obydwu stronom brakowało zdecydowania by zaatakować wręcz (ostrzał na podwójnej przewadze nie niszczy już harcowników). Główne niemieckie siły zbliżały się do Polaków którzy skupiali się na osiągnięciu lokalnej przewagi na prawym skrzydle.
Niemcy wreszcie uderzyli głównymi siłami lecz wszystkie ataki rycerzy na włóczników skończyły się niepowodzeniem, wyeliminowano tylko ciężką piechotą jeden oddział łuczników. Polski kontratak nie przyniósł żadnego efektu. Niemcy ponownie uderzyli i zostali odparci, tym razem bez strat w walce wręcz lecz walka strzelecka kuszników z łucznikami skończyła się eliminacją tych pierwszych. Niemcy uderzyli po raz trzeci, rzucając do walki też harcowników. Tym razem ich generał zniszczył jednych włóczników. Polski kontratak nieoczekiwanie zakończył bitwę - na prawym skrzydle łucznicy w walce wręcz wyeliminowali jednostkę harcowników, a na prawym polscy rycerze i lekka jazda zniszczyli po oddziale włóczników (przy czym w przypadku lekkiej jazdy nastąpiło to przy wyniku 6:1 przy oskrzydlonych włócznikach, a tylko taka kombinacja rzutów dawała jeździe podwójną przewagę).

Nowe zasady, które tym razem lekko nas zaskoczyły to duże zasięgi strzelania i bardzo duża mobilność "luźnej" piechoty pozwalająca nieoczekiwanie kogoś zaatakować z flanki (potraktowana tak niemiecka ciężka piechota odparła jednak atak). Broniącym się włócznikom bardzo pomagała zasada, że remisujący ze "zwartą" piechotą rycerze są odrzucani od walki.

Ostatecznie 4:2 dla Polaków. Oby prognostyk przed Euro :D
Poniżej zdjęcie na zakończenie bitwy oraz cmentarzyk.

Obrazek

Obrazek
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Nasze Bitwy w DBA 3.0

Post autor: Kretus »

Nadszedł czas na rewanż. Na polu bitwy droga, arteria wodna, i gmach. Niemcy wygrali 6:4 mimo że przegrywali już 1:3. Straty polskie to 3* łuki, lekka jazda i 2*włócznie. Niemcy stracili 2*rycerzy i 2*harcowników.
Niemieccy harcownicy na lewej flance zostali zniszczeni przez polskie szybkie ostrza i harcowników. Na prawej flance polskie łuki zniszczyły 2 oddziały rycerzy, lecz potem były stopniowo rolowane atakiem ze skrzydła 2 pozostałych oddziałów (zwiększenie odległości pościgu z głębokości podstawki do 1BW bardzo pomaga rycerzom w atakach z flanki). W centrum polscy rycerze odbili się od włóczni, a polskie włócznie mimo bocznego wsparcia zostały przetrzebione frontalnym atakiem wrogich ostrz i kuszników (!).

W dwumeczu 8:8 zatem wszystko wskazuje na to, że w czwartkowym meczu Euro 2016 będzie remis :)

Widok na koniec bitwy z lotu orła, mój służbowy telefon nie radzi sobie jednak za dobrze z fotografiami:
Obrazek

Czy ktoś jeszcze oprócz mnie i Maciejusa grywa w DBA? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii i spostrzeżeń.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Maciejus_exe
Praefectus Castorium
Posty: 545
Rejestracja: poniedziałek, 15 października 2012, 11:11
Lokalizacja: Biłgoraj
Been thanked: 9 times

Re: Nasze Bitwy w DBA 3.0

Post autor: Maciejus_exe »

Wrzucam jeszcze parę zdjęć z pierwszej rozgrywki, tak wiem jestem szybki :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tyle figurek do malowania, a tak mało czasu :).
Po tylu latach w końcu dorobiłem się instagrama : https://www.instagram.com/maciejus_miniature_painter/
a tutaj mój wyrób blogo-podobny: http://maciejus.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Nasze Bitwy w DBA 3.0

Post autor: Kretus »

Abyście nie pomyśleli, że mamy słomiany zapał przesyłam dalsze informacje. Zagraliśmy kolejne dwie bitwy:
1. Iberowie kontra Galowie, czyli średnia piechota kontra wojownicy. Jakoś bitwa bez niespodzianek, 4:1 dla Galów którzy wykorzystali kawalerię do przeskrzydlenia i rolowania lewego skrzydła Iberów. Iberowie próbowali lekką piechotą przełamać galijską lewą flankę, ale przeszkodziły im w tym: zbyt daleko wysunięty generał (zasięg dowodzenia) oraz nowe zasady dotyczące ZOC (brak jego zablokowania przez pierwszą "złapaną" jednostkę).
2. Imperialny Rzym kontra Brytowie. 5:1 dla Rzymian, Brytowie zdobyli jedynie rzymski obóz lekką jazdą. Na odcinku, na którym Brytowie liczyli na uzyskanie przełamania wojownicy ponieśli totalną klęskę w walce z ciężką piechotą. No i artyleria jest teraz trudna do ruszenia w walce wręcz.

Niestety tym razem nie robiliśmy zdjęć. Postaramy się może przy okazji jakiejś butwy "2 na 2".
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Nasze Bitwy w DBA 3.0

Post autor: Kretus »

Dziś odwiedził mi Stelker, udało nam się rozegrać dwie bitwy. Jako dobry gospodarz przegrałem dwa razy, ale nie bez walki.

Późni Polacy kontra Szwajcarzy (z Lotaryńczykami) - 3:4
Obrazek
Tutaj jedyny błąd jaki popełniliśmy (moja pomyłka na własna niekorzyść) to zniszczenie wozu bojowego atakiem jednocześnie z flanki i frontu. Wóz nawet przegrywając nie musiał się wycofać, a więc nie powinien zostać zniszczony.

Wczesna Polska (b) kontra Niemcy - 4:3,
Obrazek

Więcej zdjęć:
https://goo.gl/photos/MeGzVwc5Pcs9tshs5
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Nasze Bitwy w DBA 3.0

Post autor: Kretus »

Tym razem to ja odwiedziłem Stelkera. Syrakuzy odparły inwazję Kartaginy, choć wynik bitwy do ostatniej chwili pozostawał niepewny.
4:3 dla Syrakuz mimo utraty obozu. Stelker obiecywał, że napisze jakiś mały raport w z bitwy.

Kartagińska kawaleria opanowuje pole bitwy:
Obrazek

W międzyczasie Grecy rozbijają jednak Galów i Libijczyków w centrum:
Obrazek
Obrazek

Tylko Numidowie zdążyli się obłowić łupami z obozu Greków:
Obrazek

Więcej zdjęć:
https://photos.app.goo.gl/AVuN5I2seHW2epyu1
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”