"Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: cadrach »

Tak. Umarł specjalnie dla sukcesu "Powidoków". Pewnie planował to od dawna.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: cdc9 »

cadrach pisze:Tak. Umarł specjalnie dla sukcesu "Powidoków". Pewnie planował to od dawna.
Z trzy razy edytowałem to co chciałem napisać, a i tak zawsze spod palców na klawiaturze wychodziło coś, co nadawało się do zbanowania mnie.
...
Umarł ktoś, kto był od zawsze, ktoś, kto wpływał swą twórczością na kulturę narodu, na nasze postrzeganie samych siebie.
Nie ma już i pewnie nie będzie już nigdy nikogo, kto przez 60 lat będzie tworzył tak różnorodne filmy i przedstawienia wpływające na Polaków, czy sobie to uzmysławiają, czy też nie.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: Leliwa »

cdc9 pisze:
cadrach pisze:Tak. Umarł specjalnie dla sukcesu "Powidoków". Pewnie planował to od dawna.
Z trzy razy edytowałem to co chciałem napisać, a i tak zawsze spod palców na klawiaturze wychodziło coś, co nadawało się do zbanowania mnie.
...
Umarł ktoś, kto był od zawsze, ktoś, kto wpływał swą twórczością na kulturę narodu, na nasze postrzeganie samych siebie.
Nie ma już i pewnie nie będzie już nigdy nikogo, kto przez 60 lat będzie tworzył tak różnorodne filmy i przedstawienia wpływające na Polaków, czy sobie to uzmysławiają, czy też nie.
Przykro mi, ale na mnie raczej tak nie wpłynął. Niektóre jego filmy uważam za ciekawe. Niektóre uważam za filmy spełniające role propagandową. Z tych, którzy umarli bardziej zawsze ceniłem pisarzy. Co do filmu też mam inne upodobania niż jego dzieła.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: cdc9 »

No cóż.
Ja pamiętam jakie tłumy "waliły" do kina na "Człowieka z żelaza", jak o tym filmie ludzie rozmawiali. Dziś oczywiście "późni bohaterowie" mają swoją wizję historii, ale ja nie wymażę z pamięci tego co chłonęliśmy jako dzieciaki, tych rozmów w domu, na podwórku, w szkole.
A przedstawienie "Nocy listopadowej" z Krakowa?
Siedziałem z rozdziawioną gębą na dywanie przed telewizorem i chłonąłem tekst, z którego pewnie i tak niewiele rozumiałem, a potem sobie czytałem, szukałem kim był Stuhr w rozpiętym mundurze, co to za babki w dziwnych hełmach coś tam jako chór deklamowały. Takie rzeczy wychowywały miliony w tamtych czasach.
Ciekawostka.
Lem, który niezbyt był zadowolony z ekranizacji swych dzieł z aprobatą wyrażał się o "Przekładańcu" z niezapomnianą kreacją Kobieli.
"Danton" jest filmem aktualnym cały czas. Warto go co jakiś czas w kółko powtarzać i wbijać ludziom w głowę, dzień po dniu.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: Raleen »

Zmarł wybitny reżyser. Można różnie oceniać niektóre jego filmy, ale większość spuścizny jaką pozostawia po sobie stanowić będzie trwale dorobek polskiej kultury.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: cadrach »

Bardzo cenię wiele jego filmów. Rozumiem, że mogą się komuś nie podobać, ale nawet i to niczego nie zmienia, bo jest tak, jak napisał Raleen powyżej.

Jeśli kogoś uraziły moje wcześniejsze słowa - przepraszam. Była to sarkastyczna i emocjonalna reakcja na wpis profesa, w którym znalazło się znowu słowo o sukcesach, które czekają Powidoki w związku z teorią spiskową. Zwłaszcza teraz, po śmierci Wajdy, przywoływanie tego wydało mi się niskie.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: Raleen »

Ja obie Wasze wypowiedzi odebrałem jako ironię/sarkazm (niepotrzebne skreślić), więc nie dopatruję się w nich niczego złego czy niestosownego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: Leliwa »

"Danton" - na pewno warto obejrzeć, żeby pokazać jak ideologia rewolucyjna niszczyła ludzi fizycznie i duchowo. Ale po tym jak się dowiedziałem, co robił przed swoją śmiercią obywatel Danton i porównałem to z wizerunkiem niszczonego przez zawistników walczących z nim nosiciela, a nawet niemal herosa idei Rewolucji, jaki jest pokazany w filmie Wajdy wg Stanisławy (poprawcie imię jeśli źle) Przybyszewskiej, to gdzieś pozostał niesmak. I cała ta sprawa zaczęła przypominać Porachunki gangsterów z PPR, zabójstwo Findera przez Mołojców i dintojrę pozostałych funków na Mołojcach, walkę Trockiego ze Stalinem o władzę... . W sumie walka o wpływy różniących się charakterem i metodami działania bandytów (Robespierre i Danton). Nic wielkiego. A po filmie pozostał niesmak.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: Torgill »

Andrzej Wajda to na pewno wielka postać polskiego kina. Można go lubić lub nie, widzieć ciemne i jasne strony jego twórczości oraz jego charakteru i decyzji.
Cenię go najbardziej za kilka jego wielkich filmów. Dla mnie najważniejsza jest "Ziemia obiecana". "Człowiek z żelaza" to także bardzo dobre i ważne dzieło, "Danton" może nie wybitny, ale bardzo dobry i świetnie zrealizowany/zagrany.
Wajda ma na koncie także gorsze filmy, ale tych już nie będę wymieniał.
Bardzo przysłużył się np. współpracy kulturalnej polsko - japońskiej, jest także jednym z nielicznych polskich filmowców nagrodzonym Oscarem. Przez ostatnie kilkanaście lat prowadził także działania, które negatywnie wpływały na naszą kinematografię i wielu młodszych twórców - cóż, każdy chce bronić swojego. Nie przepadałem za nim osobiście, ale doceniam dużą część jego twórczości i choćby ze względu na nią trwale wpisał się w dzieje naszej kultury.

Niech spoczywa w pokoju.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: Neoberger »

Ja zawsze będę pamiętał Lotną z szarżą na czołgi i komedię o Wałęsie.
I ten płacz jak oderwali lewaków od koryta w wyborach.
Berger
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: cdc9 »

Neoberger pisze:Ja zawsze będę pamiętał Lotną z szarżą na czołgi i komedię o Wałęsie.
I ten płacz jak oderwali lewaków od koryta w wyborach.
Podobno Forum jest wolne od politykowania? Tych "lewaków" mogłeś sobie odpuścić - ktoś Tobie odpowiednio odpowie i Forum zbliży się do poziomu innych.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: Leliwa »

Cdc ma rację. Ale nieszczęsną "Lotną" trudno zapomnieć... Epokowego dzieła o Wiadomej Postaci nie oglądałem.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: Raleen »

Proponuję, żeby dyskusja wróciła do "Powidoków", bo to jest wątek o tym filmie, a jak będzie o "wszystkim", to zawsze będzie schodzić na takie tematy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”