Seria "Wozy Bojowe Świata" (wyd. Libri Militari)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Seria "Wozy Bojowe Świata" (wyd. Libri Militari)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Recenzja nr 1/2016 i 3/2016 na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=115
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Seria "Wozy Bojowe Świata" (wyd. Libri Militari)

Post autor: psborsuk »

Dzięki za recenzję, zastanawiałem się nad kupnem. Czy możesz coś napisać o numerze z Merkawą? Z dotychczas wydanych ten najbardziej mnie interesuje.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Seria "Wozy Bojowe Świata" (wyd. Libri Militari)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Mogę przejrzeć, lecz na Merkavie się nie znam, więc ciężko będzie mi określić, czy wyczerpuje temat :) W wolnej chwili obiecuję zajrzeć.
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Seria "Wozy Bojowe Świata" (wyd. Libri Militari)

Post autor: psborsuk »

Będę wdzięczny :)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Seria "Wozy Bojowe Świata" (wyd. Libri Militari)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Ok, dziś sobie przeczytałem tak pobieżnie.

Zupełnie inaczej napisane! Danych technicznych trochę jest, ale bez przesady. Inna narracja, bardzo literacka i przyjemna, a autor wielokrotnie podejmuje się prób wyłuamczenia jakiś zjawisk. Konstrukcja też jest inna: najpierw mamy opis rozowju idei izraelskiego czołgu jako takiego, potem cztery wersje Merkawy, trochę o zastosowaniu bojowym (przystępnie opisane), a na koniec muzea i wersje specjalne. Jest też miła tabelka podsumowująca dane techniczne wszystkich wersji. Szczyt szczegółowości to nie jest i raczej polecałbym tę książkę tym, co dopiero zaczynają tematykę tego czołgu. Jak dla mnie plus, gdyż jasno pokazano, że to pozycja dla początrkujących i średnio-zaawansowanych.
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Seria "Wozy Bojowe Świata" (wyd. Libri Militari)

Post autor: psborsuk »

Dzięki wielkie :)
Centrifan

Re: Seria "Wozy Bojowe Świata" (wyd. Libri Militari)

Post autor: Centrifan »

Gdzie można dokonać zakupu?
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Seria "Wozy Bojowe Świata" (wyd. Libri Militari)

Post autor: psborsuk »

Centrifan pisze:Gdzie można dokonać zakupu?
Na pewno w Empiku i Inmedio.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Seria "Wozy Bojowe Świata" (wyd. Libri Militari)

Post autor: Darth Stalin »

Ja mam o Merkavie i Leopardzie 2 i sobie chwalę, bo w końcu mam to zebrane w jednym miejscu.
Dopełniająco sobie wrzuciłem artykuły z nTW czy WiT o pancerzu Rydwanu i Leona (inny autor, mooocno szczegółowe) i jest okej.

A przy okazji?:
Jednak autor skupia się przede wszystkim na opisie problemów Tygrysa, jego awaryjności, wadze i postępującym ustępowaniu pola walki nowoczesnym czołgom alianckim. Zalety są jedynie wspomniane, np. że „był wytrzymały” i właściwie poza Afryką północną pojazd ukazano w negatywnym świetle. W tym momencie mogą dziwić okazjonalne wstawki na temat psychozy, jaka towarzyszyła przeciwnikom Tygrysów i tym kilku sytuacjom, kiedy pojazdy zdobywały liczne fragi. Jak mogły mieć miejsce, skoro czołg był porażką?
1. Co to są "fragi" i jak się mają do realnego pola walki?
2. Swego czasu Robert Michulec (swoisty fan wszystkiego, co niemieckie... ale też czasami "odbrązawiacz" różnych mitów) popełnił był tekst "Tygrysem wokół Kurska", w którym dokładnie wyłuszczył, DLACZEGO Tygrys był porażką CHOCIAŻ zdobywał liczne fragi :D :lol:
Szlak bojowy sowieckiego IS-a jest bardzo skromnie opisany, raczej w makroskali. Pomijając początkowy okres użytkowania, potem raczej autor zmienia skalę. Brakuje dziejów poszczególnych czołgów.
Khem... :shock: naprawdę chciałbyś, SPIDI, opisu dziejów KAŻDEGO wyprodukowanego IS-2 z tych ~8 tysięcy sztuk? :shock: :lol:
Tygrysów I było ~1300, Tygrysów II mniej niż 500, a do tego był dostęp do pełnej dokumentacji i przez parędziesiat lat udało się takie opasłe tomiszcza opublikować. Ale do "Stalinów"? :o :shock:
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Seria "Wozy Bojowe Świata" (wyd. Libri Militari)

Post autor: Telamon »

Gdzie można dokonać zakupu?
W ogóle nie dokonywać gdy mowa o pojazdach już historycznych czyli Tygrysach, T-34, Shermanach. Szkoda pieniędzy wydawać na broszurkę gdy są lepsze, obszerniejsze publikacje dostępne w księgarniach.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Seria "Wozy Bojowe Świata" (wyd. Libri Militari)

Post autor: Raleen »

Darth Stalin pisze:Khem... :shock: naprawdę chciałbyś, SPIDI, opisu dziejów KAŻDEGO wyprodukowanego IS-2 z tych ~8 tysięcy sztuk? :shock: :lol:
Tygrysów I było ~1300, Tygrysów II mniej niż 500, a do tego był dostęp do pełnej dokumentacji i przez parędziesiat lat udało się takie opasłe tomiszcza opublikować. Ale do "Stalinów"? :o :shock:
Z tego co rozumiem to skrót myślowy i chodzi o podtypy czy wersje danego typu czołgu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Albert Warszawa
Adjoint
Posty: 717
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2007, 18:54
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Seria "Wozy Bojowe Świata" (wyd. Libri Militari)

Post autor: Albert Warszawa »

Darth Stalin pisze:
Szlak bojowy sowieckiego IS-a jest bardzo skromnie opisany, raczej w makroskali. Pomijając początkowy okres użytkowania, potem raczej autor zmienia skalę. Brakuje dziejów poszczególnych czołgów.
Khem... :shock: naprawdę chciałbyś, SPIDI, opisu dziejów KAŻDEGO wyprodukowanego IS-2 z tych ~8 tysięcy sztuk? :shock: :lol:
Tygrysów I było ~1300, Tygrysów II mniej niż 500, a do tego był dostęp do pełnej dokumentacji i przez parędziesiat lat udało się takie opasłe tomiszcza opublikować. Ale do "Stalinów"? :o :shock:
Wiem, że są opasłe tomy o Tygrysach, ale czy rzeczywiście któreś z nich zawierają indywidualne historie wszystkich (lub prawie wszystkich) wyprodukowanych wozów? Kilka zdań o każdym/prawie każdym? Pytam, bo takie coś nawet by mnie interesowało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”