Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

Takim tyranem? I do tego urodzonym po upadku Konstantynopola? Wstydziłbyś się. ;)
Ale państwo się zgadza. :)
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
pg_93
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: piątek, 28 grudnia 2007, 09:23
Been thanked: 3 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: pg_93 »

Stawiam na Henryka I
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

Też nie, ale robi się coraz "węziej". ;)

Otóż gdyby doszło do realizacji spisku, na króla uderzyłyby siły od północy i z Walii. Do udziału zamierzano też nakłonić Szkotów.
Rzecz w tym, iż spiskowcy poprztykali się o sprawy doktrynalne, jeden bardzo ostro sprzeciwiał się włączeniu pewnych ludzi do całej afery.
Gdy różnice okazały się nie do przezwyciężenia jeden z przywódców wystraszył się, pobiegł do króla i wyznał prawdę.
Spadło kilka głów.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Schtrasny
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 957
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 12:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 54 times
Been thanked: 33 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Schtrasny »

Przejrzałem wszystkich królów Anglii od Henryka I. Kluczową podpowiedzią jest "syn uzurpatora".
Wychodzi na to, ze to Henryk V, faktycznie mógł wyglądać jak Kenneth Branagh. ;)
"Niech zapłaczą piękne panny z Petersburga!"
https://miniwarsy.blogspot.com/
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

"Jeszcze raz do wyłomu, drodzy przyjaciele, jeszcze raz..." ;)

Dlatego napisałem, że robi się coraz "węziej" skoro zaczęliście od odstrzeliwania krańcowych Henryków. :)
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Schtrasny
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 957
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 12:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 54 times
Been thanked: 33 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Schtrasny »

Rozumiem, że poprawnie udało mi się?

Mogę zadawać zagadkę o pewnym dowódcy, któremu nawet kanclerz Tysiącletniej nie podskoczył?
"Niech zapłaczą piękne panny z Petersburga!"
https://miniwarsy.blogspot.com/
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

No jak nie jak tak? ;)
Zadawaj.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Schtrasny
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 957
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 12:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 54 times
Been thanked: 33 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Schtrasny »

Będzie niestandardowo, bo nienapoleońsko ;) :geek:
Pewien znamienity dowódca wojskowy na zadaną mu przez niejakiego Hitlera propozycję zostania ambasadorem Niemiec odpowiedział odmownie w bardzo niekulturalnym stylu. Nie przeszkodziło mu to w otrzymaniu specjalnie dla niego stworzonego stopnia.
O kim mowa?
"Niech zapłaczą piękne panny z Petersburga!"
https://miniwarsy.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Schtrasny
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 957
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 12:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 54 times
Been thanked: 33 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Schtrasny »

Ten laureat Niebieskiego Maxa z liśćmi dębowymi otrzymał za swe wyczyny prawo do uroczystej parady. A ze swoim przeciwnikiem utrzymywał przyjazne stosunku po zakończeniu konfliktu.
"Niech zapłaczą piękne panny z Petersburga!"
https://miniwarsy.blogspot.com/
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1271
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

To sobie strzelę. Adolf Galland
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

cdc9 pisze:Jeśli o mnie chodzi to rzecz dzieje się w Smolarni o czym zapomniałem napisać ze względu na późną porę i zmęczenie.
Natomiast co do odpowiedzi Dżenesha, to te książki dzieją się na Huculszczyźnie i to wynikało z odpowiedzi Dżenesha.
Niech Dżenesh zadaje pytanie i już.

Myślisz leliwo, że będziemy teraz wertować jakieś książki? Przykro mi, ale przy takim Twym podejściu do koleżeńskiej zabawy i do wysiłku Forumowicza, który o pierwszej w nocy znajduje w ogóle jakiegoś pisarza, pozostaje chyba moderatorowi po prostu przejść do porządku dziennego nad Twymi zastrzeżeniami.
Czego Ty wymagasz? Aby Dżenesh napisał, że jakaś scena zimowa działa się dajmy na to 10 grudnia 19.. roku w Pierdołkowie Dolnym koło Kołomyi?
Przykro mi, ale chyba zabrnęliśmy do granic jakiegoś absurdu. :(
Chcesz nam udowodnić, że jesteśmy idiotami!?
W porządku. Udowodniłeś.
Chyba niestety Twa erudycja przysłoniła Tobie przesłanie Konkursu. Czego chcesz? Żebym wyciągnął jakiś werset z "Mostu Królowej Jadwigi" (trylogia o Bydgoszczy opisująca losy mieszczańskiej rodziny od początku lat '30 do 1945 roku), a potem napawał się, że nikt nie wie jaki sklep był na rogu Królowej Jadwigi i Garbary? Naprawdę chcesz takich pytań? Chcesz, abyśmy sobie wzajem udowadniali kto co przeczytał i jaki jest mądry?
Przykro mi za ten emocjonalny wpis, ale jestem po prostu wściekły.
Czasami samotnie "ciągnę" ten Konkurs, aby w ogóle nie zginął na Forum i doprowadza mnie do pasji takie niszczenie tego jedynego jeszcze działającego działu Historii. Więcej takich podejść jak Twoje i niech Raleen zamknie w diabły ten dział i niech tu będzie tylko przytulisko dla graczy.
Przepraszam za nerwy.
Primo.
Pytanie brzmiało. Podaj czas i miejsce akcji a nie tytułu dzieła. O tyle to istotne, że właśnie te dzieła są umieszczone w konkretnym czasie i miejscu gdzieś na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Nic nie trzeba było wertować. W Twoim wypadku gdy już po licznych podpowiedziach dotarłeś do tytułu dzieła, to wystarczało zerknąć do głupiej Wikipedii, żeby zorientować się, że rok 1942 był rokiem wydania powieści, a czasem akcji była zima 1919/20 w czasie wojny bolszewickiej (finał powieści, bo początek dzieje się jeszcze w ostatnich latach przed Wielką Wojną). Nie będę się odnosił do uwag, które nie mają związku z pytaniami, bo moje pytanie nie miało na celu popisywanie się erudycją.
Secundo.
Podobnie było w wypadku Dżenesza, tylko tam z racji innego przedstawienia akcji miejsce i czas jej nie było dokładnie określone. Niemniej znając tytuł i autora i szukając krótko można się było łatwo zorientować, że chodzi o okres po powstaniu styczniowym wiązany też z przemysłowym wyrębem lasu na Huculszczyżnie, czyli lata między rokiem 1864 a 1914. Tyle wystarczało, a kto ciekawy mógł jeszcze określić dokładniej (Czernohora, okolice wsi Zełene, lata 70-te i 80-te XIX wieku).
Tertio.
Po wskazaniu dzieł i autorów sądziłem, że podanie odpowiedzi stosownej do zadanego pytania jest błahostką i formalnością, dlatego nie powiadamiałem o odpowiedziach nikogo. Innym powodem było pisanie posta tuż przed wyruszeniem w drogę. Co do tego kto miałby być zwycięzcą, napisałem wcześniej. Ponieważ Dżenesz odgadł jedno pytanie i podał tytuł i autora drugiego z fragmentów, wiec jasne było, że chodzi o niego, gdy tylko dopowie szczegóły zgodnie z zadanym pytaniem. Co do cdc9 to moja prośba miała więc charakter czysto edukacyjny, by nie pozostawał w nieświadomości błędu, który popełnił.

Tak więc w świetle powyższego pytanie było odpowiadalne, (oczywiście po licznych podpowiedziach). Bez podpowiedzi odpowiedzieliby może ci, którzy czytali powyższe dzieła, na co po cichu liczyłem. Bo tak naprawdę tylko fatalna historia "naszego nieszczęśliwego kraju" sprawiła, że w Polsce są tak mało w stosunku do ich wartości znane. Nie padły odpowiedzi szybko, to trudno, dałem dość podpowiedzi, i szukający doszli do dzieł. Po tym sądziłem, że doprecyzowanie i skorygowanie odpowiedzi będzie błahostką. Z niewiadomych mi przyczyn tak nie było. Warunki zwycięstwa były jasno określone.

Co do trudności pytania to, banalnych pytań nie lubię, zarówno odpowiadać na nie jak i ich zadawać.

Co do wysyłania na urlop. To forum nie jest moim miejscem pracy, a W. Cz. Elahgabal nie jest moim pracodawcą, żeby mnie na urlop wysyłał. Wchodzę i wychodzę, kiedy mi się podoba.

Natomiast co do uwag osób, które przeraża nieco prostej matematyki i liczb w dziale sportowym to im po prostu współczuję.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Schtrasny
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 957
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 12:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 54 times
Been thanked: 33 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Schtrasny »

Dżenesh pisze:To sobie strzelę. Adolf Galland
Ładny strzał, acz niecelny. Trudno byłoby zdobyć przez Gallanda Pour le Merite. :geek:

Dalsze podpowiedzi:
Bohater nasz walcząc w trudnych warunkach, przy zdecydowanej przewadze wroga pozostał praktycznie niepokonany. Skapitulował prawie dwa tygodnie po podpisaniu zawieszenia broni. Jego awans stał się przedmiotem ostatniego edyktu cesarza.
"Niech zapłaczą piękne panny z Petersburga!"
https://miniwarsy.blogspot.com/
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

leliwa pisze:Co do wysyłania na urlop. To forum nie jest moim miejscem pracy, a W. Cz. Elahgabal nie jest moim pracodawcą, żeby mnie na urlop wysyłał. Wchodzę i wychodzę, kiedy mi się podoba.
Rzecz w tym, że ten wątek ma swój regulamin, który między innymi reguluje to kiedy należy wchodzić.

Ale wracamy do pytania, które zadał Schtrasny. Niestety nie mam pojęcia, kto tak odpyskował Dolkowi... :|
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Myślę, że Paul von Letkow-Vorbeck mògł coś takiego Hitlerowi odpowiedzieć. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

cdc9 pisze:Myślę, że Paul von Letkow-Vorbeck mògł coś takiego Hitlerowi odpowiedzieć. :)
Nie żebym się przyczepiał, ale spadkobiercy von Lettow-Vorbecka mogliby się poczuć urażeni, ze ktoś przekręca nazwisko ich przodka.
;). Zapewne trafnie, tylko trzeba poczekać na autora.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”