Korona królów

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Raleen »

Wydaje mi się, że to co piszesz pokazuje, że ten serial spełnia swoją rolę, niezależnie od zastrzeżeń do niego (często słusznych z punktu widzenia tych, którzy je podnoszą).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Korona królów

Post autor: czarek0402 »

Bonus pisze:Skoro już to mam to zastanawiam się czy obejrzeć ten serial. O strojach i uzbrojeniu już się wypowiadaliście, ale jak jest z samymi wydarzeniami? Są zgodne z naszą wiedzą historyczną?
Oglądaj i nie analizuj. ;) Tzn. Rób jak uważasz. :roll: Ten serial jest lekki i prosty. Pisany na bieżąco na kolanie. Trwa 20 minut. W poniedziałek akcja toczyła się na zamku w Malborku. Malbork grał Wyszechrad. Symbolizował bogactwo i przepych. Była uczta i narada. Był król Polski, Czeski, posłowie Zakonu Krzyżackiego i król Węgier jako gospodarz. Oprócz rozmów typowo fikcyjnych jak w "Modzie na sukces" były wplątane w te rozmowy, historyczne wzmianki, m. in. o zrzeczeniu się tytułu króla Polski przez króla Czech. Myślę, że nikt nie daje pauzy wtedy i nie analizuje prawdy historycznej na Wikipedii. Ogląda po prostu dalej. :)
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Korona królów

Post autor: Anomander Rake »

Przy okazji dodam, ze mama zaczęła czytać drugą książkę historyczną po zainteresowaniu się serialem, na początek Jasienica, bo to lekka książka, fajnie napisana. Więc jakiś tam wpływ na ludzi ten serial ma, a przynajmniej na jednego człowieka ;)
To raczej decyzja polityczna niż cokolwiek innego. Mnie to tylko bawi. Osoby zupełnie niezainteresowane historią gotowe czytać książki na ten temat w ramach poparcia dla Partii i Wodza. :-D
Ciekawe czy reakcja byłaby podobna gdyby obejrzała dobry serial historyczny, czy nawet mocno na historii oparty, ale nie robiony przez kogoś innego. Może w ogóle by nie próbowała oglądać. Zresztą zapewne podobnego skutku nie wywarło słabiutkie lecz popularne Wspaniałe Stulecie.
Także działa tu zasada, że ludziom podoba się słaby serial bo zrobili go "nasi", albo są w stanie zaakceptować skrajne złodziejstwo w wykonaniu tych samych naszych (nawet nie swoje własne, co jeszcze jakoś da się zrozumieć).
Nie sądzę więc, że walory edukacyjne serialu mają jakiekolwiek większe znaczenie. Raczej za chwilę temat zmieni się w to w co się zamienił temat partyzantki drugowojennej czy antykomunistycznej. Czyli zakłamane interpretacje, wydumane zasługi, albo odwrotnie krytyka wszystkiego jak leci.
Awatar użytkownika
Bonus
Sergent
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 12 października 2009, 07:59
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Bonus »

Moja mama nie głosowała na PiS, więc swoje dywagacje i powody do śmiechu możesz zachować dla siebie, bo są całkowicie nietrafne, mało tego, tak jak ja, jest przeciwna istnieniu telewizji rządowej. Historią się interesowała zawsze ale tylko bardzo, bardzo ogólnie, jakieś pojedyncze artykuły i tyle, bardziej socjologia ją frapuje, nawet do tego stopnia, że poszła sobie na studia o takim profilu. A jeśli już o tym mowa to po prostu lubi oglądać programy na TVP Kultura, gdzie lecą jakieś stare filmy fabularno-historyczne, i to od czasów zarówno PO jak i PiS.
I gdyby ktoś mnie spytał o zdanie, to bym sugerował nie wkładać wszystkich do jednego wora wg własnej linii politycznej ;)

Ale ogólnie zgadzam się, że prawdopodobnie dużo ludzi ogląda ten serial w związku z konkretnymi poglądami politycznymi co tylko szkodzi nam wszystkim, poza partia rządzącą. Jednak to nie upoważnia do sugerowania mojej mamie intencji jakimi się nie kieruje i kategoryzowanie jej na podstawie mojego jednego zdania mimo że jej kompletnie nie znasz. Zachowajmy poziom tego forum i nie bawmy się w szufladkowanie ludzi. Niby tak się narzeka na poziom Filmwebu, a nawet nie można tu napisać, że ktoś sięgnął po Jasienice po obejrzeniu tego serialu, bo się usłyszy takie farmazony, jak post wyżej.
Deus Le Volt
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Korona królów

Post autor: Anomander Rake »

Zatem nic nowego się nie wydarzyło, a tylko twój hurraoptymistyczny post był nieco wprowadzający w błąd.
Niemniej ja opisałem pewien ogólny mechanizm, który może działa, może nie. Skoro ludzie oglądają takie seriale to jednak pewnie tak.
Tym bardziej akceptacja dla złodziejskich praktyk tych niby "naszych" też jest po prostu widoczna.
Ale ogólnie zgadzam się, że prawdopodobnie dużo ludzi ogląda ten serial w związku z konkretnymi poglądami politycznymi co tylko szkodzi nam wszystkim, poza partia rządzącą.
O proszę, skoro się zgadzamy to niepotrzebnie się unosisz.
Oparłem się na Twoim poście, który sugerował, że nagle stał się cud.
bo się usłyszy takie farmazony, jak post wyżej
No śmieszny jednak jesteś. To farmazony, czy ogólnie się zgadzasz?
Awatar użytkownika
Bonus
Sergent
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 12 października 2009, 07:59
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Bonus »

Farmazonami są twoje sugestie co do intencji i powodów jakimi się kierowała moja mama, nie ukrywaj, że nie wiesz do czego się to odnosi. Swój poprzedni post kierowałeś właśnie do niej, ale widzę, że pójdziesz w zaparte więc koniec tematu, następnym razem sugeruję kilka razy przemyśleć co piszesz zanim się zdecydujesz opublikować post.
Niby ludzie narzekają, ze nikt się nie interesuje historią, a jak ktoś już sięgnie po książkę to ze złej woli i na pewno mu źle z oczu patrzy...
Deus Le Volt
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Raleen »

Anomander, Twój poprzedni post pokazał, że myślisz stereotypami. Jak ktoś ogląda seriale historyczne na TVP to Twoim zdaniem automatycznie jest za PiS. I okazało się, że trafiłeś jak kulą w płot, bo jest grupa ludzi, którzy je oglądają niezależnie od sympatii politycznych. Poza tym samo dywagowanie na podstawie jakichś pojedynczych informacji o mamie kolegi i jej poglądach chyba nie ma większego sensu. Niepotrzebnie brniesz w ten temat.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Korona królów

Post autor: cdc9 »

Bonus pisze:Dobra, moja mama chciała, żebym jej puścił z neta odcinki tego serialu, bo nie wszystko obejrzała. Skoro już to mam to zastanawiam się czy obejrzeć ten serial. O strojach i uzbrojeniu już się wypowiadaliście, ale jak jest z samymi wydarzeniami? Są zgodne z naszą wiedzą historyczną?

Przy okazji dodam, ze mama zaczęła czytać drugą książkę historyczną po zainteresowaniu się serialem, na początek Jasienica, bo to lekka książka, fajnie napisana. Więc jakiś tam wpływ na ludzi ten serial ma, a przynajmniej na jednego człowieka ;)
To jest telenowela ze wszystkimi jej plusami i minusami. Natomiast jeżeli chodzi o wydarzenia historyczne, włącznie z podawanymi miejscowościami lub dużą częścią bohaterów to jest to prawda.
Uważam, że jest to bardzo dobry materiał wyjściowy do zainteresowania się lub wręcz poznania historii.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Korona królów

Post autor: cdc9 »

Raleen pisze:Anomander, Twój poprzedni post pokazał, że myślisz stereotypami. Jak ktoś ogląda seriale historyczne na TVP to Twoim zdaniem automatycznie jest za PiS. I okazało się, że trafiłeś jak kulą w płot, bo jest grupa ludzi, którzy je oglądają niezależnie od sympatii politycznych. Poza tym samo dywagowanie na podstawie jakichś pojedynczych informacji o mamie kolegi i jej poglądach chyba nie ma większego sensu. Niepotrzebnie brniesz w ten temat.
+100
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Korona królów

Post autor: Anomander Rake »

Anomander, Twój poprzedni post pokazał, że myślisz stereotypami. Jak ktoś ogląda seriale historyczne na TVP to Twoim zdaniem automatycznie jest za PiS. I okazało się, że trafiłeś jak kulą w płot, bo jest grupa ludzi, którzy je oglądają niezależnie od sympatii politycznych. Poza tym samo dywagowanie na podstawie jakichś pojedynczych informacji o mamie kolegi i jej poglądach chyba nie ma większego sensu. Niepotrzebnie brniesz w ten temat.
Gdzie ty tu widzisz brniecie w temat? Przyjąłem do wiadomości uzupełnione informacje o mamie kolegi, tylko zdziwiło mnie, że z jednej strony zgodził się z moją wypowiedzią jako generalnie słuszną (wiem, wiem, pewnie też myśli stereotypami), a z drugiej nazwał ją farmazonami. Oczywiście wiem, że odnosił się do części stricte odnoszącej się do mamy, ale raz, że odnosiłem się on do niej na podstawie niepełnej, ale wprowadzającej w błąd informacji (bardzo zresztą ogólnie i z użyciem słowa "raczej"), a dwa, że owszem był on właśnie opisaniem pewnego rodzaju postawy, z której opisem tenże Bonus się zgadza.
Nadto jak kiedyś już dawno napisałem nie widzę specjalnej korzyści dla społeczeństwa, a już zupełnie dla mnie, że czyjeś mamy na przykład nagle obejrzą sobie serial i zaczną się interesować historią. Niech się interesują czym tam lubią. Jeszcze raz tutaj napiszę, bo znowu nie zrozumiesz i zaczniesz zarzucać "brnięcie w temat", to nie odnosi się do mamy Bonusa w części "zaczną się interesować historią", bo wbrew temu co sugerował jego pierwszy post, a co wyjaśnił drugi, tym interesowała się już wcześniej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Raleen »

Mnie czasem ludzie mówią, że zawile piszę, ale wobec powyższego postu to chyba nawet uzasadnienia wyroków naszego Sądu Najwyższego są napisane językiem prostym i klarownym. Jeśli masz poczucie, że wyjaśniłeś o co Ci chodzi, to gratuluję. Już nie polemizuję, żeby nie ciągnąć.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Korona królów

Post autor: Anomander Rake »

Zawsze możesz przeczytać po raz drugi. Ale faktycznie tak jest lepiej niż wypisywać kolejne zarzuty.
Awatar użytkownika
Bonus
Sergent
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 12 października 2009, 07:59
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Bonus »

Dobra, serio, nie ma co tego ciągnąć, Rzym przemówił, sprawa skończona.

Czy ktoś jeszcze obejrzał więcej niż 3 odcinki i może potwierdzić poprawność wydarzeń w serialu?
Ktoś pisał wcześniej, ze nikt nie zatrzymuje filmu klatka po klatce i nie analizuje, ja też tak nie robię więc chciałbym się upewnić najpierw czy nie wprowadzę się w błąd podczas serialu ;) Akurat kartka po kartce sprawdzam informacje z książek, których pewny nie jestem i o dziwo znajduję niemalże dosłowne cytaty z wikipedii z pozmienianym szykiem słów, albo jakieś błędy np w publikacji Pani Kienzler, którą kupiłem sobie w ramach rozluźnienia. Wiadomo, ze to tylko taśmowy serial ale głupio by było zakodować sobie w głowie jakieś bajki ;)
Deus Le Volt
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Raleen »

Jeśli chcesz, to możesz z Anomanderem dyskutować, ja wcześniej pisałem tylko o sobie. Tak, że mną nie musisz się sugerować.

Co do samego serialu - jakie masz wątpliwości? Chodzi o rozmowy na temat zrzeczenia się tytuły króla Polski przez króla czeskiego? To był przez długi czas jeden z punktów zapalnych w relacjach Czech z Polską w tym okresie, tak że nie jest to fikcja. Serialu nie oglądam (poza paroma pierwszymi odcinkami), więc nie wiem jak to tam zostało pokazane. Musiałbyś coś więcej napisać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Bonus
Sergent
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 12 października 2009, 07:59
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Korona królów

Post autor: Bonus »

Chodzi mi bardzo ogólnie o wydarzenia. Od jakichś poważnych o wadze państwowej do mniej ważnych, jakieś romanse fikcyjne, zrobienie z głupca inteligenta, występowanie fikcyjnych postaci o dużej ważności dla serialu, nie istniejące konflikty, spiski, bunt biskupa. Nie chcę jakichś dogłębnych analiz, tylko ogólnie potwierdzenia, że można serial obejrzeć, bo jest zgodny z prawdą.
Deus Le Volt
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”