Szybki kurs tworzenia żetonów - Adobe Photoshop cz. I

Dostępne w sieci instrukcje gier i ich tłumaczenia, cyberboardy (gameboxy) i różnego rodzaju inne moduły do grania w planszówki przez sieć, home rulesy, erraty i uzupełnienia zasad gier, wykazy żetonów, użyteczne programy do tworzenia gier i wszystko inne co się graczowi przydać może.
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Szybki kurs tworzenia żetonów - Adobe Photoshop cz. I

Post autor: Itagaki »

Zaczniemy o prostych żetonów czarnobiałych, ponieważ z doświadczenia wiem, że zanim dostaniemy to co chcemy mamy przynajmniej kilka wersji 'przejściowych' więc nie ma sensu drukować w kosztownym kolorze ;) zanim nie zdecydujemy się na ostateczną wersję.

Na początku musimy wybrać w jakiej rozdzielczości będziemy drukowali żetony. Od tego zależy jak bardzo widoczne będą detale ikonki czołgu piechura czy harmatki. Jeżeli mamy gdzieś ładny rysunek, zdjęcie czy cokolwiek innego przedstawiający czołg itp. to najlepiej by było gdyby był on w dużej rozdzielczości. To samo dotyczy skanowania - nie oszczędzajmy na jakości, ponieważ zmniejszając ikonkę nie tracimy tak na jakości obrazu jak przy powiększaniu.

Ja wybiorę sobie rozdzielczość 600 pixeli na centymetr. Wtedy 'standardowej' wielkości żeton 15x15 mm ma szerokość i wysokość 900 pixeli.

Zaczynamy.
File->New
wysokość (Height) i szerokość (Width) ustawiamy na 900 pix. (można podać w centymetrach.)
Mode: RGB Color - nie wiem czym się dokładnie inne różnią dlatego nie zmieniam. Na tym robi wszystko 'dobrze' więc nie kombinuję :)
W 'Contents' wybieramy kolor tła. Ponieważ robimy czarnobiałe żetony i będziemy drukowali na kolorowym papierze to wybieramy przezroczyste ('Transparent')

http://www.grenadyer.webpages.pl/A/A1.gif

Dostajemy kwadratowe pole, które zaraz będziemy wypełniać informacjami ;). Biało-szara kratka oznacza 'przezroczystość' więc nie bójcie się, że będziecie mieli szachownice na żetonie :)

Teraz wprowadzimy nazwę jednostki.
Z lewej strony ekranu (domyślnie) znajduje się menu z różnymi opcjami. Wybieramy tę z literką "T" (klawisz skrótu 't'). pojawił się nam pasek na którym możemy wybrać czcionkę, rodzaj (kursywa, pogrubienie itp.), rozmiar itd.
Zrobimy szwadron Krakusów.
Wybieram wyrównanie do lewej, klikam na 'żetonie' i piszę: I/Krakusi
Pojawia się nowy 'layer'

http://www.grenadyer.webpages.pl/A/A2.gif

Jak widzimy napis za duży, nie w tym miejscu i brzydki ;) Ale nie ma problemu. Jeżeli jeszcze raz włączę tryb do pisania (skrót 't') to mogę zaznaczyć ten tekst i go edytować. Zmieniam czcionkę na 'Times New Roman' pogrubiam (bold) i zmniejszam do 5pkt z tym, że rzymskie jeden ('I') daję wielkości 6 pkt., żeby było lepiej widoczne. Zmiany zatwierdzam 'ptaszkiem', 'fajeczką' czy jak kto woli :)
Na 'bocznym' menu wybieram 'strzałkę z krzyżykiem' ('Move Tool' skrót 'v') - służy ona do przesuwania layerów - i ustawiam sobie napis w rogu żetonu.

http://www.grenadyer.webpages.pl/A/A3.gif

Teraz wstawimy waterloowską siłę, morale i ruch.
Znowu wchodzimy do trybu pisanego ('t'), klikamy na żeton i wpisujemy "2 - 4 - 10" (2 siły, 4 morale, 10 ruchu), a następnie wybieramy wyśrodkowanie tekstu i wybieramy wielkość (np. 8 pkt). Za pomocą opcji 'Move Tool' (skrót 'v') ustawiamy we właściwym miejscu.

Zauważcie, że w prawym dolnym rogu mamy listę 'layerów'. Aktywny layer jest zaznaczony pędzelkiem i tylko ten będzie poruszany za pomocą 'Move Tool'. 'Oko' oznacza, że layer jest widoczny na naszym 'żetonie'. Jeżeli je odznaczymy to będzie niewidoczny ale będzie! - czyli wydrukujemy go.

http://www.grenadyer.webpages.pl/A/A4.gif

Dodamy jeszcze nazwę dowódcy pułku (szwadronu bo będą to Krakusi z okresu ich formowania). Czyli piszemy sobie "A.Suchecki" dobieramy wielkość itp. Teraz obrócimy layer i ustawimy z boku żetonu. Na klawiaturze naciskamy 'm' (Marqee Tool - służy do zaznaczania layera) i prawym klawiszem myszy na napis. Z rozwiniętego menu wybieramy 'Free Transform' - na górze pojawia się menu z wieloma ciekawymi i czasem przydatnymi opcjami ;). Na razie interesuje nas 'rotate' (łatwo poznać po obrazku :) ), gdzie wpisujemy kąt w stopniach: 270 (albo -90). Jeżeli coś nam się popsuje to nie trzeba panikować tylko nacisnąć 'zakaz zatrzymywania' czyli 'Cancel Transform' (skrót' 'Esc') :D. Jak już poobracamy jak chcieliśmy zatwierdzamy i ustawiamy napis w odp. miejscu.

http://www.grenadyer.webpages.pl/A/A5.gif

Teraz czas na ikonkę naszego jeźdźca ale to w następnym odcinku 8-)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Panzerfan

Post autor: Panzerfan »

Grenadyer pisze:Zaczynamy.
File->New
wysokość (Height) i szerokoś (Width) ustawiamy na 900 pix. (można podać w centymetrach.)
Mode: RGB Color - nie wiem czym się dokładnie inne różnia dlatego nie zmieniam. Na tym robi wszystko 'dobrze' więc nie kombinuję :)
W 'Contents' wybieramy kolor tła. Ponieważ robimy czarnobiałe żetony i będziemy drukowali na kolorowym papierze to wybieramy przezroczyste ('Transparent')
Jest to opcja ustawiania palety kolorów.
RGB to jest ustawienie 24 bitowej palety kolorów.

Jesli ktoś robi wydruk domowym sposobem to nie potrzeba zmieniać, lecz jeśli zamierza wykonać druk gdzieś na maszynie drukarskiej to należy zmienić na CMYK (32 bitowa paleta kolorów), ponieważ tak jest standard w drukarniach.
Praktycznie między tymi dwoma trybami jest niewielka róznica odcieni danego koloru.
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

O! Bardzo ważna informacja!

Wielkie dzięki Panzerfanie :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Panzerfan

Post autor: Panzerfan »

Grenadyer pisze:O! Bardzo ważna informacja!

Wielkie dzięki Panzerfanie :)
Nie ma sprawy.
Aha...wchodząc na link nie widzę plików. Wyskakuje okienko z białą plamą Nie wiem co jest więc zgłaszam :) .
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

:/
Tez nie wiem co sie dzieje. Raz pokazuje obrazki a raz nie. Spróbuj odświezyć stronkę - mi zregóły to działa...
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Panzerfan

Post autor: Panzerfan »

Nic to nie daje :roll:. Nie wiem co jest grane :(.
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

hmmm...

Nie mam pojęcia - u mnie linki działają.

Na forum obrazy tez wyświetla...

Może wina przeglądarki?
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Panzerfan

Post autor: Panzerfan »

Nie ma szans. Obrazki z "Tworzenie żetonów cz. II" normalnie się otwierają.
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Mi się nie otwierają :cry:
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Po się poddaję.

Wszystkie gify są na mojej 'stronce' http://www.grenadyer.webpages.pl/

Ustawię ją tez w moim profilu więc jakby co to klikać...
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria do gier planszowych”