I wojna bałkańska (1912)

Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

I wojna bałkańska (1912)

Post autor: Leo »

Artykuł na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110

Autorem artykułu jest Leszek Kozłowski.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 marca 2011, 11:15 przez Leo, łącznie zmieniany 1 raz.
telimena22
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 20 marca 2008, 16:42
Lokalizacja: Siechnice

Post autor: telimena22 »

Hej

Czy mógłbyś mi napisać z jakiej literatury korzystałeś?

Piszę teraz pracę na temat konfliktu bałkańskiego i każda pozycja byłaby dla mnie pomocna.

Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 marca 2011, 11:13 przez telimena22, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Jej, nie pamiętam - to było tak dawno... Na pewno były to książki z Centralnej Biblioteki Wojskowej. Aha! - zacząłem od haseł w Encyklopedii Wojskowej Ottona Laskowskiego i w takiej jugosłowiańskiej ecyklopedii wojskowej - też z CBW.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Darth Simba
Sous-lieutenant
Posty: 373
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:46
Lokalizacja: Przasnysz
Been thanked: 3 times

Post autor: Darth Simba »

Niniejszym donoszę, że w dniu 14.VII przebywałem w Albanii :P Oglądałem rzeczoną twierdzę Shkoder :) Mimo upływu prawie 100 lat, i sporego stopnia dewastacji, sam widok górującej nad miastem i rzeką twierdzy robi wrażenie :cool: Przewodnikiem naszym był niejaki Dino, Albańczyk władający serbskim i rosyjskim. Za wstęp skasowano po 2 Euro, po czym zaczęlo się zwiedzanie ^^ Przewodnik tłumaczył z albańskiego na serbski, rezydentka z serbskiego na polski, a ja z polskiego na nasze ;) Z resztek murów jest wspaniały widok w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Jak wynikało z opowieści Dino, Serbowie byli cwańsi, i zajeli łatwiejsze tereny, natomiast Czarnogórcy, żeby ustanowić oblężenie, musieli zdobyć sąsiedni, położony za rzeką, szczyt górski, podobno kosztem 10000 ludzi. Zabitych czarnogórcy zabrali ze soba, i pochowali u siebie. Mino dość sporego natężenia ognia artyleryjskiego atakujących, twierdzy szturmem nie wzięto. Zachowały się z twierdzy resztki murów, cysterny na wodę, spore fragmenty budynków, ( w jednym jest kawiarnia i muzeum, o dość ubogiej ekspozycji, a z poloników mają tam grosz JKMości Zygmunta Augusta, z góry przepraszam za ewentualny błąd, ale nie pamiętam dokładnie czy to grosz i czy tego króla :oops: ) Zachowały się też fragmenty podziemnych tuneli, którymi to, nasz przewodnik w latach młodości, swobodnie się przemieszczał. Z ciekawostek: w Czarnogórze odradzali nam nawet mycie zębów w miejscowej kranówce, a tu jakiś życzliwy Albańczyk ze szlauchem polewał wodą, nadającą się, podobno :devil: do picia, i nikt niczego się nie nabawił. Temperatura sięgała na szczycie jakieś 40 Celsjusza, także ,,chłodna woda siły doda" ;)

Jeśli ktoś jest zainteresowany zdjęciami, to poproszę o kontakt na priva.
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Zdjęcia wrzuć na forum :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 marca 2011, 11:12 przez Itagaki, łącznie zmieniany 1 raz.
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia I wojny św.”