[Waterloo 1815] Iganie 1831 (Dragon Hobby)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
motyl
Chorąży
Posty: 266
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:04
Lokalizacja: Muszyna / Lublin KUL

Post autor: motyl »

Może tu zmęczenie odzwierciedlono w morale?
W każdym razie, czy to słabe morale, czy zmęczenie, Rosjanie ustępowali oddziałom polskim.
"Dulce et decorum est pro patria mori"
Klakier
Appointé
Posty: 36
Rejestracja: środa, 6 września 2006, 07:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Klakier »

Witam!
Mam pytanie do kogoś kto już grał w Iganie.
mam pewne wątpliwości co do rozstawienia.

1. Gdzie i ewentualnie kiedy rozstawia się dowódców Prądzyńskiego i Rosena?

2. Napisane jest, że od fazy ruchu Rosjanie mogą wprowadzać 3 bataliony piechoty lub dwa kawalerii, a co z pozostałą artylerią (jedną można od razu ustawić 2 pola od Igań, zostaje jeszcze jedna)?

3. Po co do gry dodane są pozostałe bataliony Rosena - Sybirski i Rumioncewa?

4. Czy zasady dodatkowe dotyczą tylko Scenariusza 2 czy obu? (wydaje mi się, że obu, ale lepiej spytać :))

5. Ktoś wyżej napisał, że dla wyrównania szansy wprowadza kawalerię Rosjan od razu na drodze do Igań, i tu konkretne pytanie na której drodze, bo są trzy drogi do Igań i jedna z Warszawy do Siedlec.

6. Brak legendy mapy co prawda większość terenów jest oczywista, ale chciałem się upewnić:
a) obok rzeki jest teren pewnie jakieś mokradła/bagna/podmokły, ale tabela do Waterloo nie uwzględnia takiego terenu.
b) te wzgórza na mapie to wzgórza czy stoki?
c) na lewo od mokradeł są heksy zabarwione na zielono, nie jest to las (bo ten wyraźnie jest inny) więc co? Bo znowu tabela z Waterloo tego nie oddaje.

To chyba wszystkie moje wątpliwości :)
Byłbym wdzięczny za odp.

Pozdrawiam wszystkich
Klakier
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Witaj Klakier

Ogólnie kierowaliśmy się komentarzem historycznym autorów z czasopisma. Nie jestem autorem, więc moja odpowiedź nie jest na pewno wiążącą interpretacją.

1. Myślę, że Prądzyńskiego od razu, z piechotą bądź artylerią, bo tak zaczynał bitwę. Rosena gdzieś koło Igań z wybranym oddziałem rosyjskim.

2. Czy ta artyleria nie powinna od razu stać przy Iganiach na początku? W tej grze są niestety błędy i to jest jej mankament.

3. Przypuszczam, że do scenariusza dowolnego.

4. Na logikę sądzę, że dotyczą obu :) .

5. Właśnie - niedopowiedziane jest rozstawienie, myślę, że to powinna być ta idąca przez las.

6. a) W Raszynie można się poruszyć po tym terenie 1 pole na turę, może po nim poruszać się także kawaleria.
b) Na lewo od Igań zdecydowanie wyglądają jak grzbiety, przy mokradłach jak zbocza.
c) Ja bym to potraktował jak zbocza, jw. tak zwykle w grach odznaczano różnicę wysokości terenu, np. w Parkanach 1683.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Klakier
Appointé
Posty: 36
Rejestracja: środa, 6 września 2006, 07:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Klakier »

Co do generałów, to Prądzyński wydaje się, że faktycznie powinien być z piechotą, ale Rosen... to byłoby dziwne gdyby dowódca stał pod Iganiami z jednym pułkiem piechoty jegrów i odziałem artylerii.

Co do oddziału artylerii to Rosjanie mają oni dwa oddziały i według instrukcji jeden tylko jest w promieniu 2 pól od Igań razem z jednym pułkiem jegrów (no i może ten Rosen, choć to dziwne, że dowódca jest z taką małą ilością wojska z dala od głównych swoich sił - jakiś bohaterski byłby :cool: )

Klakier
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Masz rację co do Rosena - w takim razie w ogóle pozostawiłbym uznaniu graczy - albo go sobie stawiają na początku z tym co zaczyna grę, albo wprowadzają z którymś oddziałem wchodzącym w ramach posiłków.

Bo skoro go zrobili to gdzieś powinien być. A potrzebny jest choćby ze względów praktycznych - do reorganizacji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Klakier
Appointé
Posty: 36
Rejestracja: środa, 6 września 2006, 07:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Klakier »

Można by go wprowadzić razem z 3 batalionami jegrów które wchodzą w 3 turze od strony Siedlec. To byłoby dość logiczne ale ja i tak zawsze wolę się umówić przed grą - wtedy nie ma nieporozumień.

Klakier
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ponieważ istnieją jednocześnie tematy o grach i tematy, w których są recenzje, co utrudnia orientację w dziale, będziemy stopniowo wygaszać dyskusje w tematach o recenzjach i je zamykać. Odświeżam temat i zostawiam tutaj link do recenzji:

http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?t=1440
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: [Waterloo 1815] Iganie 1831 (Dragon Hobby)

Post autor: Raleen »

Ostatnio udało się zrobić nowe zdjęcia i rewitalizować moją starą recenzję "Igań 1831". Zapraszam do czytania i oglądania:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Serdeczne podziękowania dla Niedziaka za pomoc przy obróbce zdjęć i dla PzKpfw II za skan.

Niżej jedno przykładowe zdjęcie.

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... %20(2).jpg
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”