Farmerzy przeciwko Imperium (Strategemata)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Farmerzy przeciwko Imperium (Strategemata)

Post autor: pietia2014 »

Od dzisiaj w ofercie nowa gra Strategematy Farmerzy przeciwko Imperium traktująca o II wojnie brytyjsko-burskiej. W pudełku gra strategiczna point to point oraz jedna z bitew w wersji heksowej. Nie widzę podobnego tematu więc zakładam wątek bo jestem ciekaw Waszych opinii. Instrukcja do pobrania ze strony wydawnictwa.

Dyskusja o wersji prototypowej (autorskiej) gry, jaka toczyła się na forum kilka lat temu:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=71&t=1014
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Farmerzy przeciwko Imperium Strategemata

Post autor: Darth Stalin »

Czyli w końcu Pędrak wydał swoją grę o wojnie burskiej, nad którą pracował... ile? 5 lat czy 8? :shock:
Pamiętam pierwsze playtesty jeszcze chyba w Lublinie... :ugeek:
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Sous-lieutenant
Posty: 357
Rejestracja: wtorek, 12 marca 2013, 17:09
Been thanked: 1 time

Re: Farmerzy przeciwko Imperium (Strategemata)

Post autor: Antioch Seleucyda »

Prędzej 8, bo chyba widziałem na żywo Burów, a właśnie koło 8 lat temu byłem ostatnio na jakiejś planszowej imprezie.
Najważniejsze że już wydał :-) Brawa za konsekwencję.
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych, historycznych grach wojennych i innych około historycznych sprawach.
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Farmerzy przeciwko Imperium (Strategemata)

Post autor: pietia2014 »

Skoro tak, to gra powinna być dopracowana. Było dużo czasu na testy, redakcję przepisów. Czytał ktoś instrukcję?
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Farmerzy przeciwko Imperium Strategemata

Post autor: RAJ »

Darth Stalin pisze:Czyli w końcu Pędrak wydał swoją grę o wojnie burskiej, nad którą pracował... ile? 5 lat czy 8? :shock:
Pamiętam pierwsze playtesty jeszcze chyba w Lublinie... :ugeek:
To niezupełnie tak. Gra była opracowana już dawno, tylko nie było chętnego wydawcy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
TomaszKoleski
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: środa, 10 grudnia 2014, 18:00

Re: Farmerzy przeciwko Imperium (Strategemata)

Post autor: TomaszKoleski »

Od niedawna posiadam tę grę, ale już rozegrałem jedną partię w Magersfontain. Zacząłem od tej gry, bo mam pewne doświadczenia z innymi grami wydawnictwa. Zasady są proste, ale gra tylko na tym zyskuje, bo rozgrywka jest szybsza. Brawo dla autora, że oddał różnice w sposobie walki przeciwników. Również słowa uznania należą się za dobór tematu, bo obaj gracze mają o czym myśleć. W naszej rozgrywce wygrali Brytyjczycy, bo zmusili do ucieczki wymaganą ilość komand, ale dopiero na etap przed końcem gry. Na punkty terenowe nie mieli szans. Teraz czas na grę operacyjną. Ciekaw jestem, jak wykorzystywane są karty, bo nie mam doświadczeń z tą mechaniką.
Kilka słów o wykonaniu gry. Po prostu rewelacja. Wszystkie komponenty są najwyższej jakości, a takie szczegóły, jak Bur pykający fajkę tylko dodają klimatu.
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Farmerzy przeciwko Imperium (Strategemata)

Post autor: Monthion »

Dość dawno od dokonania zakupu zasiadłem z hamilkarem1978 do "rozpoznania bojem" Farmerów przeciwko Imperium. Oto pierwsze wrażenia nowicjusza po 4 szybkich rozgrywkach;
- Instrukcja jest dosyć chaotyczna (w sensie rozstrzelona) i miejscami niejasna np. dział 11.0 Warunki zwycięstwa obejmuje 5 sytuacji;
a) Burowie wygrywają w I etapie jeśli zdobędą 3 garnizony: Ladysmith, Kimberley i Mafeking.
b) Anglicy wygrywają w II etapie (teoretycznie w I chyba też, ale de facto jest ot niemożliwe) jeśli zajmą; Bloemfontein, Johannesburg, Pretorię, Belfast oraz zajdzie wydarzenie aneksja Transwalu
c) Anglicy wygrywają natychmiast gdy liczba obozów koncentracyjnych przewyższa liczbę walczących komand burskich
d) Anglicy wygrywają gdy poziom funduszy wojennych Burów spadnie do 0 (możliwe do II etapu)
e) Burowie wygrywają gdy poziom pozycji Imperium Bryt. spadnie do 0
No i ok, ale jest jeszcze w innym miejscu, konkretnie w dziale 3.0 definicje w części o Pozycji Imperium kilka słów o opcji nazwijmy ją f) (...) Pozycja imperium nabiera dużego znaczenia w etapie III i IV. Wtedy to aktualna pozycja Imperium pomnożona przez 2 określa liczbę obozów, które uwzględniane są przy ustalaniu warunków ostatecznego zwycięstwa.
Przykład: Po Zakończeniu IV etapu, na planszy jest 8 obozów, a pozycja Imperium wynosi 2. Oznacza to że tylko 4 obozy będą brane pod uwagę przy określaniu zwycięstwa. Jeśli na zakończenie rozgrywki, gracz burski posiada w talii na ręce więcej niż 3 karty "komando burskie", to wygrywa grę :?
Albo przykład niejasności w sekcji 9.0 czyli potyczkach: "Gracz brytyjski musi zagrać kartę "British cavalry", jednak nie musi jej używać w trakcie rozstrzygania potyczki". Nasuwa się pytanie co poeta miał na myśli :?
- Karta scenariusza, mogła by być uzupełniona o rys historyczny wydarzeń, tak jak jest kilka słów o kartach w instrukcji, dodatkowo należało by przerobić ją w kierunku opisu jakie wydarzenia wpływają na inne, co prawda jest ich niewiele ale nam umknęło coś co można zrobić dopiero jak coś tam innego zajdzie.
- Inna wątpliwość dotyczy żetonów wydarzeń, w instrukcji jest literalnie tyle na ten temat: "Jeden raz w trakcie rundy gracz brytyjski może wprowadzić wydarzenie lub/i ściągnąć posiłki. W przypadku wydarzeń należy zwrócić uwagę czy w danym etapie wydarzenie może być wprowadzone. Po wprowadzeniu wydarzenia, symbolizujący je żeton należy dla przypomnienia umieścić na planszy na polu "Wydarzenia". I tyle (jeszcze jest wersja z Burami którzy zamiast ściągania posiłków robią reorganizację.) Nie wiadomo co to znaczy "wprowadzić wydarzenie". Wybrać sobie jaki nam pasuje? Wylosować? A jak będzie wylosowane z etapu III a mamy I, to co? Możemy je w ogóle losować czy należy je wyłączyć z puli? A jak będzie wylosowane i nie może zajść bo coś tam jeszcze nie zaszło, to wraca do puli do losowania czy umieszczamy na polu "wydarzenia" i zachodzi jak zostają spełnione inne warunki? Ostatecznie graliśmy tak jak na piszę na końcu ale z instrukcji, przynajmniej ja, nie jestem w stanie jasno tego wywieść.
- Wygląda na to że spora część mapy będzie w grze niewykorzystana.
- Mimo krótkiej instrukcji przydała by się jakaś karta pomocy gracza ze skrótowym opisem wszystkich procedur w tym zwłaszcza wyjątkami; np. tylko Bur jeśli jest obrońcą maskuje w bitwie 1 linie, każdy obrońca nie testuje morale 1 linii.
- Wygląda na to że w początkowych etapach Anglicy mają małe szanse aby wygrać.
- Gra pod względem mechaniki nie powala, mimo kilku ciekawych patentów; np. bitwy, niepewna liczba akcji, jest za to wymagająca główkowania i to jest fajne.
hamilkar1978
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: wtorek, 14 marca 2017, 19:41
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Farmerzy przeciwko Imperium (Strategemata)

Post autor: hamilkar1978 »

Podpisuję się pod wpisem Monthiona. Nie chcę już dodawać od siebie kolejnych :zgrzytów: w tej grze, wystarczy że powiem iż nie uwierzyłem gdy przeczytałem ile lat powstawała. Ale nie jest nudna i zmusza do myślenia, to muszę przyznać. Mogę w nią jeszcze pograć.
...Więc kimże w końcu jesteś?
– Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro

J.W. Goethe "Faust"
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Farmerzy przeciwko Imperium (Strategemata)

Post autor: Leliwa »

hamilkar1978 pisze:Podpisuję się pod wpisem Monthiona. Nie chcę już dodawać od siebie kolejnych :zgrzytów: w tej grze, wystarczy że powiem iż nie uwierzyłem gdy przeczytałem ile lat powstawała. Ale nie jest nudna i zmusza do myślenia, to muszę przyznać. Mogę w nią jeszcze pograć.
To nie znaczy, że autor bez przerwy zajmował się nią jedną przez ten cały czas.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
hamilkar1978
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: wtorek, 14 marca 2017, 19:41
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Farmerzy przeciwko Imperium (Strategemata)

Post autor: hamilkar1978 »

To prawda. Nie twierdzę też ze jest zła. Jak już pisałem nie nudziłem się w nią grając i zastanawiam się czy moja ocena znacznie by nie wzrosła gdybyśmy grali w nią do końca, czując klimat obozów koncentracyjnych i rajdów komand burskich. Co nie zmienia faktu że gra która nie powstaje pod presją czasu mogłaby być bardziej dopracowana.
...Więc kimże w końcu jesteś?
– Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro

J.W. Goethe "Faust"
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Farmerzy przeciwko Imperium (Strategemata)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

W temacie dotyczącym Srebrnego bagnetu poruszyłem kwestię maskowania Wietnamczyków. W "Magersfontein" udało mi się tak zamaskować Burów, że choć są na mapie i widoczni, to dla gracza brytyjskiego są "niewidoczni". Sekret polega na tym, że Burowie by być zamaskowanymi (co rzeczywiście uskuteczniali bardzo dobrze) nie mogą się przemieszczać. Taki zamaskowany (słowo na czasie) Bur jest znacznie trudniejszy do trafienia przy ostrzale, a co ciekawe artyleria nie może do niego strzelać z dystansu większego niż 2 heksy (to jest zasięg broni strzeleckiej). W ten sposób artyleria musi w zasadzie wleźć na Burów, którzy mogą - jak w Krwawych Stepach - reagować ostrzałem na ruch. Czyli najpierw artyleria wchodzi, Burowie strzelają i dopiero potem artyleria. Odmaskowanie Burów to albo ruch oddziału, albo szturm brytyjski (wtedy w końcu Brytyjczycy "rozpoznają walką", albo pojawienie się brytyjskiego balonu. Nie trzeba żadnych "displejów" do maskowania.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Farmerzy przeciwko Imperium (Strategemata)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... s/Z118.jpg

Zrzut z modułu vassala. Bitwa pod Magersfontein.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”