Gettysburg: Badges of Courage & Shiloh (CG)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Gettysburg: Badges of Courage & Shiloh (CG)

Post autor: Nico »

Kolejne gry 'bloczkowe', tym razem tematem są dwie najsławetniejsze bitwa Wojny Secesyjnej - Gettysburg i Shiloh.

Tutaj można obejrzeć zdjęcia gry dotyczącej bitwy pod Gettysburgiem 'w akcji'.
http://www.boardgamegeek.com/game/9804

Tutaj zaś mapa do gry Shiloh, śliczna :).
http://www.columbiagames.com/pix/3322-shilohmap2.jpg
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Kamus
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 26 grudnia 2020, 11:40

Re: Gettysburg: Badges of Courage & Shiloh (CG)

Post autor: Kamus »

Dzień dobry,
czy ktoś z was grał może w Gettysburg: Badges of courage?
Dostałem tę grę pod choinkę w związku z moim zainteresowaniem wojną secesyjną i wyrażoną chęcią spróbowania gry w bloczkowe gry wojenne.
Mamy za sobą kilka pierwszych tur próbnych i pojawiło się kilka wątpliwości co do zasad (dla wytrawnego gracza mogą być to problemy błahe, ale jest to nasza pierwsza stricte wojenna gra).
Bedę wdzięczny za pomoc, ewentualnie jakieś wskazówki.

1. Przegrupowanie (regrouping - 7.9). Zasady mówią, że po wygranej walce wręcz, zdobyty heks może zostać wzmocniony przez przyjazne jednostki z sąsiednich heksów. Tylko czy to znaczy, że można na zdobyty heks przesunąć każdą jednostkę, niezależnie od jej aktualnego statusu (oczywiście zachowując zasady limitu "stosu" oraz limity wprowadzania posiłków przez krawędzie heksu)? Chodzi tu szczególnie o to czy można na ten zdobyty heks przesunąć jednostki takie jak np. brygadę piechoty, która już w tej turze się ruszyła i weszła na sąsiedni heks frontowy (czyli musiała się zatrzymać w obliczu przeciwnika, a teraz miałaby być "zassana" na zdobyty heks?). Albo artyleria, która jest np. na polu z którego wyszedł atak, strzelała w tej turze - czy również może być wciągnięta na zdobyty heks? Myślę, że problem jest dosyć istotny, bo zależnie od tego jak rozumieć tę zasadę, zmienia się trudność w utrzymaniu zdobytej pozycji.

2. Przydzielanie trafień w walce wręcz. Czy działa na takiej samej zasadzie jak przydzielanie trafień przy ostrzale? Czyli w pierwszej kolejności obrywają jednostki o największej sile?

3. Limit ostrzału - jedna jednostka na krawędź heksu. Powiedzmy, że chcę ostrzelać jakąś pozycję za pomocą brygady piechoty, która stoi na sąsiednim polu. Jest tu limit ostrzału przez krawędź heksu czyli mogę użyć jednej brygady piechoty z tego konkretnego heksu (i tak dalej - jednej brygady z innych heksów). Co jeśli dwa pola za tą moją strzelającą piechotą stoi artyleria - czy może użyć dalekosiężnego ostrzału na tym samym celu, w który strzela piechota? Powiedziałbym, że tak bo strzela z innego heksu, a niby w zasadach jest określone, że chodzi o krawędź heksu z którego się strzela, ale wątpliwość budzi fakt, że ostatecznie oba ostrzały przechodzą przez jedną krawędź heksu obrońcy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Gettysburg: Badges of Courage & Shiloh (CG)

Post autor: Raleen »

Witaj
Nie miałem przyjemności grać w ten tytuł, ale w inne gry tej firmy oparte na podobnych zasadach wielokrotnie, a one są dość podobne.

Ad. 1 Zwykle przegrupowanie wygląda w ten sposób, że zwycięski oddział może zająć nie tylko zdobyty heks, ale także sąsiednie. Upewnij się jeszcze raz jak jest w przepisach tej gry, bo rzeczywiście wygląda to trochę dziwnie, natomiast takie roszady nie są w tych systemach niczym nadzwyczajnym. Jak bym miał coś podpowiedzieć na podstawie swoich doświadczeń, nie powinno być tak, że jednostki związane walką są wyrywane do takiego przegrupowania np. jednostki stojące na jednym polu z przeciwnikiem, natomiast to, że jednostka się wcześniej ruszyła czy strzelała raczej nie powinno być przeszkodą.

Ad. 2 Naprawdę nie pisze nigdzie i nie wynika to z instrukcji? Jeśli by tak było, to przyjmowałbym jak w walce wręcz.

Ad. 3 Jeśli ta artyleria strzela przez własną piechotę, to musi strzelać ponad nią - w tej sytuacji zgodnie z realiami powinna móc strzelać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Kamus
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 26 grudnia 2020, 11:40

Re: Gettysburg: Badges of Courage & Shiloh (CG)

Post autor: Kamus »

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź Raleen.

Ad. 1. Tutaj ostatecznie też bym się skłaniał w stronę tej interpretacji, o której piszesz. Tak jak pisałem, nie mam doświadczenia z grami wojennymi (z planszówkami w ogóle trochę tak), ale stwierdziłem, że skoro w przepisie nie ma żadnych odsyłaczy ani wyłączeń, to chyba autorom chodziło o jak najprostszą interpretację. (szkoda, że w instrukcji nie ma opisanego kawałka przykładowej partii, żeby móc zobaczyć jak zasady działają w praktyce - widziałem, że czasem w grach takie rozwiązania w instrukcji funkcjonują).

Ad. 2. No właśnie nie - sposób przydzielania trafień jest bardzo jasno opisany przy fazie ostrzału, ale ani tam nie ma nic na temat tego, że stosować również do walki wręcz, ani przy walce wręcz nie napisali, że zasady takie jak przy ostrzale. Ale pewnie będzie tak jak piszesz, skoro nie ma wskazanego innego trybu przydzielania trafień.

Ad. 3. Tutaj też tak myślałem, ale wolałem się upewnić u kogoś bardziej doświadczonego. (byłoby dziwne, gdyby nie można było zrobić przygotowania artyleryjskiego bo nasza piechota zbliża się do wrogich pozycji)

Jeszcze raz dzięki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Gettysburg: Badges of Courage & Shiloh (CG)

Post autor: Raleen »

Ad. 2 Myślę, że nie ma co kombinować i tak jak przy walce.

Ad. 3 Haubice wtedy już były i stawały się coraz popularniejsze, chociaż używano nadal szeroko armat, ale skoro tu jest mowa o ostrzale na większy dystans, to ogień piechoty nie może blokować możliwości przeprowadzenia ostrzału przez artylerię.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”