1831. Gloria Victis (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

1831. Gloria Victis (TiS)

Post autor: dbj »

WZ pilnie śledzi nasze forum, a zwłaszcza wątek o Białołęce. 😉

Point-to-Point to na pewno, a czy CDG? Jest kostka, więc wątpliwe, chociaż z drugiej strony... Ktoś, coś więcej wie?

https://www.facebook.com/34505252894069 ... 927212095/

Informacja o grze ukazuje się w trakcie dyskusji prowadzonej na forum, w temacie Białołęka 1831, o skali operacyjnej dla Powstania Listopadowego.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: 1831 w skali operacyjnej.

Post autor: Szary »

Jestem ciekawy z dwóch powodów:

1. Nie jest to wariacja jednego z ich wcześniejszych systemów, ciekawe czy coś z tego będzie (nie spodziewam się).

2. Sam bardzo długo myślałem jak powinna wyglądać gra operacyjna lub strategiczna o takim konflikcie i w końcu stwierdziłem, że jest tu tak dziwna sytuacja, że nie sądzę, by dało się ją w sposób rzeczywiście wierny, ale i interesujący dla obu graczy przedstawić na planszy.
Awatar użytkownika
El Caudillo
Wachmistrz
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 04:31
Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times

Re: 1831 w skali operacyjnej.

Post autor: El Caudillo »

Hahaha, to dopiero zbieg okoliczności! :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 czerwca 2020, 20:47 przez El Caudillo, łącznie zmieniany 1 raz.
To był mój błąd. Rosja straciła co najmniej 150 000 zabitych. Dla każdego innego kraju takie ofiary oznaczałyby koniec wojny (..)

Gen. Walerij Załużny o przyczynach niepowodzeń letniej ofensywy armii ukraińskiej.
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: 1831 Gloria Victis (TiS)

Post autor: jacus1944 »

Czułem, że gdzieś już o tym coś widziałem...
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... oser=false
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: 1831 Gloria Victis (TiS)

Post autor: Raleen »

Rzeczywiście, ciekawe, że temat wypłynął akurat teraz. TiS zapowiadał wydanie gry o całym powstaniu listopadowym już w 2009 roku. Czyli 11 lat temu. Pisano wtedy na forum TiS, że gra lada chwila się ukaże. Pamiętam tę sytuację dlatego, że zapowiedzi pojawiły się tuż po tym jak swoją grę przedstawiającą całe powstanie listopadowe zapowiedziała u nas na forum grupa Los Diablos Polacos (obecnie wydawnictwo Phalanx). Rozpoczęła się szeroka dyskusja o projekcie Diablosów, dość sporo osób wyraziło zainteresowanie tematem, i chwilę później nagle okazało się, że TiS wpadł na ten sam pomysł. Wątek można do dziś przeczytać na forum: viewtopic.php?f=53&t=1126&start=255 Z tego co pisał Comendante (Jaro Andruszkiewicz) istota jego gry polegała jednak na czym innym niż TiSowskiej, ale niektórzy zastanawiali się głośno ile obie gry będą miały ze sobą wspólnego. Podobnie jak TiS, Diablosi swojego projektu nigdy nie wydali, bo ogólnie byli wtedy w dołku i dopiero jak przepoczwarzyli się parę lat później w wydawnictwo Phalanx (to też następowało stopniowo) zaczęli prosperować. Wtedy jednak zajęli się eurogrami i eurowargames, w czym zresztą specjalizują się po dziś dzień.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Maedhros
Sergent-Major
Posty: 169
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: 1831 Gloria Victis (TiS)

Post autor: Maedhros »

Strasznie dużo połączeń między polami. Hm... nowy typ planszy: hex point-to-point ;)
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 732
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 27 times

Re: 1831. Gloria Victis (TiS)

Post autor: Mariusz »

Pamiętam te dawne historie o tym jak na forum ktoś zaczął opisywać jakiś swój projekt gry, że chciałby go wydać i wtedy nagle w TiS następował przypływ weny ;).

Kto wie, może teraz też wydawca obawiał się, że ktoś (Jacek?) wyda tego typu grę pierwszy i go wyprzedzi :).
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: 1831. Gloria Victis (TiS)

Post autor: Raleen »

Moje dotychczasowe doświadczenia z wydawaniem przez TiS gier poświęconych powstaniu listopadowemu są takie, że niedługo po ich wydaniu pojawiali się na forum nowi, wartościowi użytkownicy. Przybywali tutaj, ponieważ nie satysfakcjonowały ich gry TiS, które nabyli, i szukali czegoś lepszego. W ten sposób poznałem paru naprawdę fajnych ludzi, którzy później zostali moderatorami tego forum i w wielu sprawach mi pomogli. Zyskałem co najmniej kilku znakomitych przyjaciół i kompanów w planszówkowym hobby, z którymi utrzymuję dobre relacje po dziś dzień. Dlatego ja kibicuję wydaniu tej gry przez TiS i proponuję Wam takie podejście. Zapewne jak się ukaże, to po jakimś czasie trafią do nas nowe osoby. Myślę, że obecnie szkoda roztrząsać ten temat. Jak gra wyjdzie, to będzie wiadomo o czym dyskutujemy. Zdarzały się już takie przypadki, że gracze na forach przedyskutowali jakąś niewydaną jeszcze grę w szczegółach, po czym wydawca przed wydaniem ją pozmieniał i całą pracowicie rozwijaną dyskusję można było wyrzucić do kosza.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: 1831. Gloria Victis (TiS)

Post autor: jacus1944 »

No to Mariusz uśmiałem się. Myśl, że wyartykułowanie moich "potrzeb planszówkowych" na forum mogło doprowadzić do jakiś "nerwowych" ruchów pana WZ naprawdę mnie rozbawiła :-) a zupełnie poważnie to w punkt trafił Ryszard ze swoją oceną. Bo oczywiście nie zaliczam się do wartościowych użytkowników czy przyjaciół Ryszarda, bo niestety nie udało nam się jeszcze nawet zagrać razem, ale moja droga na to forum i do systemu Ostrołęka prowadziła właśnie przez Grochów 1831 TiS. Wróciłem do gier po ok. 15 latach i pamiętając gry Dragona wpisałem coś podobnego w wyszukiwarkę i pojawiła się strona TiS. Kupiłem niesiony sentymentem, nie znając konsekwencji :-) zapoznałem się z systemem Napoleon i rozegrałem pierwszą bitwę pod Grochowem. Ustawiłem wojska według rozpiski scenariusza i w pierwszym ruchu wytraciłem większość artylerii usytuowanej w centrum poprzez szarże kirasjerów rosyjskich. Jak wiadomo w tym systemie trafić coś z armat to nie lada sztuka. O trafieniu ktoś tam słyszał, ale nikt nie widział :-) wtedy pojawiły się myśli, że coś tutaj jest nie tak i zacząłem czytać literaturę i szukać innych gier i tak trafiłem na Ostrołękę i Iganie i wkręciłem się na maksa :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”