Polityka na forum

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43382
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3945 times
Been thanked: 2510 times
Kontakt:

Polityka na forum

Post autor: Raleen »

Ostatnio dostrzegam parcie części spośród Was na dyskusje polityczne. Co mówi o tym regulamin forum zakładam, że wszyscy wiedzą, ale gdyby ktoś nie wiedział: viewtopic.php?f=107&t=5970
Zabrania się:

(...)

10) Dyskusji na tematy związane z bieżącą polityką wewnętrzną RP oraz wyrażania swoich poglądów politycznych w związku z bieżącą polityką wewnętrzną RP, jak również innych dyskusji politycznych prowadzących do sytuacji konfliktowych i wprowadzających nieprzyjemną atmosferę na forum. W wyjątkowych przypadkach, o ile odniesienie takie jest niezbędne w związku z tematyką działu poświęconego historii najnowszej, dopuszcza się odwoływanie się do treści politycznych, jednak wszystkie takie wypowiedzi podlegają szczególnej kontroli, a w przypadku uznania za nadmiernie upolitycznione będą usuwane.
Czyli sprawy międzynarodowe oraz kwestie militarne, ewentualnie związane z historią najnowszą, jeśli zahaczają o kwestie polityczne, są dopuszczalne, ale podlega to szczególnej kontroli. Inne rzeczy, zwłaszcza polityka krajowa - są zabronione. Dlaczego tak jest, sądzę, że dość jasno wynika z tego przepisu regulaminu.

To tylko gwoli przypomnienia...

Natomiast skoro jest ostatnio grupa osób, która ma wielką chęć dyskutowania o polityce, chciałbym zaproponować rozwiązanie, a właściwie dwa rozwiązania:

1) Zainteresowane osoby zakładają sobie osobne forum albo grupę na FB o polityce i tam możecie dowolnie i bez żadnych ograniczeń na ten temat dyskutować. Link do takiej grupy można zamieścić na forum, żeby każdy do niej trafił.

2) Mogę wyodrębnić zamknięty dział na forum poświęcony polityce, widoczny tylko dla zainteresowanych, podobnie jak zrobiliśmy to w 2014 r. z dyskusjami o Ukrainie, które budziły w pewnym momencie takie kontrowersje, że część użytkowników forum kategorycznie oświadczała mi, że sobie ich nie życzą, a inni z kolei uważali, że powinny być na forum. Dział byłby wyłącznie dla chętnych. Ja w żaden sposób bym w niego nie ingerował ani bym go nie moderował. Natomiast w związku z tym, że dyskusje tego rodzaju zazwyczaj wcześniej czy później powodują sytuacje, że ktoś się obraża na kogoś albo na wszystkich naokoło, chciałbym, żeby wszyscy angażujący się w takie dyskusje byli tego świadomi i oczekiwałbym oświadczeń, że nie będą stąd usuwać żadnych postów jeśli nagle z jakichś powodów dojdą do wniosku, że im pisanie w tym dziale czy w ogóle na forum nie odpowiada. Na tych zasadach mogę ustawiać dostęp do działu każdemu kto tylko wyrazi zainteresowanie. Z kolei jeśli ktoś już nie będzie miał ochoty na dyskusje tam, mogę mu zablokować dostęp, żeby nie widział tego działu. Na tych samych zasadach funkcjonował dział o konflikcie na Ukrainie, z tym, że tam był moderator, wyznaczony w porozumieniu z zainteresowanymi.

Generalnie zmierzam do tego by znaleźć rozwiązanie, które wszystkich zadowoli:
-> Jeśli jest grupa osób, której zależy na nieskrępowanej dyskusji o polityce, bez żadnych ograniczeń, to będzie miała pełną swobodę dyskusji. Bez żadnej ingerencji z mojej strony, ani ze strony któregokolwiek z moderatorów
-> Ci, którzy nie są zainteresowani udziałem w takiej dyskusji, i nie chcą tego na forum, nie będą tego w ogóle widzieć. Unikamy tym samym sytuacji, gdy ktoś narzuca komuś coś na co ten nie ma ochoty. Każdy może sobie wybrać co mu odpowiada.
-> Dla mnie jako administratora rozwiązanie to także ma pewne zalety, bo nie będę musiał nad tym działem politycznym czuwać ani nawet się mu przyglądać. Jednocześnie nie będę musiał roztrząsać co jakiś czas czy dany temat albo wpisy zamieszczone w ogólnodostępnej części forum są na tyle upolitycznione, że powinienem zareagować czy nie, a przynajmniej będzie mniej takich sytuacji.

Zostawiam do przemyślenia zainteresowanym, będę wdzięczny również za opinie innych osób. W przypadku opcji pierwszej sprawa jest łatwiejsza i w zasadzie zainteresowani zawsze mogą sobie stworzyć takie forum/grupę. W przypadku opcji drugiej, będę jeszcze brał pod uwagę opinię moderatorów i innych użytkowników. Jeśli pojawi się dużo negatywnych głosów co do tego pomysłu, zastanowię się.

W każdym razie z mojej strony wygląda to tak, że chciałbym się zajmować na tym forum głównie wargamingiem i historią, bo do tego zostało ono powołane. Jeśli kogoś interesują wyłącznie czy głównie dyskusje o polityce, to źle trafił, bo to nie jest tego rodzaju witryna. Mam doświadczenia związane z rozkręcaniem tematyki politycznej na forum: obserwowałem przez lata trzy fora poświęcone planszowym grom wojennym, gdzie dopuszczono w zasadzie bez ograniczeń dyskusje polityczne. W każdym z tych trzech przypadków przyczyniło się to walnie do upadku tych for (dwa z nich upadły jak jeszcze o FB nikt nie słyszał). Dlatego nie zamierzam podążać tą drogą.

Niezależnie od tego efekty dyskusji o polityce jakie są na ogół wiadomo, więc to też zostawiam do przemyślenia. Pomijam politykę międzynarodową, bo tam uważam, że nawet przy dużej różnicy poglądów da się dyskutować, o ile nie schodzi się na krajowe podwórko.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Polityka na forum

Post autor: Telamon »

Też miałem zamiar zaproponować dział tego typu na wzór "ukraińskiego" z 2014. Jestem na tak.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43382
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3945 times
Been thanked: 2510 times
Kontakt:

Re: Polityka na forum

Post autor: Raleen »

Nikt nie oponuje, chociaż entuzjazmu jakiegoś szczególnego też nie widzę. Chwilę jeszcze się zastanowię nad szczegółami i jutro do wieczora założę dział.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
teilweise
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 22:40
Lokalizacja: Sulęcin/Oderbruch Gebiet
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Polityka na forum

Post autor: teilweise »

Jestem za
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 877
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 84 times
Been thanked: 141 times
Kontakt:

Re: Polityka na forum

Post autor: cadrach »

Dobry pomysl.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43382
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3945 times
Been thanked: 2510 times
Kontakt:

Re: Polityka na forum

Post autor: Raleen »

Stworzyłem dział, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Wszelkie informacje na jego temat i jak uzyskać do niego dostęp znajdują się w osobnym przyklejonym wątku w dziale "Pod Wąsatym Grenadyerem". Generalnie będzie to działać podobnie jak kiedyś dział zamknięty o konflikcie na Ukrainie w 2014 r.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”