17 LAT FORUM STRATEGIE

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

17 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen »

23 września mija kolejna, siedemnasta już rocznica założenia forum. W tym roku zbiega się ona bardziej niż zwykle z Polami Chwały, bo impreza przypada wcześniej niż na ogół (23- 25 września). Będzie więc okazja, żeby się spotkać na żywo. Dziękuję za kolejny wspólny rok wszystkim, którzy są na tym forum, zwłaszcza piszącym, ale i czytającym. Z tej okazji kilka słów o ostatnim okresie działalności.

Jak to mawiają, żyjemy w ciekawych czasach. Najpierw na jesieni zeszłego roku był zamęt wokół tego co działo się na granicy polsko-białoruskiej, potem odżyła pandemia Covid-19, a obecnie od 24 lutego obserwujemy wojnę toczącą się na Ukrainie. Ze zrozumiałych względów znalazło to odzwierciedlenie w dyskusjach na forum, nie tylko o samej Ukrainie (a wcześniej Białorusi i wywołanym przez nią kryzysie), ale i na tematy związane z Wojskiem Polskim i współczesnymi militariami. Nieraz nie brakowało emocji, które są udziałem nas wszystkich. Sprzyjają one polaryzacji poglądów, co nie zawsze jest dobre dla forum. Sądzę, że jeśli wszyscy podejdziemy do tych spraw z dystansem, łatwiej będzie dyskutować. Wiele wątków przewijających się podczas tych dyskusji było ciekawych i wysoce merytorycznych, dlatego cieszę się, że zaistniały one na forum. Osobny temat to pojawiające się od czasu do czasu kwestie mniej lub bardziej zahaczające o krajową politykę, co do pewnego stopnia jest nieuniknione. Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale staram się unikać upolitycznienia tego forum i przekształcania go w miejsce politycznej młócki, jak to bywa w wielu miejscach w sieci. Moglibyśmy oczywiście całkowicie zakazać pewnych tematów, ale wiązałoby się to z całkowitą rezygnacją z dyskusji o współczesnych konfliktach i militariach. Skoro zajmujemy się historią wojen i wojskowości, trudno żebyśmy nie dyskutowali o wojnie, która toczy się u naszych granic i od miesięcy skupia na sobie zainteresowanie opinii publicznej całego świata. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko co się dzieje na forum każdemu się podoba, ale ktoś musi nad tym czuwać i zajmować się tym czym (z konieczności) się zajmuję. Wiem, że jest część osób, której bardzo by odpowiadało, żeby tego rodzaju dyskusje funkcjonowały na zasadzie „wolnej amerykanki”, ale jest też część, którą tego rodzaju dyskusje same w sobie odstraszają. Ta druga część zazwyczaj milczy, jedynie przyglądając się, i powstaje wrażenie jakby w ogóle jej nie było, ale to złudne wrażenie. Przede wszystkim chciałbym uniknąć sytuacji, że osoby, którym takie dyskusje nie odpowiadają, a które interesują się innymi tematami, jakimi zajmujemy się na tym forum, przestaną do nas zaglądać albo będą zaglądać z rzadka. Głównym tematem tego forum jest szeroko rozumiany wargaming oraz historia i tego powinniśmy się trzymać.

Rozpisałem się w tym roku wyjątkowo na tematy dotyczące współczesnych konfliktów i militariów, ale dużo dobrych i ważnych rzeczy działo się zarówno jeśli chodzi o planszówki, bitewniaki, jak i historię. Na forum w ciągu tego roku pojawiło się mnóstwo nowych, ciekawych tematów, przybywa nowych użytkowników. Dotyczy to w największym stopniu planszówek. Jednymi z wyróżniających się tematów w ostatnim czasie są z pewnością relacje z rozgrywek Karela W.F.M. Doormana w dziale „Rozgrywki w sieci”, gdzie można śledzić i komentować poszczególne rozgrywki etap po etapie. Bardzo wartościową rzeczą są pojawiające się i rozwijane na forum tematy poświęcone projektom autorskim, których w tym roku przybyło, kontynuowane są także dawniejsze, choć z przerwami. Cieszy mnie to, bo takie były korzenie tego forum. Przypomnę, że zaczynaliśmy jako „forum autorskie gier planszowych i bitewnych”. Pojawiają się oczywiście także wątki o nowo wydanych grach, w tym tych dyskutowanych wcześniej na forum, jak „Bitwa nad Wkrą 1920”. Przy okazji jest to debiut Muzeum Wojsk Lądowych w roli wydawcy planszowych gier wojennych i choćby z tego względu wydarzenie warte odnotowania.

Bardzo uaktywniła się w tym roku sfera działalności jaką są tłumaczenia instrukcji i innych materiałów do gier. Tutaj szczególne słowa uznania dla episodic, a także dla starego gracza i wszystkich, którzy pomagają przy tłumaczeniu zasad zagranicznych gier na polski i robią to coraz lepiej. Wiosną, w krótkich odstępach czasu, pojawiły się pełne tłumaczenia kilku gier, w sumie około 300 stron, przygotowane przez episodica. Ostatnio zamieściliśmy tłumaczenie „Stalingradu ‘42” wyd. GMT Games, a w przygotowaniu są kolejne. Na jesieni i wczesną zimą udało nam się także całkiem sporo zrobić jeśli chodzi o starsze gry (spisy żetonów i ogólnie gromadzenie informacji dotyczących gier z epoki Dragona i Mirage’a). Tutaj podziękowania zwłaszcza dla Dvae’a, malika i Franka Drebina. Nie mógłbym nie wspomnieć o bardzo aktywnym na naszym forum w ciągu ostatniego roku Michale, prowadzącym blog Boardgames Chronicle, linkującym liczne materiały poświęcone planszówkom (relacje z rozgrywek, recenzje i wiele innych). Jeśli chodzi o planszówki, pojawiło się bardzo wiele relacji i ciekawych tematów, których nie sposób tutaj nawet wymieniać i opisywać. Znaczna część z nich jest ilustrowana zdjęciami. Uporaliśmy się w ostatnich latach z ograniczeniami zamieszczania zdjęć, jakie istniały wcześniej. Nowy system ich dodawania z pewnością zachęca do zamieszczania relacji.

Jeśli chodzi o bitewniaki, ze wszystkich spraw na czoło wybijają się dwie edycje konkursu modelarskiego, które udało się przeprowadzić od jesieni zeszłego roku. Zastanawiałem się jak to będzie dalej po XX edycji, ale trzymamy poziom, a ostatnio pojawiło się dużo zupełnie nowych, bardzo dobrze malujących uczestników. Panowie, gratulacje dla Was! To co najbardziej mnie cieszy, to wsparcie niektórych spośród naszych forumowiczów i uczestników konkursu, którzy bezinteresownie zasponsorowali bardzo solidne nagrody. Mam na myśli zwłaszcza Białego Vilka, który dorzucał nam w poprzednich dwóch edycjach do puli nagród po 500 zł, i dawidsoona6, który w tej edycji przekazał na nagrodę swoją znakomitą pracę, będącą zestawem terenów do wykorzystania w systemie „Bolt Action”. Dla takich ludzi warto ten konkurs prowadzić! Myślę, że ci, którzy zastanawiali się czy wystartować w tej edycji i ostatecznie odpuścili, mogą teraz bardzo żałować. Chciałbym także podziękować jurorom, zwłaszcza rilianowi i sgr za obszerne komentarze, które stanowią wartość samą w sobie. Miałem spore obawy jak wyjdzie ostatnia edycja, głównie ze względu na sponsorów, którym panujący kryzys daje się we znaki, ale wszyscy dopisali, a nawet pojawili się nowi: Rebel, Spellcrow i Klaudia Pruszkowska. Trochę zaskakująco dla mnie, wyszło więc lepiej niż się spodziewałem.

Spośród innych kwestii dotyczących bitewniaków nie mógłbym nie wspomnieć o naszej współpracy z GM Boardgames, obecnie działającym pod skrzydłami sklepu Bolter. W najbliższym czasie odbędzie się długo oczekiwana premiera ich pokazywanego już przy różnych okazjach (w tym na konwentach) w wersji prototypowej systemu „Bogowie wojny: Togo”. Kontynuowany i często pokazywany jest też ich system „Bogowie wojny: Lee”. Obecnie, na tle ogólnej sytuacji panującej na scenie bitewniakowej, sądzę że będzie miał on szansę rozwinąć skrzydła. Jeśli chodzi o część bitewniakową, nie udało się rozkręcić, tak jak planowaliśmy rok temu, niektórych inicjatyw, ale i tutaj pojawiały się ciekawe rzeczy. Spośród różnych spraw, mam nadzieję, że w kolejnym roku uda nam się rozwinąć współpracę z prowadzącymi strony, blogi i kanały bitewniakowe, takimi jak „The Node” czy kanał firmy Tank Models i że częściej tworzone przez nich materiały będą tematem dyskusji na forum.

Ten rok działalności forum upłynął także pod znakiem konwentów, turniejów i ogólnej reaktywacji po pandemii wszelkich większych spotkań. Jeśli chodzi o konwenty, na horyzoncie jeszcze dwa (Pola Chwały i Strategos), ale już można powiedzieć, że ten rok jest rekordowy. Pojawiły się zupełnie nowe imprezy, poza tym wyszliśmy trochę poza tradycyjne konwenty planszówkowe i bitewniakowe i na portalu zaczęły się pojawiać także relacje z turniejów bitewniakowych – Saga Grand Melee Poland, Mistrzostw Polski w „Sagę” i warszawskiego turnieju „Flames of War”. W październiku 2021 roku miałem okazję gościć na imprezie PIXEL HEAVEN, zasadniczo poświęconej grom komputerowym, ale zawierającej także część dedykowaną grom bez prądu. Na portalu pojawiła się obszerna, kilkuczęściowa relacja z tej imprezy. Inną nowość stanowi festiwal malarstwa figurkowego KONTRAST, którego dwie pierwsze edycje odbyły się w listopadzie 2021 roku i w czerwcu 2022 roku. Bitewniaki z początku nieco nieśmiało, ale na ostatniej edycji już pełną gębą, zadomowiły się tam z powodzeniem. Najważniejszy jeśli chodzi o wargaming figurkowy był jednak dla nas konwent GLADIUS (choćby z racji tego, że sami go organizujemy). Ostatnia edycja odbyła się w 2019 roku, a więc 3 lata temu. Nie wiedzieliśmy jak to wyjdzie po pandemii, bo byliśmy także po raz pierwszy w nowym miejscu – Bibliotece Głównej SGGW, we współpracy z którą robiliśmy tą imprezę. Według wszelkich docierających do mnie opinii IV GLADIUS wypadł bardzo dobrze. Pojawiło się sporo nowych grup i osób, jak i niektórzy dawno niewidziani. Impreza zyskała nową jakość i w tej formule, jaką w tym roku wypracowaliśmy, sądzę że będzie funkcjonować dalej, trwale zapisując się w kalendarzu imprez bitewniakowych. Niedługo potem był drugi, spektakularny KONTRAST w czerwcu, a zaraz po nim na pierwszy plan wyszły planszówki. W tym samym miesiącu odbyła się bowiem I edycja KONWENTU PLANSZOWYCH GIER WOJENNYCH w Bydgoszczy. Nowa impreza, organizowana po raz pierwszy w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Od wielu lat mówiłem, że przydałby się jakiś konwent planszówkowy na północ od Warszawy i w tym roku słowo stało się ciałem. Bardzo udanie wypadły także XVIII GALICYJSKIE MANEWRY STRATEGÓW, najstarsza impreza w Polsce poświęcona planszówkom wojennym, z którą od lat blisko współpracujemy. Jak zawsze było bardzo klimatycznie, pojawiło się sporo osób, także z odległych stron. Przy wsparciu naszego portalu przeprowadzony został na MANEWRACH konkurs poświęcony wiedzy o planszowych grach wojennych. Ta ostatnia inicjatywa będzie kontynuowana za rok.

Przed nami XVI POLA CHWAŁY, które zapowiadają się imponująco. Ekipa planszówkowa od nas już liczy sobie ponad 50 osób. Do końca jednak zgłaszają się do mnie kolejni gracze, a zawitają do nas także osoby z innych części imprezy, w tym z konferencji naukowej. Jeśli chodzi o bitewniaki, także będzie „na bogato”. Wiem, że zapowiedziało się kilka nowych grup. Spośród bywalców naszego forum Gonzo i paru jego kolegów zaprezentują system „Black Powder”. Będą także wspominani już sklep Bolter i ekipa GM Boardgames, która na tą edycję zapowiedziała premierę systemu morskiego „Bogowie wojny: Togo”. Jak co roku pojawi się Greebo, prowadzący naukę i turniej DBA. 22-23 października odbędzie się ostatni konwent, w który jesteśmy zaangażowani w tym roku – STRATEGOS, będący bratem bliźniakiem GLADIUSA. Impreza poświęcona jest planszówkom. Podobnie jak GLADIUSA robimy ją we współpracy z Biblioteką Główną SGGW i na jej terenie. VII edycja STRATEGOSA będzie nieco inna od poprzednich. Poza tym, że zmienia się miejsce, będziemy także starali się dotrzeć do studentów SGGW i zachęcić ich do naszego hobby.

Ważnym obszarem naszej działalności, bardziej związanym z portalem niż z forum, jest recenzowanie książek historycznych. Pod tym względem ostatni rok działalności również wypadł dobrze. Nawiązaliśmy ponownie współpracę z wydawnictwem Znak Horyzont, która urwała się jakiś czas temu. Kontynuujemy z powodzeniem współpracę z innymi wydawnictwami. Coraz częściej zgłaszają się też do nas autorzy książek z propozycjami ich zrecenzowania na portalu. Chociaż od lat wśród recenzowanych tytułów mamy swoich faworytów (jednym z nich jest seria poświęcona władcom średniowiecznym wydawnictwa Avalon), staramy się recenzować coraz bardziej różnorodne pozycje. Cyklicznie organizujemy także konkurs historyczny we współpracy z wydawnictwem Bellona, gdzie nagrodami są ich książki (głównie HB-eki). Obecnie trwa już jego 33 edycja. To już trzeci rok jak nieprzerwanie organizujemy ten konkurs, a wydawało się, że jest dopiero od bardzo niedawna. Pamiętam jego początki, jakby to było wczoraj. Z ciekawych rzeczy warto wspomnieć, że zdarzało nam się również w ciągu ostatniego roku od czasu do czasu recenzować filmy historyczne.

Z pewnością nie napisałem o wszystkim, bo przez ten rok działalności wydarzyło się wiele. Jeśli coś ważnego mi umknęło, z góry przepraszam. Mam nadzieję, że następny rok działalności będzie co najmniej równie udany i za rok wszyscy będziemy mogli świętować 18 urodziny forum.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
SeeM
Adjudant
Posty: 214
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2012, 13:55
Has thanked: 43 times
Been thanked: 39 times

Re: 17 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: SeeM »

Sto lat. :)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10548
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2089 times
Been thanked: 2820 times

Re: 17 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Skoro wróciłem, to miało to jakiś sens. Na pewno forum jest dobrym medium. Oby tak dalej!
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: 17 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Radosław Kotowski »

Za rok forum będzie pełnoletnie :)
Jak my tu przetrwaliśmy?
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: 17 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Umpapa »

Sto lat!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Re: 17 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Mariusz »

Jako nieregularnie zaglądający dołączam się do życzeń.

Oby tak dalej!
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: 17 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen »

Zawsze mam w takich sytuacjach wrażenie, że coś istotnego mi umknęło... Mam nadzieję, że mimo wszystko się udało.

Jeśli ktoś chce się jeszcze wpisać, wątek zostaje, a my jedziemy dalej!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
jabu
Chu-i
Posty: 757
Rejestracja: niedziela, 12 marca 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa/Płock
Has thanked: 7 times
Been thanked: 41 times

Re: 17 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: jabu »

Wróciłem z eskapady wojennej więc z opóźnionym zapłonem przyłączam się do życzeń.
Choć od dawna zaglądam incydentalnie to z forum związane są tak miłe (i stare) wspomnienia, że sam fakt, iż wciąż istnieje i ma się dobrze – uspokaja mnie przywracając poczucie stabilności w świecie mającym tendencje do wymykania się spod nóg.
Pozdrawiam – wszystkich związanych w ten czy inny sposób z forum!
Wszystkiego nie napiszesz. O wszystkim można tylko pomarzyć - Szamil Basajew.
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: 17 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Gonzo »

Matko Bosko jacy my starzy :(
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10548
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2089 times
Been thanked: 2820 times

Re: 17 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Gonzo pisze: środa, 5 października 2022, 08:46 Matko Bosko jacy my starzy :(
Pierwsza, druga, w pół do trzeciej, jak ten czas szybciutko leci!
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: 17 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen »

Oj tak, za rok poczujemy to jeszcze bardziej, a za trzy lata... :D
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10548
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2089 times
Been thanked: 2820 times

Re: 17 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Za rok Ryś dopiero będziemy pełnoletni. Jak mój starszy samochód, Babcia Kijanka zd Picanto ;-)
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: 17 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen »

Lata lecą, czas się ustatkować, chociaż my to mamy chyba już za sobą ;)
Poza tym mądre rzeczy jabu napisał. Udało nam się tutaj stworzyć coś co przez lata stabilnie działa i oby działało dalej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”