Obrona plot. US Army na Dalekim Wschodzie

Sprzęt i uzbrojenie wojsk w XX wieku.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Obrona plot. US Army na Dalekim Wschodzie

Post autor: Sarmor »

Szukam informacji nt. użycia przez US Army trzech broni przeciwlotniczych na Pacyfiku (w szerokim rozumieniu, czyli też Chiny, Birma itd.).

Pierwszą z nich jest M15 CGMC i jego warianty (T28E1 i M15A1). Przejrzałem trzy publikacje zachodnie, ale wszystkie opisują ich wystawienie w Płn. Afryce i później w Europie. Tylko u Zalogi (US Half-tracks in Combat 1941-1945) znalazłem zdjęcia M15A1 na Okinawie w 1945, ale ani słowa więcej - a interesuje mnie, kiedy weszły do służby na Pacyfiku i w jakiej ilości były tam obecne.

Druga to M16/M16A1 MGMC - sytuacja jak wyżej, wiem, że były, ale potrzebuję informacji kiedy się tam pojawiły i w jakiej ilości.

I wreszcie M45 Quadmount (na wszelkich możliwych przyczepach) - pytania te same, choć poszukiwania jeszcze przede mną (ale zapytać nie zaszkodzi).

Z góry dziękuję za pomoc.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Obrona plot. US Army na Dalekim Wschodzie

Post autor: Fromhold »

Informacje o amerykańskich jednostkach przeciwlotniczych i sprzęcie jakiego używano można znaleźć tu.
http://www.antiaircraft.org/UHindex.htm
W pdfach są historie szlaków bojowych jednostek, organizacja , stany itp.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Obrona plot. US Army na Dalekim Wschodzie

Post autor: Sarmor »

Dzięki. Stronę znałem wcześniej, choć dotychczas tymi historiami jednostek się nie interesowałem. Przejrzałem je, niestety nie pomogły - większość dotyczy działań w Europie w 1944-45.
TheNode.pl – zapraszam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i uzbrojenie wojsk”