V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Większe, zorganizowane spotkania graczy i wszelkiego rodzaju imprezy.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: dbj »

Dzięki Silver za relację.
Silver pisze:W bitwie niestety nie dało się zachować szyków liniowych i przekształciła się prawie w bitwę szyku rojów i przez to czas gry znacznie wydłużył się.
Czyli pewnie panował bitewny chaos i rzuty na inicjatywę stawały się bardzo istotne.
Silver pisze:Wydaje mi się że w tym systemie za mocno daje się w kość żaglom i szybko okręty stają się niesterowalne.
Żagle mają tylko 14 punktów "wytrzymałości", a kadłuby przynajmniej dwa razy więcej, co przy sile ognia okrętów liniowych bardzo szybko je wykańcza, zawłaszcza, jak to określiłeś, w bitwie szyku rojów. Ostatnio powalczyłem trochę fregatami, gdzie wytrzymałość fregat to ok 5-6 pkt. na stronę i tu wybór kadłuba jako celu ostrzału jest bardziej oczywistym.

Pod względem prędkości i wytrzymałości takielunku poszczególnych klas okrętów system jest uproszczony, ale jak to w życiu bywa, coś za coś.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Maciej94
Sergent
Posty: 129
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2018, 21:54
Has thanked: 67 times
Been thanked: 67 times

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Maciej94 »

Co ciekawe chyba tylko raz udało mi się (Francuzami) przejąć inicjatywę. W pewnym momencie było takie skupienie, że wykonanie pierwszego ruchu wiązało się z ryzykiem gigantycznych strat. Stąd w pewnym momencie jako pierwsze ruszały się eskadry jeszcze nie w pełni związane w walce a dopiero na koniec te w pełni zaangażowane.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Silver »

Trzeba by się kolejnym razem mocno powściągnąć by nie robić takiego melee ale chyba najważniejsze by ograniczyć w tabelach te straty w żaglach bo szybko żaglowce stają i szyk liniowy lub coś do niego podobnego staje się całkiem nieużyteczny. Poszukacie w internetach po angielsku o tym problemie?
Awatar użytkownika
Maciej94
Sergent
Posty: 129
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2018, 21:54
Has thanked: 67 times
Been thanked: 67 times

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Maciej94 »

Pomyślałem sobie, że na małej odległości straty paradoksalnie można by ograniczyć, ze względu na brak możliwość podniesienia części armat pod tak dużym kątem, przy strzale w żagle. Jednak przy skali gry - heks to 100 m to raczej znaczenie by mogło mieć na 1-2 heksy.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: dbj »

Silver pisze:Trzeba by się kolejnym razem mocno powściągnąć by nie robić takiego melee ale chyba najważniejsze by ograniczyć w tabelach te straty w żaglach bo szybko żaglowce stają i szyk liniowy lub coś do niego podobnego staje się całkiem nieużyteczny. Poszukacie w internetach po angielsku o tym problemie?
Coś osiem lat temu pisali o tym problemie na BGG https://boardgamegeek.com/thread/680216 ... age/page/1
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Raleen »

Relacja z imprezy w magazynie "Rebel Times" (strona 37):

https://www.rebel.pl/repository/files/r ... es-140.pdf

Ze zdjęciami się koledzy w tym roku nie postarali, bo przesłałem im inne i dużo więcej, ale ważne, że tekst się ukazał.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Raleen »

Od imprezy upłynęło już sporo czasu, ale chciałbym w tym miejscu jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy pojawili się na 5 edycji, a także tym, którzy mi pomogli. Ten okres rok temu był dla mnie szczególnie trudny, więc groziło to, że impreza w ogóle się nie odbędzie. Nie miałem też czasu zajmować się jakoś szczególnie jej organizacją, promowaniem. Tym bardziej cieszę się, że udało się ją przeprowadzić i jeszcze raz dziękuję.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwenty”