III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Większe, zorganizowane spotkania graczy i wszelkiego rodzaju imprezy.
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: TommyGn »

kloss22 pisze:Ehhhh mi znowu nie pasuje, w tym terminie mam sesje i jestem pewny, że 26 nie dam rady.
A 2 lutego? Na razie czy 26 czy 2, nie jest jeszcze przesądzone.
-
Na naszych spotkaniach wolałbym wykorzystać możliwości do gry wieloosobowej. Przy armiach koalicji jest to ułatwione. Jakby w Kaczawę grały 2 osoby na stronę, to byłby problem z taką koordynacją, zresztą nawet jak Yorck przejdzie na pomoc Langeronowi, to łatwo odróżnić te jednostki. Faktycznie Lutzen niezręcznie byłoby zrobić zespołowe bo …[ale to jak się spotkamy bo za długo by pisać], ale z drugiej strony Napoleon pod Lutzen i Bautzen [zwłaszcza - Ney] miał problemy z koordynacją ruchów korpusów.
A jakie wg Ciebie bitwy najlepiej nadają się na gry zespołowe. Właściwie z definicji powinno się grać zespołowo koalicjantami [np. Talavera - Anglicy i Hiszpanie]. Na pewno Pułtusk-Gołymin, Ligny-QB [ale już Waterloo i Wavre są chyba za daleko by miały wpływ na siebie], Jena-Auerstadt, bitwy kwietniowe 1809.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
kloss22
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: środa, 30 marca 2016, 20:16

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: kloss22 »

Ostatni egzamin mam 5 lutego i jest on najtrudniejszy, więc wtedy też raczej nie. Jeśli chodzi o bitwę to Bautzen będzie brutalną jatką, za to dostatecznie dużą dla kilku graczy. Według mnie Lutzen najciekawsze,ale ciężko będzie rozegrać to zespołowo. Lipsk też byłby super.
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: TommyGn »

Lipsk, poza 14X, na spotkaniu tylko zespołowo.
Kolejny termin to pewnie 2 połowa marca.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Sigi
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 22 lipca 2016, 16:54
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: Sigi »

Po pierwsze primo:
Nigdy się nie uda znaleźć takiego terminu, który będzie odpowiadał wszystkim. Ostatnio było nas czterech i bawiłem się świetnie, nawet lepiej niż na pierwszej edycji, gdy było nas dwa razy więcej.
Zadecydujmy wreszcie kiedy konwent się odbędzie, a później wybierajmy bitwy.
Może saw11 po konsultacji z właścicielką strefy poda konkretną i ostateczną datę, żebyśmy wiedzieli na czym stoimy?
Tych co nie będą mogli przybyć w tym terminie, zapraszamy na kolejną edycję :)

Po drugie (też) primo:
Ustalajmy szczegóły w jednym miejscu! Niech to będzie to forum lub fejsbuk, a nie równocześnie jedno i drugie.

Po trzecie (a jakże też) primo:
Nie ma co na siłę brnąć w bitwy zespołowe tylko dlatego, że gramy na konwencie. Ligny-Quatre-Bras dostarczyło niezapomnianych wrażeń, ale to nie znaczy że na każdym spotkaniu musimy grać taką kampanię.
Bardziej chodzi o to, żeby wybrać jedną bitwę, którą będziemy rozgrywać przez cały dzień (w dwie czy więcej osób), niż jakąś krótszą, bo drugiej już raczej w ten dzień rozegrać nie da.

I na marginesie:
Nie we wszystkie bitwy w tym systemie grałem, wiec nie chce proponować do grania zespołowego czegoś, czego sam nie przetestowałem. LIgny-Quatre-Brass się nadaje, Lipsk też (choć raczej na dwudniowy konwent) i od biedy Talavera, choć gracz hiszpański będzie się nudził. Pułtusk - Gołymin rozegraliście i było całkiem przyjemne, ale zbyt krótkie. Jeszcze Budziszyn na 4 osoby by się nadał i na tę chwilę to chyba tyle. Lepiej zatem na razie grać jeden na jeden.
Jataganie zmierzymy się pod Lutzen?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: Raleen »

Sigi pisze:Raleen, kibiców też oczywiście serdecznie zapraszamy ;)
No, ja jak mam się z Warszawy wybierać do Katowic to zdecydowanie na coś więcej niż samo kibicowanie ;).

Impreza się kręci, udało Wam się utrzymać względną cykliczność, więc wierzę, że będzie okazja jeszcze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: TommyGn »

Sigi pisze: Po drugie (też) primo:
Ustalajmy szczegóły w jednym miejscu! Niech to będzie to forum lub fejsbuk, a nie równocześnie jedno i drugie.

Po trzecie (a jakże też) primo:
Nie ma co na siłę brnąć w bitwy zespołowe tylko dlatego, że gramy na konwencie. Ligny-Quatre-Bras dostarczyło niezapomnianych wrażeń, ale to nie znaczy że na każdym spotkaniu musimy grać taką kampanię.
Bardziej chodzi o to, żeby wybrać jedną bitwę, którą będziemy rozgrywać przez cały dzień (w dwie czy więcej osób), niż jakąś krótszą, bo drugiej już raczej w ten dzień rozegrać nie da.

I na marginesie:
Nie we wszystkie bitwy w tym systemie grałem, wiec nie chce proponować do grania zespołowego czegoś, czego sam nie przetestowałem. LIgny-Quatre-Brass się nadaje, Lipsk też (choć raczej na dwudniowy konwent) i od biedy Talavera, choć gracz hiszpański będzie się nudził. Pułtusk - Gołymin rozegraliście i było całkiem przyjemne, ale zbyt krótkie. Jeszcze Budziszyn na 4 osoby by się nadał i na tę chwilę to chyba tyle. Lepiej zatem na razie grać jeden na jeden.
Jataganie zmierzymy się pod Lutzen?
Jedni są tu a drudzy tam.
Graliśmy w sam Gołymin, trochę demonstracyjnie. Czas gry taki akurat by spokojnie zrobić, a potem jeszcze jakąś mała grę [jak Suffel]. Iławę kiedyś zrobiliśmy prze 1 dłuugi wieczór [5 do 6 godzin] - z tym, że z jednej strony zostałem pobity i zarządziłem odwrót, ale z drugiej graliśmy też w pościg Neya za Lestoqiem. Który jednak naprawdę niczego nie zmienia, a zajmuje trochę czasu. W grze na planszy, nawet z maskowaniem nie da się na tyle zmylić przeciwnika co do ruchów.
Nawiasem mówiąc, nawet dobrze by było podzielić Francuzów na 2 graczy - Napoleona i Davouta, i żeby Davout się nie nudził dać mu jeszcze Neya. Ze stroną ros-pruską gorzej ale też się da, tylko mniej proporcjonalnie.
Tak więc ustalone, że zrobicie Lutzen, a my jeszcze pomyślimy.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Sigi
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 22 lipca 2016, 16:54
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: Sigi »

Nie zrozum mnie źle. Nie napisałem żeby nie rozmawiać w dwóch miejscach, tylko żeby konkretne ustalenia robić w jednym. Gadać (a właściwie pisać) to możemy i w dziesięciu miejscach naraz. Tylko, że dużo pogadaliśmy, a ja nadal nie wiem kiedy gramy...
Awatar użytkownika
Jatagan
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 1 marca 2016, 12:32

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: Jatagan »

@ Sigi - Tak, chętnie powalczę pod Lutzen.
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: TommyGn »

Sigi pisze:Tylko, że dużo pogadaliśmy, a ja nadal nie wiem kiedy gramy...
Na razie wiemy, że będzie nas 5, i obydwie soboty odpowiadają. Sądzę, że do czwartku możemy jeszcze poczekać, czy ktoś się jeszcze zgłosi. I Saw doklepie termin.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Sigi
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 22 lipca 2016, 16:54
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: Sigi »

@ Jatagan no to będzie się działo :)
9 tur powinniśmy spokojnie rozegrać.
Na 3 osoby może spróbujcie Waterloo. Sam jestem ciekaw jak to będzie chodziło.
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: Saw11 »

Ustaliłem dzisiaj, że z proponowanych terminów w Strefie Centrlnej jest dostęny tylko 26 stycznia. Kolejne 3 soboty odpadają, także to chyba przesądza sprawę.

Zatem zapraszamy wszystkich 26 stycznia 2019 r. od godz. 9:00 :)
Awatar użytkownika
Jatagan
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 1 marca 2016, 12:32

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: Jatagan »

Ok. Zatem: 26.01. godz.9.00 - przyjąłem. Bez odbioru.
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: TommyGn »

Kolejny bitewny dzień za nami.
Sigi z Jataganem rozegrali Lutzen. Tym razem Sigi dowodząc koalicją zdecydowanie pobił Napoleona.
Ja z FB1 natomiast Grossberen. Karty spowodowały rozciągnięcie bitwy na dwa dni. Pierwszy minął raczej na podchodach, zwłaszcza, że przez inną kartę jeden z 3 francuskich korpusów armijnych, zamiast do bitwy poszedł gdzieś do lasu na grzyby. I zakończył się wyraźnym zwycięstwem punktowym koalicji. Drugi zaczął natomiast od pobicia na wschodnim skrzydle słabszego korpusu pruskiego. Koalicjanci wzmocnieni korpusami szwedzkim i rosyjskim rozwijali co prawda kontratak, ale ze względów czasów mógł on nie dać decydujących efektów, więc też musieliśmy przerwać bitwę.
Następne spotkanie orientacyjnie powinno być w drugiej połowie marca.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Sigi
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 22 lipca 2016, 16:54
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: Sigi »

III (mini) konwent potwierdził, że decyzja o skupieniu się tylko na jednym systemie była słuszna.
Coraz mniej dyskutujemy o przepisach i już praktycznie nie zaglądamy do instrukcji, przez co nasze rozgrywki stają się bardzo płynne.

Bitwa pod Grossbeeren z maleńkiej (po kilka żetonów na stronę) rozwinęła się kolegom w ogromne, dwudniowe starcie.

Pod Lutzen siłom prusko-rosyjskim udało się odnieść zwycięstwo głównie z powodu szczęśliwego "ustrzelenia" generała Bertranda atakującego koalicyjne lewe skrzydło co skutecznie zastopowało cały jego korpus. Późniejsza śmierć marszałka Marmonta, który prowadził atak na punktowane wioski spowodowała przerwanie łańcucha dowodzenia i "uziemienie" kolejnego korpusu. W tym momencie Napoleon zdał sobie sprawę, że tej bitwy już nie wygra i postanowił zachować siły i środki na kolejne starcie. Tak w wielkim skrócie wyglądała nasza 8-godzinna przygoda z grą. Nie korzystaliśmy z nowych przepisów pozwalających na ostrzał obronny co diametralnie zmieniłoby przebieg bitwy. Możliwość skontrowania flankującego marszu przeciwnika ostrzałem z dobrze ustawionej artylerii całkiem zmieni sposób gry. Ale to już następnym razem...

Dzięki wszystkim za kolejne udane spotkanie i do zobaczenia na kolejnym :D
Sigi
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 22 lipca 2016, 16:54
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: III Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: Sigi »

Panowie,
Ostatni raz graliśmy na "starych zasadach". Poniżej fragment postu Kevina z forum CSW:
kzucker - Jan 24, 2019 2:47 pm (#16871 Total: 16874)

Operational Studies Group
[kzucker]

For those wondering about "ARF" that is Artillery Reaction Fire and will become an official part of the game when "Napoleon Retreats" is published next month.

You can read about it in Wargame Design Magazine
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwenty”