Marne 1918 - Kampania. Rozgrywka Admiralska (1)

PBEM, CB, ACTS, VASSAL i in.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Marne 1918 - Kampania. Rozgrywka Admiralska (1)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

20 Etap za nami.
Etap bez ofensywy, czyli tylko jedna sekwencja operacyjna. Francuzi wciąż zachowują inicjatywę.
Francuzi włamali się w odcinek okopów nad Kanałem Aisne-Marne, niedaleko Reims.
Niemcy usiłowali się włamać w okopy niedaleko tego kanału, ale bezskutecznie. Oczywiście kosztem sporych strat.
W centrum niedaleko Soissons Niemcy podjęli całkowicie nieudaną próbę odrzucenia jednej z francuskich dywizji rezerwowych. Obydwie strony poniosły straty, aczkolwiek Niemcy wyparowali robiąc dziurę we froncie. Do końca gry zostały jeszcze dwa etapy.
Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Marne 1918 - Kampania. Rozgrywka Admiralska (1)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

21 Etap.
Grzmi i huczy. Niemiecka armia wylosowała żeton Ofensywy Friedensturm. Następuje zmiana inicjatywy. Przejmują ja Niemcy.
Etap dzieli się znowu na trzy sekwencje operacyjne.
Stan po 1 sekwencji. Niemiecka ofensywa pod Soissons i Cuivilly. Cesarz przemówił do zgromadzonych żołnierzy, ci jednak nie zdołali zdobyć choć jednego punktu zwycięstwa, więc Niemcy tracą 1 PZ. Cesarz zniesmaczony i zrezygnowany wrócił do Poczdamu, gdzie zanurzył się w liściach parku Sansoucci. Ofensywa - rzut na taśmę. Nie mam szans na wygraną, co najwyżej na remis.
Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Marne 1918 - Kampania. Rozgrywka Admiralska (1)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

21 Etap. Koniec 3 i ostatniej sekwencji operacyjnej tego etapu.
Niemiecka Ofensywa Friedensturm zakończyła się totalną klapą. Niemniej i tak zarobiłem 1 PZ, co w ogólnym rozrachunku może doprowadzić do remisu.
Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Marne 1918 - Kampania. Rozgrywka Admiralska (1)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

22 Etap. Etap z niemiecka inicjatywą, jedna sekwencja operacyjna. Bartek wylosował żeton ofensywy, ale go nie użył. Koniec gry.
Rozgrywka zakończyła się stanem -5 Punktów Zwycięstwa, co oznacza remis. W ostatnim etapie Niemcy podeszli blisko Compiegne, ale droga do Tipperrary wciąż była daleka. Na lewym skrzydle niemieckie ataku ustały. Cuivilly było nie do odzyskania, odkąd obsadziła je amerykańska 2 DP z dwoma pułkami piechoty morskiej. W centrum Francuzi usiłowali odciąć Soissons od zaopatrzenia, ale o ile francuska artyleria rozbiła w puch niemiecka DP, po tyle niemiecka artyleria zdezorganizowała francuską i atak się zakończył. Niemiecki szturm na Soissons zakończył się niepowodzeniem i kolejnymi katastrofalnymi stratami obydwu stron. Pod Reims wprawdzie Niemcy przeskoczyli Kanał Aisne-Marna i odbili PZ (w zeszłym etapie), ale Amerykanie wsparciu wreszcie czołgami Ft-17 wybili sporą dziurę w niemieckich liniach obronnych na pn-wsch od twierdzy. W następnym etapie musiałbym na gwałt ściągać rezerwy. Bartek zrobił to, co mi się nie udało: wykopał mnie z okopów, a wtedy artyleria może nieźle hulać.

Ogólny stan w momencie zakończenia gry:
Obrazek

Cmentarz - widać użyte markery eventów oraz stosiki z dywizjami utraconymi bezpowrotnie.
Obrazek

A tu niemiecki tor odtwarzania i uzupełniania oddziałów. Do dyspozycji miałem wciąż 3 dywizje o morale 4, 6 dywizji o morale 3 i 4 dywizje o morale 2, jedną artylerię korpuśną i jedną armijną. Jedna (2 gwardii) dywizja elitarna mogła być znów wsadzona do rezerwy. Trzy dywizje elitarne po odtworzeniu pojechały na front bałkański.
Obrazek

Francuzi prawie nie mieli rezerw. Różnica w ilości wynika tez z tego, ze Francuzi mają więcej punktów transportowych co oznacza, że mogą więcej oddziałów ściągać na mapę w ruchu strategicznym.
Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Marne 1918 - Kampania. Rozgrywka Admiralska (1)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Lewe skrzydło francuskie - ostre walki o Cuivilly doprowadziły do pata.
Obrazek

W centrum Niemcy doszli na kilka heksów do Compiegne i zostali powstrzymani przez francuską elitę. Soissons broniło się nadal, aczkolwiek poziom rezerw znowu spadł. Z ty, że francuskie straty spowodowały, ze francuskie ataki były niemożliwe bez doprowadzenia świeżych sił, a tych - jak widać - za bardzo już nie było.
Obrazek

Pod Reims Yanks & Tanks. Ten zestaw robi robotę. W twierdzy pojawili sie Szkoci, co znamionowało zapędy Focha do kontynuowania udanych i niebezpiecznych dla Niemców ataków.
Obrazek

Wielkie i serdeczne dzięki dla Bartka za niesamowicie emocjonującą rozgrywkę. Hoch Kaiser Wilhelm!
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Sous-lieutenant
Posty: 486
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 890 times
Been thanked: 290 times

Re: Marne 1918 - Kampania. Rozgrywka Admiralska (1)

Post autor: bartek_sanok »

Dziękuję za emocjonującą rozgrywkę! :-)
Niestety musiałem zamówić kilka sesji u terapęuty, bo za każdym razem gdy mówił "ale bomba" oblewał mnie zimny pot, że przerwie mi front a on się po prostu cieszył, że w posiłkach weszła mu jakaś dywizja... ;-) Szczerze go za to nienawidzę! ;-) :-D
Wspaniała gra, przemyślana, trzymająca w napięciu, nie można liczyć na powtarzalność wyników przy starciu, do tego karty wydarzeń we wspaniały sposób urozmaicają rozgrywkę.
Na mapach może nie widać skali zmagań, strat i ogromu pracy sztabowej by starać się pokonać przeciwnika, ale uwierzcie że tak było! :-)
Może rezygnacja z ostatniej ofensywy była błędem, ale trzymałem w zanadrzu odwody na aby błyskawicznie przerzucić je na teren w którym Niemcy zdobyliby punkt zwycięstwa.
Niestety w terenie najlepszym do użycia czołgów Sławek nic nie osiągnął, natomiast pozostałe 2 pkt zwycięstwa zdobyte rzutem na taśmę w ostatniej sekwencji były w terenie nie nadającym się do użycia Panzerwaffe w dużej skali.
Jedyny zarzut można mieć do szczątkowych rozwiązań dotyczących lotnictwa, lepiej dopracowane reguły jeszcze bardziej wzbogaciłyby tę wspaniałą grę o dodatkowe smaczki!
Gra świetna! Szczerze polecam!!! Vive la France!!!
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Marne 1918 - Kampania. Rozgrywka Admiralska (1)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

bartek_sanok pisze: czwartek, 8 czerwca 2023, 11:52 Może rezygnacja z ostatniej ofensywy była błędem, ale trzymałem w zanadrzu odwody na aby błyskawicznie przerzucić je na teren w którym Niemcy zdobyliby punkt zwycięstwa.
Po pierwsze doszłoby do zmiany inicjatywy - w ostatnim etapie miałbyś ją Ty. Po drugie byłaby szansa na zdobycie Soissons, ale ale. Zamiast używać Amerykanów do otwierania okna pod Reims i do łatania dziur pod Campiegne, trzeba było wsadzić trzy amerykańskie dywizje podzielone na pułki do ataku na Soissons. Wtedy - nawet w razie W - straciłbyś 5 PZ, ale mogłeś poprawić wynik tracąc 2 PZ po utracie przez mnie Soissons. Było jednak ryzyko, bo Niemcy mieli szanse na narozrabianie pod Compiegne od północy. Więc ryzyko było, ż e- zamiast zysku - będzie większa strata. Aczkolwiek i tak gra skończyłaby się remisem.

Ja bym tak zagrał, zwłaszcza ze dwa pułki marines z 2 Dywizji amerykańskiej miały morale po 5, a przy okazji Amerykanie walczą zawsze wg doktryny Focha, co na nich działa słabiej, niż na Francuzów (dodatkowe dwa hity nie muszą prowadzić do straty poziomu siły, a tylko do dwóch dezorganizacji).

Ja natomiast popełniłem trzy kardynalne błędy:
1) Ofensywa Blucher: jedna harmata na Soissons, druga pod Cuivilly - to pozwala zwiększyć szanse na zdobycie Compiegne - kluczowy punkt terenowy (węzeł kolejowy) - użycie obydwu armat armijnych do ofensywy nad Aisne to błąd,
2) strata artylerii przez własną głupote: brakło mi jej potem w kluczowych momentach gry,
3) odesłanie w trakcie Ofensywy Gneisenau dwóch artylerii do boksu rezerwy; wprawdzie nie o te dwie artylerie chodziło, a o nonsensowne zużycie dwóch punktów ruchu kolejowego - zamiast tego mogłem sprowadzić na mapę dwie dywizje i użyć ich do wykorzystania powodzenia ofensywy.

Zrobiliśmy jeszcze jeden błąd co do zasady - disengage na 2 albo 3 heksy to zawsze z automatu dezorganizacja. Ale tez w zasadach Sommy zostało to zmodyfikowane i nie ma wtedy dezorganizacji.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Marne 1918 - Kampania. Rozgrywka Admiralska (1)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

bartek_sanok pisze: czwartek, 8 czerwca 2023, 11:52 Dziękuję za emocjonującą rozgrywkę! :-)

Bartłomiej szykuj amunicję. Somma czeka :P
Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozgrywki w sieci”