[Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

PBEM, CB, ACTS, VASSAL i in.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

Post autor: Leliwa »

Pięknie, ja tymczasem przybliżał będę reguły Tannenberga starego, i prostszego jak sądzę. Z uproszczeniami i niedokładnościami związanymi z amerykańskim podejściem do geografii Europy Centralnej. Szczególnie ciekawi mnie jak mocno przewaga niemiecka w kompetencjach taktycznych wpłynie na rozgrywkę. Tam też Leck czyli Giżycko i twierdza imienia generała von Boyen jest ryglem obrony Prus od wschodu. Mam nadzieję, że Sławek też czytał choć na razie nie komentuje rozwiązań dawanych przeze mnie do wglądu.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Leliwa pisze: czwartek, 13 maja 2021, 10:48 Pięknie, ja tymczasem przybliżał będę reguły Tannenberga starego, i prostszego jak sądzę. Z uproszczeniami i niedokładnościami związanymi z amerykańskim podejściem do geografii Europy Centralnej. Szczególnie ciekawi mnie jak mocno przewaga niemiecka w kompetencjach taktycznych wpłynie na rozgrywkę. Tam też Leck czyli Giżycko i twierdza imienia generała von Boyen jest ryglem obrony Prus od wschodu. Mam nadzieję, że Sławek też czytał choć na razie nie komentuje rozwiązań dawanych prze mnie do wglądu.
Sławek obiecał i na razie rzucał okiem.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
tomig
Caporal
Posty: 69
Rejestracja: wtorek, 17 grudnia 2019, 20:03
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 58 times
Been thanked: 41 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

Post autor: tomig »

Również dołączam się do podziękowań. To była rozrywka jakich mało.
Aldrin
Sergent
Posty: 110
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 11:35
Been thanked: 14 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

Post autor: Aldrin »

Giżycko jest bardzo ważne, tylko zawsze mnie zastanawiało dlaczego tak nierealnie potraktowano w grze zaopatrzenie twierdzy Boyen. Były tam zapasy, które w perspektywie rozgrywki umożliwiłyby funkcjonowanie samodzielne twierdzy. Tymczasem Niemcy muszą uważać, żeby przypadkiem nie doszło do izolacji. My gramy tak, że Boyen jest traktowany pod tym względem jak twierdza z załogą.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Aldrin pisze: piątek, 14 maja 2021, 18:02 Giżycko jest bardzo ważne, tylko zawsze mnie zastanawiało dlaczego tak nierealnie potraktowano w grze zaopatrzenie twierdzy Boyen. Były tam zapasy, które w perspektywie rozgrywki umożliwiłyby funkcjonowanie samodzielne twierdzy. Tymczasem Niemcy muszą uważać, żeby przypadkiem nie doszło do izolacji. My gramy tak, że Boyen jest traktowany pod tym względem jak twierdza z załogą.
Ja też się nad tym zastanawiałem. Doszedłem do wniosku, że chodzi o ułatwienie zdobycia. Co widać było w naszej grze, gdzie ostro walczyliśmy o Kętrzyn i okolice. Jest jeszcze jedna rzecz. Boyen jest potraktowane jako przesmyk. Tymczasem twierdza nie dość, że zajmuje sporą przesmyku, to jeszcze leży na wyspie oddzielonej kanałami Giżyckim i Niegocińskim.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

Post autor: Gracz_82 »

A może autor celowo nie wprowadził do gry Twierdzy Boyen z własną załogą by uwypuklić znaczenie twierdzy? Lub dać carskim szanse? Przy dobrym szturmie twierdza pada, ale I Korpus i 2 Dyw. nie zostaną zniszczone.
Aldrin
Sergent
Posty: 110
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 11:35
Been thanked: 14 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

Post autor: Aldrin »

Doszedłem do wniosku, że chodzi o ułatwienie zdobycia.
Lub dać carskim szanse?
No właśnie. Tylko czy to nie jest odejście od realiów. Dlaczego ułatwiać Rosjanom zdobycie Boyen? Zwłaszcza, że w grze zachęta do okrążenia (kwestia zaopatrzenia) jest niehistoryczna, gdyż w rzeczywistości w twierdzy mogliby sobie siedzieć i ewentualnie ostrzeliwywać Rosjan w okolicy.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Nie zamierzam bronic Tannenbergu jak niepodległości. To nie jest też moja gra. Generalnie w tej grze fortyfikacje stałe zdobywa się dość łatwo jeśli nie są bronione przez oddziały z pola. Gdyby Boyen zrobić fortyfikacją z własną załogą trzeba byłoby oddziały ściągnąć z mapy. Wiele plusów dla Niemca by to nie miało.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

Post autor: Raleen »

Było o wnioskach z tej konkretnej rozgrywki (i ewentualnie poprzednich), ale jakie wnioski macie co do gry?

Wygląda na to, że udało się Wam pokazać, że gra broni się jeśli chodzi o warunki zwycięstwa. Czyli różne snute dawniej przez niektórych dywagacje na temat tego, że Niemcami nie da się wygrać, mają niewiele wspólnego z prawdą. Przy odpowiedniej grze można wygrać także Niemcami. Powstają oczywiście dalsze pytania, na ile dobrze gra oddaje cele i przebieg operacji, jej kluczowe elementy. Jako że jest to bardzo charakterystyczna operacja, niewątpliwie autor stanął przed trudnym zadaniem, jak sprawić, żeby zapewnić graczom swobodę działania, a jednocześnie zapewnić by to jednak była ta operacja, a nie jakaś inna, bo przecież naczelne dowództwa obu stron, zwłaszcza rosyjskie, miały określone plany, założenia, cele i ignorowanie tego byłoby błędem, np. dowolne przestawianie armii wzdłuż granicy czy pozwalanie na całkowitą zmianę koncepcji. Można dyskutować na ile obcięcie planszy na południu w tym akurat miejscu jest sztuczne, ale w efekcie wydaje mi się, że wymusza historyczny przebieg operacji, a nie jej dowolne modyfikowanie. Jeśli ktoś poszukuje tego rodzaju efektów, moim zdaniem powinien sięgnąć po "Ostatnią wojnę cesarzy".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
lampon
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2017, 23:35
Been thanked: 1 time

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

Post autor: lampon »

Witam, mam pytanie, skąd można pobrać moduł Tannenbergu.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

Post autor: Raleen »

Znikąd nie można pobrać. Stworzył go wyłącznie na własne potrzeby Karel W.F.M. Doorman i ewentualnie trzeba z nim rozmawiać jeśli ktoś ma ochotę zagrać. Najlepiej też by zainteresowany sam miał oryginalną grę "Tannenberg 1914".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
lampon
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2017, 23:35
Been thanked: 1 time

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

Post autor: lampon »

Tak, posiadam oryginalną grę pierwszą edycję bez pudełka.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (4)

Post autor: Raleen »

Skontaktuj się z Karel W.F.M. Doorman przez PW na jakiej zasadzie może Ci udostępnić moduł.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozgrywki w sieci”