VAT za modele z UK

Sprzedaż, kupno i zamiana figurek oraz innych akcesoriów wargamingowych i modelarskich. Wszelkie związane z tym ogłoszenia prosimy zamieszczać właśnie tutaj.
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

VAT za modele z UK

Post autor: Szary »

Wraz z Brexitem nadeszły ciężkie czasy dla zamawiania różnych rzeczy z UK. Niestety obejmie to również w znacznej mierze wargaming. O ile planszówki drukowane są w znacznej mierze poza Wielką Brytanią, a podręczniki można kupić w PDF, to już (zwłaszcza historyczny)figurkowy wargaming ma z produkcyjnego punktu widzenia dość skoncentrowaną naturę. O ile Warlord, Battlefront i Northstar mają gotowe sieci dystrybucji, to wiele tematów (jak np. modele w skalach 6 i 10 mm) stały się nagle dość niepewnymi pod względem wydatków inwestycjami.

Czy ktoś ma już doświadczenie jakie kwoty i zamówienia są orientacyjnie bezpieczne? Biorąc pod uwagę jak wiele mniejszych firm nie jest zarejestrowane na VAT, to zasadniczo każde zamówienie wydaje się teraz całkowitą loterią. Na razie podejrzanie idzie do mnie paczka z RPGami i nie mam specjalnych złudzeń co do miejsca jej pobytu.

Macie już jakieś doświadczenia? Jak duże są opłaty manipulacyjne dla przesyłek zatrzymanych przez celników? Na zachodzie (zwłaszcza np. w Belgii) potrafią one podobno nawet potroić wraz z VAT koszt zamówienia.
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 czerwca 2021, 15:50 przez Szary, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: VAT za modele z UK

Post autor: Sarmor »

Podobno bezpieczne są przesyłki do 100 funtów - z naciskiem na "podobno".
Z kolegą czekamy na paczkę z North Stara za ok. 50, dam znać, jak przyjdzie.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: VAT za modele z UK

Post autor: brathac »

Ja to na razie za drobne funty zamawiałem to bez problemu przyszło.
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: VAT za modele z UK

Post autor: Mordred79 »

Nie wiem czy VAT to to samo co cło ale ja ostatnio po 4 tygodniach oczekiwania musiałem złożyć oświadczenie do odprawy celnej i dopłacić 23% wartości zakupu. Rachunek oczywiście musiałem przesłać do Poczty Polskiej, która za mnie sprawę odprawy załatwiała. Oficjalnie zapłaciłem opłatę celną.
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: VAT za modele z UK

Post autor: twhistoria »

Nie, VAT to nie to samo co cło.
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: VAT za modele z UK

Post autor: Szary »

Przez kilka ostatnich miesięcy miałem mnóstwo przygód z Pocztą polską, żadna paczka, nawet ta o deklarowanej wartości 0 funtów (sic!) nie uniknęła jakiejś formy opłaty pocztowej. Zazwyczaj wychodzi ok. 30% wartości paczki.

Nieironicznie lepiej byłoby grupować zamówienia i osobiście odbierać je od znajomego w UK. Ja w podobnym celu wybrałem się na Salute w tym roku, wyszło całkiem podobnie co za zamówienie przywiezionych książek i modeli osobiście, a za to zobaczyłem kilka muzeów.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: VAT za modele z UK

Post autor: Telamon »

Pamiętajcie, że część producentów jakoś to obchodzi. Np. odlicza vat brytyjski (np. Perry).
Ale jak widzimy UE nie zamierza się certolić z apostatą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Giełda Gier Bitewnych”