Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Dostępne w sieci instrukcje gier i ich tłumaczenia, cyberboardy (gameboxy) i różnego rodzaju inne moduły do grania w planszówki przez sieć, home rulesy, erraty i uzupełnienia zasad gier, wykazy żetonów, użyteczne programy do tworzenia gier i wszystko inne co się graczowi przydać może.
Awatar użytkownika
Yautay
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: sobota, 20 marca 2010, 15:38
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Yautay »

Witajcie,

Jeśli już było, wybaczcie - nie znalazłem.
Jako szczęśliwy posiadacz własnoręcznie zbudowanej drukarki 3d zastanawiam się czy i Wy myśleliście nad możliwością wykorzystania druku 3d w tworzeniu/naprawianiu/ulepszaniu naszych gier?
Jestem na etapie drukowania wszelkiego rodzaju insetów, ale tak naprawdę możliwości są o wiele większe.

Może przydałby się temat w którym moglibyśmy dzielić się pomysłami oraz projektami?

Na przykład:

- Bardzo fajne insety do Churchill'a GMT https://boardgamegeek.com/filepage/1331 ... d-printing
- Solidny instet do Hannibala Phalanx'ów https://www.thingiverse.com/thing:3074489 (niestety wymaga dużego pola roboczego, pracuję nad wersją dla "standardowych domowych reprapów")
- Pudła na karty do TS https://www.thingiverse.com/thing:539300
- Drukowana wersja Secret Hitler https://www.thingiverse.com/thing:2038917

Jest też cała masa szufladek na żetony do GMT, karty, chity itp itd...

Wszelkiego rodzaju bloczki, podstawki, pudełka na karty - to wszystko jest w zasięgu ręki!
Ostatnio widziałem w sklepie internetowym drewniane bloczki to tworzenia stosów w grach planszowych - taki niby Fog of War.... Przy cenie ponad 40zł za bodajże 20szt - widzę tutaj bardzo tanią alternatywę.

Obecnie w miarę możliwości projektuję inset do Race to Rhine, jak tylko skończę wrzucę tutaj.
Może i Wy macie własne projekty którymi chcielibyście się podzielić?

Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Raleen »

Ja drukuję tylko prototypy do "Ostrołęki" i kolejnych rzeczy z nią związanych, ale też mam nadzieję podpatrzyć co nieco u Ciebie :).

Bardzo dobry temat założyłeś.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Yeti »

Ja się przymierzam do zakupu drukarki 3D, ale przede wszystkim do zastosowań zawodowych.
Choć nie ukrywam, że decydujący wpływ na decyzję będzie miało, czy znajdę gotowe* wzory figurek. Te, które na dziś widziałem są albo takie sobie, albo figurek, które w żaden sposób mnie nie interesują.

Na szczęście przyjąłem, że koszt "wkładu" ma mniejsze znaczenie i ekonomika przedsięwzięcia, od strony gier, nie ma wpływu na decyzję.


* także płatne
Awatar użytkownika
Yautay
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: sobota, 20 marca 2010, 15:38
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Yautay »

O ile na serwisach typu Thikverse można znaleźć naprawdę dużo świetnych projektów do druku. To jednak bez umiejętności tworzenia własnych projektów 3d zbyt daleko się nie zajedzie... Z figurkami to nie taka prosta sprawa i sam druk może okazać się również wyzwaniem :)
Myślałeś o jakiejś konkretnej drukarce?
Yeti

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Yeti »

Yautay

"Myślałeś o jakiejś konkretnej drukarce?"

Nie, bardziej tak sobie oglądam. Nie jest, na marginesie, jedyne ustrojstwo, które w przyszłości będę chciał nabyć. Tyle, że to, które naprawdę potrzebuję, jest o dwa-trzy rzędy droższe :-(

Zakładam, że każda mniej lub bardziej spełni zadania.
Awatar użytkownika
Yautay
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: sobota, 20 marca 2010, 15:38
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Yautay »

Z ciekawości pytałem, mój sąsiad w pracy na produkcji ma przemysłową drukarkę za ok 150 tys. tymczasem mają te same bolączki co w każdym domowym rep rap'ie. Pole robocze niby ogromne, ale co z tego kiedy wydruki pękają nie rzadziej niż te w domu. Do tego skazani na firmowe fillamenty (?!) przepłacają na eksploatacji. Technologia to już może nie najnowsza, ale wydaje mi się że niekoniecznie cena idzie tutaj w parze z funkcjonalnością. Znam ludzi co na chińskiej drukarce za 500 zł cuda drukują.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Raleen »

Teraz jest taki trend, żeby do planszówek dawać figurki, więc pewnie tutaj byłoby pole do popisu dla takiej drukarki i można by sobie jakąś wymarzoną grę zrobić w niewielkim nakładzie, choćby dla znajomych :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Yautay
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: sobota, 20 marca 2010, 15:38
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Yautay »

Też o tym myślałem, choć troszkę czasu projektowanie tych figurek by jednak zajęło.
Osobiście wolę jednak heksy, więc na początek myślałem o tych "krzesełkach" do Fog of War? Jest ktoś chętny na testy - mógłbym się pobawić?
Awatar użytkownika
Yautay
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: sobota, 20 marca 2010, 15:38
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Yautay »

Odświeżę temat ..
Ostatnio pracuję nad "counter sleds" do gier z serii OSG
Co prawda na tym etapie to seria prototypowa i wymaga testów, ale pomału klaruje się jakiś pomysł.
Początkowo zbyt duży nacisk położyłem na FoW - okazało się to mało funkcjonalne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
po kilku iteracjach projekt nabrał bardziej funkcjonalnej formy...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
wraz z podziałem na frakcje....
Obrazek
Jednak siatka heksagonalna w grach OSG jest diablo mała, więc zakładam że kolejnym etapem niestety będzie usunięcie bocznych ścianek - i to już chyba uformuje ostateczny wygląd podstawki.
Po stronie gracza dodałem rycinki z numerami od 1 do 6 tak aby właściciel stosu mógł łatwiej je rozróżniać. Poszczególne serie będą kodowane kolorami na rycinach.
Oczywiście całość do pomalowania w klimacie epoki :)

Pozdrówka
M
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Raleen »

Sam to robisz?

Do skali operacyjnej czyli gier Zuckera by pasowało najbardziej. Do taktycznych napoleońskich mniej.

Rozwiązanie ma swoje istotne plusy, minus estetyczny - ja np. lubię oglądać żetony wojsk swoich i przeciwnika podczas rozgrywki, a maskowanie sprawia, że przez większość czasu są zakryte :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Yautay
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: sobota, 20 marca 2010, 15:38
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Yautay »

Robię konkretnie pod Zuckera :)
Wszystko tworzę w domu :D
Awatar użytkownika
Yautay
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: sobota, 20 marca 2010, 15:38
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Yautay »

Troszkę zmieniłem koncepcję.
1) Pozbyłem się bocznych ścianek - jednak heksy na mapach OSG są zbyt małe, przy większym tłoku sprawia to problem.
2) Troszkę mocniej uwypukliłem heraldykę.
3) Minimalnie odchudziłem konstrukcję.
4) Zmniejszyłem drastycznie ilość poligonów - przy tym rozmiarze i rozdzielczości druku UV-LCD to i tak niezauważalne.
5) Dodałem w dnie miejsce na opcjonalne umieszczenie cylindrycznego magnesu neodymowego 4x2
6) Dodałem numeracje podstawek w zakresie 1-7 w obrębie tej numeracji wprowadzę różne kolory samych cyfr.
ObrazekObrazekObrazek

troszkę odpadu już powstało :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Raleen »

Ciekaw jestem jak to będzie działać w praktyce.

Przyznam, że u mnie Zucker się kurzy na szafie, może kiedyś będzie dzięki temu okazja :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Yautay
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: sobota, 20 marca 2010, 15:38
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Yautay »

Hej,
Pierwsze testy za nami.
Bitwa pod Brienne-le-Château.
Pomijając moje błędy w postaci nie zawrócenia VI korpusu Scherbayov'a i kompletny brak "czucia" systemu.
Udało nam się rozegrać ten krótki scenariusz. Maciej uzyskał strategiczne zwycięstwo, tymczasem moje siły wycofały się na południe pod osłoną nocy.
Przepisy o FoW powoduja że jest w trakcie rozgrywki dużo manipulowania żetonami i stosami.
Myślę że wewnętrzna numeracja podstawek to dobry pomysł gdyż umożliwia notowanie na kartce kompozycji stosów w najbardziej zatłoczonych sektorach, przez co w dalszej perspektywie może usprawnić i przyśpieszyć rozgrywkę. W sytuacjach kiedy przeciwnik "bada" pozycje za pomocą lekkich jednostek jest to nieco żmudne gdyż praktycznie na okrągło ujawniamy i ukrywamy jednostki.
Z jednej strony taka zabawa w "pojawiam się i znikam" jest żmudna i przy dużych scenariuszach zapewne mocna spowalnia grę (pomijając to że trzeba mieć rękę neurochirurga...) to dodaje jednak dodatkowy wymiar w postaci tej niepewności i poczucia zagrożenia. Co przekłada się jednak na moje zauroczenie takim rozwiązaniem :)
Kilka zdjęć z pierwszej rozgrywki...

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek

Kolejnym etapem będzie malowanie podstawek w kolorze odpowiadającym stroną konfliktu i uwydatnienie herbów złoceniami.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Yautay
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: sobota, 20 marca 2010, 15:38
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Druk 3d - zastosowania, wasze projekty?

Post autor: Yautay »

- dodałem Anglików
- zrezygnowałem z wcięcia na magnesy
- dodałem gniazdo na wykałaczkę (w celu ułatwienia malowania)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria do gier planszowych”