Folia do map - TiS

Dostępne w sieci instrukcje gier i ich tłumaczenia, cyberboardy (gameboxy) i różnego rodzaju inne moduły do grania w planszówki przez sieć, home rulesy, erraty i uzupełnienia zasad gier, wykazy żetonów, użyteczne programy do tworzenia gier i wszystko inne co się graczowi przydać może.
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Folia do map - TiS

Post autor: karawanken »

Na wstępie napiszę, że nie lubię akcesoriów do gier planszowych. W większości uważam je za zbyteczne i to co dostaję w pudełku w zupełności powinno wystarczyć do cieszenia się grą. Wszelkie inserty, pudełka, gąbki na figurki, dodatkowe znaczniki, specjalne kości itd itd, są według mnie niepotrzebne. Tak też myślałem kiedy po raz pierwszy usłyszałem o stosowaniu plexi do gier wojennych - no bez sens, po co to komu, przecież wystarczy naprostować mapę albo kupować takie gry, które mają twarde mapy. A potem pojechałem zagrać do kolegi, a on plexi posiadał. Kurcze ta plexi to nie jest wcale taki głupi pomysł, sprawdza się. Zaraz po tym zacząłem sam szukać odpowiedniej plexi celem nabycia. Ponieważ nie spieszyło mi się zakup plexi był odkładany coraz dalej i dalej (nadal czuję opory wydając kasę na akcesoria) ostatecznie siostra miała mi kupić plexi na imieniny. Ponieważ ona też zabierała się do tego podobnie jak ja nastał rok 2020 i wiadomo co się rozpętało. Jakie to ma znaczenie dla zakupu plexi? Ano ceny tego materiału poszybowały w górę (przynajmniej na początku pandemii) co spowodowało,że byłem zmuszony porzucić na razie zamiar zakupu.

Jakiś czas później (właściwie to w kilka tygodni temu) dowiedziałem się, że wydawnictwo TiS wypuszcza na rynek folie do gier, którą nakłada się na mapę. Cena wydaję się bardzo zachęcająca - 20 zł za folię o wymiarach 100x70 - czyli zmieści każdą pojedynczą mapę. No dobra myślę sobie, nie porzucam chęci kupienia plexi ale może spróbujemy polskiej myśli technicznej. Zamówiłem jedną folię w dużym rozmiarze (dostępna jest jeszcze w rozmiarze 70x50). W tym miejscu chciał bym podziękować "niezawodnej" Poczcie Polskiej za zafundowane przygody i podróże w poszukiwaniu mojej paczki. Dodam tylko, że pan WZ (bo zakładam, że to z nim rozmawiałem przez messengera) był bardzo pomocny w zadaniu zlokalizowaniu paczki.

Po perypetiach odebrałem dzisiaj moją folię i zabrałem się do rozpakowania. Moją największą obawą było to, że folia zwinięta w rulon będzie potrzebowała czasu na naprostowanie się, na szczęście leżała od razu płasko na stolę. Problemem było to, że się elektryzuję i zbiera ze stołu wszystkie okruszki, których nie zauważyłem. Jest dość gruba, wygląda na trwałą. Na pewno nie jest tak ciężka jak plexi. Nie przycisnęła więc mapy tak ściśle do stołu (po naciśnięciu mapy pod folią w miejscu "wzgórka" mapa delikatnie się ugina - ale zdecydowanie mniej niż bez foli) myślę, że jak by przed położeniem foli "popracować" trochę na mapą albo zostawić całość na trochę było by jeszcze lepiej. Nie układałem jeszcze żadnych żetonów więc nie wiem jak faktycznie folia będzie się sprawdzać podczas gry ale postaram się to niedługo sprawdzić.

Na razie widzę niewątpliwe plusy tego rozwiązania:
+ cena
+ dowolny rozmiar (myślę, że folię bez problemu będzie można dociąć o wiele łatwiej niż plexi)
+ łatwość w transporcie i przechowywaniu
+ wspominałem już o cenie?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Folia do map - TiS

Post autor: Raleen »

Dla mnie kluczowa sprawa to czy folia się błyszczy czy jest matowa?

Cena rzeczywiście atrakcyjna, ciekawe ile takie folie w zwykłym sklepie kosztują. Można się rozejrzeć...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Folia do map - TiS

Post autor: karawanken »

Raczej się błyszczy. Jutro postaram się zrobić jakieś zdjęcia.

Jeśli chodzi o cenę to pewnie dało by się kupić taniej. Ale w ogóle bym nie pomyślał, że można coś takiego wykorzystać do przykrycia mapy. Za sprzęt "specjalistyczny" zawsze płaci się więcej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Folia do map - TiS

Post autor: Raleen »

Jeśli się błyszczy to fatalnie.

Ja jako tradycjonalista i tak gram bez żadnych plexi, folii i tym podobnych i spokojnie sobie radzę. Jak są zgięcia planszy to trzeba przed grą wygiąć ją w tym miejscu w drugą stronę i po części to pomaga.

Natomiast jeszcze jedna sprawa - nie wiem jak ta folia jest przyczepiona. Jeśli jest słabo przymocowana to jednym pociągnięciem można ściągnąć albo znacznie poprzesuwać żetony.

Więc teoretycznie dobry pomysł (dla tych, którzy lubią mieć nałożone na planszę coś prześwitującego), ale w praktyce mam wątpliwości.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Folia do map - TiS

Post autor: karawanken »

Przez to że folia się elektryzuje mapa przykleja się do niej. Raczej nie ma możliwości aby się przesunęła. Jeśli chodzi o żetony to jeszcze nie sprawdzałem jak się sprawują na powierzchni. Nie ma chyba idealnego rozwiązania które by wykluczało możliwość przypadkowego przesunięcia.

Ostatnio na BGG widziałem temat, w którym jeden z uczestników dyskusji stwierdził, że wygięcie mapy w drugą stronę to jest największe bestailstwo jakiego można się dopuścić :D Sam tak zawsze robię.

Zresztą jak się nie sprawdzi to nie będzie szkoda wydanych pieniędzy a będzie nauka dla innych.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Folia do map - TiS

Post autor: Ogmios »

karawanken pisze: czwartek, 29 października 2020, 12:34 Cena wydaję się bardzo zachęcająca - 20 zł za folię o wymiarach 100x70 - czyli zmieści każdą pojedynczą mapę
Swego czasu szukałem czegoś pod mazaki suchościeralne i jeśli dobrze pamiętam to w takiej cenie można mieć dużo więcej ciętej z metra. Kwestia tylko "kosmiczości" tej folii, czy faktycznie jest jakaś specjalna z elektryzowaniem się.
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Folia do map - TiS

Post autor: karawanken »

Ogmios pisze: czwartek, 29 października 2020, 16:47
karawanken pisze: czwartek, 29 października 2020, 12:34 Cena wydaję się bardzo zachęcająca - 20 zł za folię o wymiarach 100x70 - czyli zmieści każdą pojedynczą mapę
Swego czasu szukałem czegoś pod mazaki suchościeralne i jeśli dobrze pamiętam to w takiej cenie można mieć dużo więcej ciętej z metra. Kwestia tylko "kosmiczości" tej folii, czy faktycznie jest jakaś specjalna z elektryzowaniem się.
Wątpię czy się specjalnie elektryzuje. A widzisz nawet nie pomyślał bym, że to może być folia pod mazaki suchościeralne.
Jacobsen
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 16 lipca 2019, 23:53

Re: Folia do map - TiS

Post autor: Jacobsen »

Ja swego czasu korzystałem z elastycznych mat PCV chroniących blat stołu albo biurka. Na allegro jest cała masa ofert, gdzie można kupić takie maty na wymiar i z różną grubością. Co do użytkowania - odpowiednio większa mata fajnie przykrywa mapę i zapobiega jej przesuwaniu się. Poza tym, tak jak wspomniano wyżej, mapa dość ściśle przylega do maty. Co najważniejsze, mata była błyszcząca, ale spokojnie udawało się robić zdjęcia. Przy odpowiednim świetle mata nie będzie się odbijać. No i żetony. Trzymały się wcale nieźle. Mata nie jest śliska. Tak naprawdę jest ten sam komfort umieszczania żetonów co na gołej mapie.

Np. coś takiego: https://allegro.pl/oferta/elastyczna-ma ... 25718b6efe
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Folia do map - TiS

Post autor: jacus1944 »

Wrócę do tematu...Czy ktoś z Was używał pleksi antyrefleksyjnej? Faktycznie posiada takie właściwości?
Awatar użytkownika
Admiral Winfield
Petty Officer 2nd Class
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2011, 02:47
Has thanked: 11 times
Been thanked: 22 times

Re: Folia do map - TiS

Post autor: Admiral Winfield »

Ta folia TiS to jeden z lepszych pomysłów Wojciecha. Mapa ładnie się trzyma jak przyklejona, nic pod spodem się nie przesuwa. Daję okejkę.
Awatar użytkownika
freyr_O
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 20 stycznia 2022, 21:49
Been thanked: 2 times

Re: Folia do map - TiS

Post autor: freyr_O »

Dodam, że te folie TiS-u rozmiarowo NIE mieszczą się w paczkomatach InPost, więc trzeba to uwzględnić w czasie zamawiania ze sklepu TiS-u - pozostaje kurier do domu, inny punkt odbioru np. sklep Żabka, lub odbiór osobisty.

Można też samemu zrobić sobie coś takiego - kupując np. taka folię i tnąc ja na wielkości, których potrzebujemy: https://allegro.pl/oferta/folia-przezro ... 2150314456
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria do gier planszowych”