Żetony pomocnicze

Dostępne w sieci instrukcje gier i ich tłumaczenia, cyberboardy (gameboxy) i różnego rodzaju inne moduły do grania w planszówki przez sieć, home rulesy, erraty i uzupełnienia zasad gier, wykazy żetonów, użyteczne programy do tworzenia gier i wszystko inne co się graczowi przydać może.
j1023
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 126 times
Been thanked: 51 times

Żetony pomocnicze

Post autor: j1023 »

Macie może skany, zdjęcia linki do żetonów pomocniczych (umocnienia, fortyfikacje, zniszczone mosty etc.) w różnych grach, które Waszym zdaniem są ładne i estetyczne?
Chciałbym wydrukować nowe, bo od tych dołączonych do TiSu oczy krwawią.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Żetony pomocnicze

Post autor: Raleen »

Sęk w tym, że każda gra ma trochę inne żetony pomocnicze ;). Np. wynalazki takie jak umocnienia polowe w wielu grach nie występują. Osobna sprawa to rozumiem, że masz na myśli II wojnę św., bo jeśli chodzi o inne epoki to też oczywiście żetony pomocnicze są inne. Chyba że chodzi Ci o dawne żetony Dragona albo coś w tym stylu? Tamte Ci się podobały?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
j1023
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 126 times
Been thanked: 51 times

Re: Żetony pomocnicze

Post autor: j1023 »

Chodzi oczywiście o II wś. Szczerze mówiąc nie mam "swoich ulubionych". Nie mam też doświadczenia z innymi grami. Chciałbym sobie zrobić i wydrukować własne umocnienia ale jakoś w necie nic nie znajduje.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Żetony pomocnicze

Post autor: Raleen »

Tak to wygląda u Simonitcha jeśli chodzi o umocnienia/fortyfikacje polowe:
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... 20(15).JPG
Żeton z 1L to fortyfikacje polowe (dają przesunięcie o 1 kolumnę tabeli w lewo), a obok po prawej masz umocnienia w trakcie budowy.
Plus jest taki, że są w dwóch kolorach - dla każdej ze stron, więc jak przykryjesz takim markerem inne żetony, to widać której strony to są żetony.
Sama grafika nie jest natomiast jakaś spektakularna. Aż tak wielkiego rozeznania tu nie mam, ale grafiki umocnień ogólnie jakoś nie powalają.
Natomiast ta grafika umocnień polowych, która jest w B-35, była od początku, albo prawie od początku. W sumie jak dla mnie nie jest zła ;)

Zniszczone mosty u Simonitcha:
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... 0(27a).JPG
Trochę lepsze niż w TiSie, chociaż nie wiem jak tam ostatnimi czasy czy coś nie ulepszyli tych grafik.
Raczej różnica, jeśli z czegoś wynika, to z tego, że mamy inną epokę w grafice i drukarstwie.
Ewentualnie można zajrzeć do Monty's Gamble:
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... 0(21b).JPG
Tu są trochę fajniejsze, ale jak zwykle kto co lubi.
Ogólnie MMP wybija się jeśli chodzi o grafikę, więc tam możesz poszukać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
j1023
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 126 times
Been thanked: 51 times

Re: Żetony pomocnicze

Post autor: j1023 »

Te u Simonitcha mi się podobają szczególnie mosty zniszczone i fort (to pewnie jakiś batalion forteczny). Są bardzo estetyczne. Umocnienia z TiSu są takie "z lat 90-tych". Mocno negatywnie wyróżniają się na tle nowych żetonów z wyprasek.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Żetony pomocnicze

Post autor: Raleen »

Ten "fort" to zwykłe, standardowe umocnienia jakie stworzyć może każda jednostka.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
PLama80
Oberfeldwebel
Posty: 208
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 19:31
Lokalizacja: Festung Thorn
Has thanked: 91 times
Been thanked: 52 times

Re: Żetony pomocnicze

Post autor: PLama80 »

Ładne żetony (nie tylko) umocnień są też w EAK:
niemiecki (krzyż w pierścieniu)
sowieckie (gwiazda w pierścieniu)

Ja sobie ciągle robię jakieś żetony pomocnicze i akurat mosty, brak zaopatrzenia, żetony wycofania itp. mam zrobione. Mogę podesłać lub wrzucić, gdzieś na forum jeśli jest taka możliwość w SVG (do edycji) lub PDF (do druku). Jeśli mi napiszesz ile potrzebujesz tych mostów, to przygotuje gotową kartę.
j1023
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 126 times
Been thanked: 51 times

Re: Żetony pomocnicze

Post autor: j1023 »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria do gier planszowych”