Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Gra wydawnictwa GMT Games (polska edycja wyd. Gołębiewski)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Raleen »

Raczej szukaj egzemplarza z drugiej ręki. Co do wznowień, nawet dobre gry nie są wznawiane zbyt często. Raczej trzeba kupować jak gra jest wydawana i w okresie po jej wydaniu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Dajmiech »

Dzięki za odpowiedź, w takim razie pozostaje szukać...
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Indar »

Ostatnio widziałem Sukcesorów na Allegro.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Dajmiech »

Dzięki Indar - zalicytowałem i jestem już szczęśliwym posiadaczem. Niestety wersja polska, którą nabyłem, graficznie wyraźnie odstaje od angielskiej, ale za cenę poniżej 50 zł. (za nieużywaną, łącznie z kosztami przesyłki!) naprawdę nie mam co wybrzydzać ;)

Dodane:

Pierwsze wrażenia z gry dobre, wrażenie robi rozmach i ilość strategicznych możliwości w grze na 3-4 graczy. Nieszczególnie podobał mi się tylko jeden, za to dość kluczowy aspekt - bitwy. Jeśli w bitwie nie biorą udziału słonie, wydaje się, że często o zwycięstwie decyduje po prostu liczebność sił i jakość dowódców - niewiele tu miejsca na emocjonujące zwroty akcji. Jeśli porównam to z "Hannibalem", tj. rzutami na trafienie kolejnych jednostek, wieloma rozmaitymi typami kart bitewnych, dowódcami o zróżnicowanych umiejętnościach itp., "Sukcesorzy" wypadają niestety pod tym względem bardzo blado.

A może wiadomo komuś o jakimś alternatywnym sposobie rozgrywania bitew? Mogło by to bardzo zmienić grę na plus.
Janio
Caporal-Fourrier
Posty: 76
Rejestracja: czwartek, 21 grudnia 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Janio »

Na Grenadierze zauważyłem że grano w Sukcesorów wraz z dodatkiem z C3i zawierającym opcjonalne zdolności dowódców. Czy gdzieś w sieci są one do ściągnięcia? A może ktoś posiadający właściwy numer podzieliłby się skanem. Chętnie bym przetestował ten wariant bo to moja ulubiona wieloosobówka.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Neoberger »

A gdzie wy wszyscy byliście na Grenadierze? Bo bylem i gier opisywanych jako rozgrywane nie widziałem!
Widziałem puste ławki VETO, jakieś głupoty pod tytułem OiM, śmieszne DBA, ale poważnych planszówek nie widziałem! ;-(((
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Raleen »

Odpisałem Ci w wątku imprezy, nie wiem tylko po co powielasz te same posty w kilku miejscach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Dajmiech »

Grałem drugi raz i muszę przyznać, że jak już trochę zna się mechanikę gra bardzo zyskuje. Nawet bitwy nie wypadają tak źle jak mi się początkowo wypadało. Bardzo udany tytuł - myślę, że na dłużej zagości na miejscu mojej ulubionej wieloosobówki :)

Drobne pytanie - na żetonie ciała Aleksandra widnieją 4ppt. Jak rozumiem posiada je ten kto kontroluje ciało. Oznaczałoby to trochę paradoksalną sytuację, że w ogóle nie opłaca się go chować poza Pellą (bo to daje 2ppt, które też można stracić - jeśli pochówek w Pelli jest nieosiągalny, należy trzymać ciało w bezpiecznym miejscu, do momentu aż gra nie wymusi pochówku (bodajże z końcem 3. tury). Czy dobrze to interpretuję.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: RyTo »

Mogę się mylić, ale posiadanie ciała Aleksandra nie daje żadnych Punktów Praw do Tronu, daje natomiast punkty prestiżu - mała może różnica, ale istotna jeśli dojdzie do bitwy, gdzie po którejś ze stron będą uczestniczyć "królewscy" (z paskiem) Macedończycy. Dopiero pochowanie w dużym mieście daje Punkty (2 za dowolne duże, 10 za Pellę) Praw do Tronu.

Co jest napisane na żetonie - nie wiem, nie patrzę w przypadku polskiej edycji - przecież nawet nie widzę portretu Kleopatry w swojej grze :)
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Leliwa »

Wóz z ciałem Aleksandra daje 4 punkty prestiżu, ale tylko dla armii, która się broni. Nie można atakować armii z jednostkami królewskimi z wozem pogrzebowym na czele własnych wojsk, licząc na to że królewscy z przeciwnej armii złożą broń. To na weteranów z Macedonii nie działa. :D
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Dajmiech »

Dzięki za wyjaśnienie. Nie wiem czy to przeoczenie to wina moja czy instrukcji - w wolnej chwili sprawdzę. 4 pdt a 4 punkty prestiżu to spora różnica, chociażby dlatego, że to drugie nie może przyczynić się do automatycznego zwycięstwa :)
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Dajmiech »

Kolejne pytanie: co się dzieje gdy armia niosąca ciało Aleksandra zostanie pokonana przez armię niezależną? Sytuacja z mojej ostatniej rozgrywki. Jako że nie znalazłem informacji na ten temat w instrukcji, postanowiliśmy, że ciało po prostu zostaje na polu, gdzie odbyła się bitwa. Ale z drugiej strony, może realistyczniejsze byłoby w takiej sytuacji zdjęcie ciała z planszy (wpadło w ręce "barbarzyńców" i uległo zniszczeniu/zaginęło)?
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Dajmiech »

Nie wiem, czy brak odpowiedzi oznacza, że nikt ze znawców gry nie wie jak należałoby rozwiązać ten problem, czy po prostu mój post umknął niezauważony...
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Raubritter »

Wydaje mi się, że zrobiliście słusznie. Nie przypominam sobie niczego na ten temat w przepisach, ale pozostawienie ciała na polu wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem. Zniknięcie tych parówek, wróć - tego ciała, mniej do mnie przemawia.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Re: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego - ogólna dyskusja

Post autor: Marcon »

Hmmm... a może wersja ze niezależna armia przejmuje ciało? I by trzeba było je odbić z rąk barbarzyńców, fajny smaczek by był ;) Tylko w sumie na cholerę sami zainteresowani by je mieli taszczyć...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sukcesorzy”