Forum Wargamera

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Forum Wargamera

Post autor: Raleen »

Mam takie pytanie, czy forum Wargamera to jeszcze istnieje (mam na myśli to ogólne, nie OiMowe)?

Bo jak próbowałem się dziś na nie dostać, to mnie wywala i pokazuje Error 404.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: Forum Wargamera

Post autor: twhistoria »

Od 1.12.2021 przestało istnieć. Info na ten temat było publikowane na facebooku.
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Re: Forum Wargamera

Post autor: Raleen »

To widać spóźniłem się 2 dni (niecałe). Co tu dużo mówić, kawał historii polskich bitewniaków historycznych znika wraz tym forum. Raczej byłem tam rzadkim gościem, ale pamiętam czasy jego chwały.

Domyślam się, że brak aktualizacji skryptu spowodował zalew botów i to ostatecznie przesądziło sprawę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: Forum Wargamera

Post autor: twhistoria »

Przede wszystkim nikt tym na bieżąco nie administrował, ani tego nie moderował już od kilku lat. Nawet własny system został stamtąd wyprowadzony. Duża część padła śmiercią naturalną na skutek wstrzymania/ograniczenia sprzedaży/wspierania przez sklep, np. produkty GHQ. Forum zaczęło podupadać już jakieś 10 lat temu. Chwała Sośnie, bo dzięki niemu wiele osób się wkręciło, ale niestety nic nie trwa wiecznie.
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1193
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 74 times

Re: Forum Wargamera

Post autor: Kretus »

Forum Ogniem i mieczem również zamykają za około 2 tygodnie.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Re: Forum Wargamera

Post autor: Raleen »

To teraz już wszyscy klienci Wargamera, chcąc nie chcąc, będą musieli pokochać szczerą miłością FB. WargamingZone po długiej agonii też zniknęło w tym roku. Szkoda, że adres zostawili, bo przejął go World of Tanks (w każdym razie ekipa od tej gry).

Jakieś strony i fora o wargamingu historycznym w Polsce jeszcze istnieją poza nami? Są oczywiście blogi, ale ciekaw jestem czy coś poza tym.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: Forum Wargamera

Post autor: twhistoria »

Raleen pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 10:38 Jakieś strony i fora o wargamingu historycznym w Polsce jeszcze istnieją poza nami? Są oczywiście blogi, ale ciekaw jestem czy coś poza tym.
Yelonki mają swoje forum
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
teilweise
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 22:40
Lokalizacja: Sulęcin/Oderbruch Gebiet
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Forum Wargamera

Post autor: teilweise »

Kretus pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 08:54 Forum Ogniem i mieczem również zamykają za około 2 tygodnie.
Szkoda, bo jeszcze w latach 2016-2017 niezle to forum prosperowało. A to już był chyba schyłek ery for(-ów) (jak odmienić liczbę mnogą?)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Forum Wargamera

Post autor: Przemos19 »

FB ma to do siebie, że kiedyś też zniknie - ale cały. A szukanie czegoś konkretnego w tematach to mordęga.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Re: Forum Wargamera

Post autor: Raleen »

Przemos19 pisze: poniedziałek, 13 grudnia 2021, 23:26 FB ma to do siebie, że kiedyś też zniknie - ale cały. A szukanie czegoś konkretnego w tematach to mordęga.
Słusznie prawisz Przemku. Zwracałem na to parę razy uwagę niektórym entuzjastom FB. Właściciel forum ma pełną kontrolę nad bazą danych, może ją przenieść do innego miejsca w sieci, może przekształcać zmieniając format zapisu danych, może wszelkie inne rzeczy z nią robić. Administrator grupy na FB nie ma takich możliwości. Przede wszystkim FB nigdy nie da mu dostępu do danych i nie pozwoli na skopiowanie zawartości grupy i wyprowadzenia się z nią gdzieś poza FB. Zresztą sądzę, że nawet technicznie byłoby to niemożliwe. Przeglądanie i znajdowanie czegoś - wiadoma sprawa, nie ma sensu się rozpisywać.

Wczoraj zniknęło z sieci forum OiM. Akurat 13 grudnia, w 40 rocznicę stanu wojennego. Świetną datę sobie wybrali na zakończenie działalności...

Na forum Yelonek z tego roku nie ma żadnych postów, z 2020 roku są trzy posty administratora na tematy polityczne, a więc typowy off-topic. Kiedyś, w zamierzchłych czasach, mieli całkiem dobre forum na darmowym hostingu, tylko potem postanowili się przeprowadzić, ale nie skopiowali zawartości i zaczynali od nowa. Stare forum zostało jako archiwalne zamknięte, na nowym dano do niego linka. Potem zostało wyłączone. Nowe od początku było cieniem starego.

Wychodzi na to, że jeśli chodzi o wargaming historyczny zostaliśmy właściwie jedynym polskim forum. Tego typu tematyka przewija się czasem na forach poświęconych sci-fi i fantasy, ale pozostaje na zupełnym uboczu.

Natomiast jeśli chodzi o strony poświęcone wargamingowi, dobrą robotę wykonuje Sarmor, który bardziej zajmuje się figurkami sci-fi i fantasy (takie chyba było założenie), ale ostatnio coraz częściej recenzuje modele historyczne. Nie wiem czy poza tym są jeszcze jakieś strony, w miarę działające. Oczywiście poza sklepami i wydawcami/producentami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Forum Wargamera

Post autor: Dajmiech »

FB ma to do siebie, że kiedyś też zniknie - ale cały. A szukanie czegoś konkretnego w tematach to mordęga.
Rozwój grup na FB kosztem forów to jeden z najgorszych trendów w internecie ostatnich lat. Centralizacja idąca w parze z gorszą funkcjonalnością.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Forum Wargamera

Post autor: Telamon »

W zamian FB daje zasięg i możliwość wchodzenia w interakcję z ludźmi z całego świata.
teilweise
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 22:40
Lokalizacja: Sulęcin/Oderbruch Gebiet
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Forum Wargamera

Post autor: teilweise »

Wiem coś o tym. Też założyłem z tego powodu Facebooka. Ale dzięki FB, po przeprowadzce znalazłem graczy do systemów historycznych w nowej okolicy. Co bez tego narzędzia było niemożliwe.

Jedynie graczy do warhammerów można było jako tako namierzyć. Ale znowu kontakt tylko przez FB. Bo ktoś już nie korzysta z forum, albo adres e-mail, który ktoś podał był już nieaktualny.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Re: Forum Wargamera

Post autor: Raleen »

Na pewno nie cofniemy kijem Wisły, wielu ludzi i firm działa głównie na FB i choćby z tego względu nie da się go całkowicie zignorować. Moim zdaniem zarówno fora, jak i FB mają swoje wady i zalety. Ja od jakiegoś czasu usiłowałem łączyć jedno z drugim, wydobywając zalety obu tych mediów i nadal uważam, że to jest najlepsza droga. Przy czym wszelkie poważniejsze dyskusje zawsze prowadziłem tutaj i w ogóle dyskutuję generalnie tutaj. Tak samo różne materiały, które uważam chociaż trochę za wartościowe, też staram się zamieszczać tutaj albo na portalu. FB jest dobre do promocji i może być pomocny w nawiązywaniu kontaktów. Tyle, że zasięgi FB czy YT w dużej mierze nie odzwierciedlają tego ile rzeczywiście ludzi obejrzało dany materiał, co widać szczególnie dobrze na YT (koledzy z Heksmagazynka sprawdzali parę razy).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Forum Wargamera

Post autor: Biały Vilk »

Oprócz wymierających, tradycyjnych forów i służącego do szybkiej klepaniny Facebooka, jest jeszcze Discord, starający się połączyć funkcje obu tych nurtów i mający chyba największe szanse na stanie się medium zrzeszającym wszelakich hobbystów.
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”