NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: Raleen »

Moi Drodzy!

Konkurs Modelarski jest jednym z najbardziej udanych przedsięwzięć jakie od lat realizujemy na forum. Ostatnio zaczęliśmy jednak dyskutować w gronie moderatorów nad nową inicjatywą, która objęłaby poza modelarstwem także inne aspekty bitewniakowego hobby. Chcielibyśmy w regularnych odstępach czasu zamieszczać na forum (później także na portalu i udostępniać na FB) teksty poświęcone wargamingowi:
- recenzje systemów
- opisy i poradniki malowania figurek
- recenzje modeli
- porównania mechanik gier
- dyskusje na ogólne tematy wargamingowe
- i inne
W zamierzeniu te teksty mogłyby być punktem wyjścia ciekawych dyskusji. Pojawiałoby się także dzięki temu więcej wartościowych materiałów. Daje to szansę by obok aspektu modelarskiego zająć się bardziej także zasadami systemów bitewnych, mechanikami, jakie w ich ramach są stosowane. Zaprezentowana powyżej lista jest przykładowa i może być rozwijana. Istnieje też możliwość rozszerzenia tej inicjatywy na inne tematy. Póki co skupiamy się jednak na bitewniakach.

Pojawiają się w związku z tym dwa zasadnicze pytania:
- Czy bylibyście zainteresowani czymś takim jako czytelnicy i użytkownicy forum?
- Kto z Was byłby chętny napisać coś na potrzeby takiego cyklu (bo zakładamy, że miałoby to taki charakter)?

Zapraszam do dyskusji na temat tej inicjatywy. Jej pomysłodawcą jest Torgill, który z pewnością też się tutaj wypowie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: de Morney »

Panie! Tylko dajcie mi skończyć tę książkę... ;-)
Mam 2 tutoriale malarskie rozgrzebane (napisane ale brak mi zdjęć) więc na tyle na razie mogę się zobowiązać do końca maja 2021. A jeśli uda się więcej - no to super! :-D

W każdym razie moje ręce będą na pokładzie.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: Telamon »

viewtopic.php?f=231&t=19392&start=15

Ja mogę zaoferować mój krótki tekst o hekatombie 241 Brygady Pancernej. Można okrasić go zdjęciami mego M3 Lee, a jak trochę (w miesiącach) poczekasz to doszłyby także zdjęcia M3 Stuarta i GAZa-AA z tejże jednostki. Mogę jakby co troszeczkę jeszcze dopisać o samym modelu i kontrofensywach Jeremienki.
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 lutego 2021, 01:58 przez Telamon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: Raleen »

de Morney pisze: środa, 10 lutego 2021, 20:11 Panie! Tylko dajcie mi skończyć tę książkę... ;-)
Mam 2 tutoriale malarskie rozgrzebane (napisane ale brak mi zdjęć) więc na tyle na razie mogę się zobowiązać do końca maja 2021. A jeśli uda się więcej - no to super! :-D

W każdym razie moje ręce będą na pokładzie.
Nie ukrywam, że na Ciebie liczyłem :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: Raleen »

Telamon pisze: środa, 10 lutego 2021, 20:12 viewtopic.php?f=231&t=19392&start=15

Ja mogę zaoferować to mój krótki tekst o hekatombie 241 Brygady Pancernej. Można okrasić go zdjęciami mego M3 Lee, a jak trochę (w miesiącach) poczekasz to doszłyby także zdjęcia M3 Stuarta i GAZa-AA z tejże jednostki. Mogę jakby co to troszeczkę jeszcze dopisać o samym modelu i kontrofensywach Jeremienki.
Może być połączenie tematów modelarskich i historii jak najbardziej. Torgill też coś takiego planuje :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: de Morney »

Raleen pisze: środa, 10 lutego 2021, 20:14
de Morney pisze: środa, 10 lutego 2021, 20:11 Panie! Tylko dajcie mi skończyć tę książkę... ;-)
Mam 2 tutoriale malarskie rozgrzebane (napisane ale brak mi zdjęć) więc na tyle na razie mogę się zobowiązać do końca maja 2021. A jeśli uda się więcej - no to super! :-D

W każdym razie moje ręce będą na pokładzie.
Nie ukrywam, że na Ciebie liczyłem :)
Dzięki! Muszę się po prostu wygrzebać z tego wszystkiego. :oops:
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: Torgill »

Dzieńdobry wieczór :)

Wywołany do tablicy napiszę o co chodzi :)

Ponieważ forum ma już swoje lata i mimo wielu zmian bardzo dobrze się trzyma, dyskutowaliśmy sobie w gronie moderatorów nad jego przyszłością. Trzeba bowiem pamiętać, że 15 lat temu Facebook nie był jeszcze tak popularny, a fora przeżywały swoją wielką świetność. Z biegiem czasu jednak użytkownicy internetu zaczęli zmieniać swoje przyzwyczajenia. Fora mają swoje ograniczenia i zalety, ale podobnie ma też FB. Największą zaletą dobrze prowadzonego forum jest łatwość odnajdowania archiwalnych tematów. Na FB one bardzo szybko giną, to super narzędzie do bieżących dyskusji. Stąd też pomysł, aby wyprofilować część bitewniakową Forum, w stronę nie tymczasowych dyskusji o bieżących sprawach (które były i będą) ale w stronę zbioru rzeczy, które mogą się przydać dla każdego wargamera. Taki zbiór w sposób trwały może agregować ruch, bo np. poradnik malarski jest rzeczą długowieczną. Treści te będzie można promować w mediach społecznościowych, tworząc w ten sposób ruch na forum. W ten sposób Forum w części bitewniakowej stanie się zbiorem "poważnych" treści, co więcej, będzie też pełniło funkcje poręcznego archiwum dla każdego twórcy tych treści.
Częścią np. tego ruchu jest pojawienie się spisów treści w działach historycznych, co pewnie zaobserwowaliście, co ma ułatwić wyszukiwanie wartościowych tematów tamże. W ramach tej samej filozofii pojawiły się nie tak dawno dział poświęcony modelom, ich recenzjom, czy poradom modelarskim.
Przy czym niesamowicie ważnym elementem tej całej układanki jest systematyczność, w idealnej sytuacji powinien ukazywać się 1 tekst na tydzień (określonego dnia o określonej porze). Dlatego super by było gdyby zaangażowało się w to jak najwięcej osób, w ten sposób nikt nie będzie zbytnio obciążony pisaniem wielu rzeczy. Żeby wystartować warto też zgromadzić tzw. górkę, czyli kilka artykułów "z góry", żeby mieć ciągle rezerwę, która da poczucie bezpieczeństwa, że będzie co tydzień ten artykuł.

Tyle ogólnie jeśli chodzi o filozofię i odpowiedź na pytanie "dlaczego?" :)

Co do samych treści. Dziękuję deMorney i Telamonie za pierwsze propozycje - są świetne. Zresztą liczę też na Wasze pomysły, jakie rzeczy mogłoby się pojawiać na Forum. Na razie lista zawiera:
- recenzje systemów. Dział planszówkowy i Portal Strategie robią tu naprawdę dobrą robotę jeśli chodzi o planszówki, w bitewniakach jest nieco gorzej. Gramy w wiele gier, to nie jest wielkie wyzwanie ją zrecenzować (subiektywnie oczywiście). Ba, można zrobić nawet "żywoty równoległe" i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby o jednym systemie powstało kilka recenzji. Będzie o czym dyskutować, jak recenzenci się nie zgodzą :) A czytelnicy będą mogli łatwiej dokonać własnej oceny.
- porównania mechanik gier. Często widzę na jakichś grupach artykuły typu np. Bolt Action vs Battlegroup - co wybrać. Taki artykuł porównawczy mógłby być bardzo pomocny dla szukających gry dla siebie. A konkurujących systemów jest bardzo dużo, jest o czym pisać. Tu jest też miejsce na jakieś porównania - np. mechaniki 20 lat temu, a teraz. Tendencje rozwojowe itd.
- opisy i poradniki malowania figurek. To mówi samo przez się. Osoby, które startują w konkursie modelarskim mają ławiej, bo w zasadzie pewne rzeczy można "przekopiować". DeMorney - super propozycja.
- recenzje modeli - kiedyś mieliśmy fajną serię recenzji modeli do Września. Tyle, że figurki piechoty były słabe i się producent obraził ;) Ale uważam, że zrecenzowanie figurki to też nie jest jakieś wyzwanie. Nie tylko nowości, ale rzeczy, które mamy już pomalowane, a które są dostępne w sprzedaży. A jak jeszcze się połączy to z historią - miodzio. Telamonie - świetna propozycja. Historia jest "fluffem" figurek historycznych. Ja naprawdę uwielbiam jak za moim modelem, czy oddziałem stoi jakieś ciekawe, prawdziwe wydarzenie. Nabiera on wartości.
- dyskusje na ogólne tematy wargamingowe. Wiele osób na pewno pamięta bardzo dobry blog Gervaza, gdzie pojawiały się artykuły na ogólne tematy wargamingowe, np. jak rozkręcić granie w jakiś system. Czy wargaming się rozwija? Podobne rzeczy widzę np. na kanale Little Wars. Oczywiście zaczątkiem musiałby być jakiś artykuł.

Takie propozycje początkowe - liczę na Wasze inwencje. Dzięki konkursowi modelarskiemu udaje się ściągnąć nowe osoby i wypromować forum. Takie wartościowe treści sprawią, że te osoby z nami zostaną na dłużej i dołączą do nich nowi.
Oczywiście wszystko będzie promowane w mediach społecznościowych, czy Portalu Strategie.

Wszelkie uwagi mile widziane :)
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: xardas12r »

- porównania mechanik gier. Często widzę na jakichś grupach artykuły typu np. Bolt Action vs Battlegroup - co wybrać. Taki artykuł porównawczy mógłby być bardzo pomocny dla szukających gry dla siebie. A konkurujących systemów jest bardzo dużo, jest o czym pisać. Tu jest też miejsce na jakieś porównania - np. mechaniki 20 lat temu, a teraz. Tendencje rozwojowe itd.
To jest bardzo dobry pomysł. Szczególnie ciekawie to wygląda w przypadku porównania O:WWII a Battlegroup - generalnie społeczność przesiadła się bardzo szybko z tego pierwszego na drugi... a po latach jak usiedliśmy z znajomymi się zastanowić, to wyszło nam, że O:WWII ma więcej ciekawych mechanik, i w sumie oferuje więcej, jeżeli się nie przesadzi z ilością sprzętu na stole
Obrazek
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: Torgill »

xardas12r pisze: czwartek, 11 lutego 2021, 21:21 a po latach jak usiedliśmy z znajomymi się zastanowić, to wyszło nam, że O:WWII ma więcej ciekawych mechanik, i w sumie oferuje więcej, jeżeli się nie przesadzi z ilością sprzętu na stole
To już jest temat :)
Awatar użytkownika
demi_morgana
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2016, 07:25
Has thanked: 12 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: demi_morgana »

Fajny pomysł.

Już jakiś czas temu zauważyłem że FB i inne media społecznościowe wypychają tradycyjne fora i blogi z hobbystycznego rynku - przykre ale prawdziwe.

Chętnie bym dorzucił swoją cegiełkę do projektu. Swego czasu pisałem różne bzdury dot. malowania do magazynów i na różne strony więc technicznie nie ma problemu, bardziej czasowo. Mam na widelcu przykrą sprawę rodzinną oraz planuję dalszą przeprowadzkę, wszystko zje%ało się na raz. Jeżeli tylko projekt ruszy postaram się coś wydłubać :)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: sgr »

Też coś spróbuje popełnić - albo modelarsko, albo wargamingowo. Musze pomyśleć nad szczegółami, tylko odetchnę trochę po ocenianiu prac konkursowych i pisaniu komentarzy.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: Torgill »

Demi_morgana i sgr - dziękuję za deklarację. Żeby ruszyć musimy już mieć napisane kilka tekstów, żeby nie było potem problemów, że zbliża się cotygodniowy termin, a nie ma co wrzucić. Oczywiście to wymaga przygotowań i czasu. Realnie patrząc wystartujemy pewnie w II kwartale.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: xardas12r »

Ja się deklaruje że do połowy marca napisze dwa teksty:
- Recenzje porównawcza BG a O:WW2
- Felieton "Pluton czy drużyna - dylemat twórcy gier"
Obrazek
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: Torgill »

xardas12r pisze: poniedziałek, 15 lutego 2021, 17:53 Ja się deklaruje że do połowy marca napisze dwa teksty:
- Recenzje porównawcza BG a O:WW2
- Felieton "Pluton czy drużyna - dylemat twórcy gier"
Dzięki, cudownie!
Ja napiszę do połowy marca z kolei artykuł o rewolucji w technice okrętowej 1860 - 1905.

A w drugiej kolejności o dostosowaniu skali figurek do mechaniki gry i wielkości bitwy :)

Mamy już zatem wstępne lub bardziej konkretne deklaracja de Morney, Telamona, Xardasa, demi-morgany, sgr i moją. To już jest jakiś fajny początek.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: NOWA INICJATYWA WARGAMINGOWA

Post autor: Telamon »

Tylko pamiętajcie, że jeżeli ma pojawić się bardziej rozbudowana wersja to trzeba będzie chwilę na to poczekać. Tekst mogę dopisać ad hoc ale M3 Stuart i GAZ wymagają trochę czasu (i wolnego terminu).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”