Historia wargamingu

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Historia wargamingu

Post autor: Torgill »

Zapraszam do obejrzenia prelekcji, którą miałem okazję wygłosić, podczas IV SAGA Grand Melee Poland, zorganizowanej w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Z uwagi na ograniczenia czasowe prelekcja przedstawia temat w sposób skrócony i uproszczony, koncentrując się na kluczowym momencie rozwoju gier wojennych, zwanych wargamingiem, czyli XIX wieku, choć oczywiście omówiono też przykłady z lat wcześniejszych i późniejszych.
Odnośnik w komentarzu.

https://youtu.be/BI2ER-COTpM?si=P2gFCY_SL7u3gn0X
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43399
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Historia wargamingu

Post autor: Raleen »

A już się zbierałem, żeby samemu polinkować, ale zawsze to lepiej jak autor to zrobi :)

Byłem, wysłuchałem uważnie, i choć jak deklaruje Torgill prelekcja przekrojowa i nie wszystko się zmieściło, to ja znalazłem w niej rzeczy, o których nie wiedziałem. Słuchało mi się dobrze. Zatem nie pozostaje nic innego jak pogratulować. Może prelekcja bądź jej zmodyfikowana wersja pojawi się także na którymś z naszych konwentów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Historia wargamingu

Post autor: Torgill »

Raleen pisze: wtorek, 31 października 2023, 21:56 Może prelekcja bądź jej zmodyfikowana wersja pojawi się także na którymś z naszych konwentów.
Dziękuję :)

Przyznaję, że wyszukiwania materiałów do jej przygotowania bardzo mnie wciągnęło i już nawet po jej zamknięciu odnajdywałem kolejne rzeczy, które ostatecznie w niej się nie znalazły. Więc jest to jakiś pomysł, co by ją powtórzyć :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43399
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Historia wargamingu

Post autor: Raleen »

Ja coś takiego przeczytałem i zrecenzowałem rok temu:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112

Są tam też artykuły o historii wargamingu, myślę, że ciekawe.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Historia wargamingu

Post autor: Torgill »

Wargaming na naprawdę dużym stole :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43399
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Historia wargamingu

Post autor: Raleen »

Ciekawe, że na mapie znajdującej się w tle na tym zdjęciu powyżej akurat zaznaczona jest Polska i państwa bałtyckie.

Swoją drogą Torgillu chyba powoli warto pomyśleć o kolejnym odcinku (czy też wersji) tego wykładu. Jak sam pisałeś, temat Cię wciągną, więc warto pójść za ciosem. My chętnie udostępnimy na portalu, ew. może na Gladiusie się uda, ale to raczej na jesieni.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Historia wargamingu

Post autor: Torgill »

Muszę skończyć Kickstatera, bez tego nie ruszę innych tematów niestety. A mam jeszcze dwa bardzo fajne pomysły na inne filmiki historyczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”