DBA - FAQ dla początkujących

Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Ogmios »

Kretus pisze: piątek, 16 sierpnia 2019, 23:06 Jako podwójny element robię 2*3kn, ewentualnie można rycerzy + pocztowych.
6kn chyba w żadnej innej grze się nie przyda.
W ten deseń się skłaniałem, przód 3Kn w szpic z jakimś szefem, i tył 3Kn w linii z trębaczem/flagą/gorzej uzbrojonymi. Od biedy wizualnie robi za klin, a i normalnie da się zastosować.
Malory pisze: piątek, 16 sierpnia 2019, 23:27 Jeśli chcesz żeby był kompatybilny z innymi systemami to bym wrzucił dwie podstawki na tacę. Ale ja bym sprawdził jak jest w DBMM- może tam są podwójne elementy jeszcze? DBM chyba już został wyparty przez DBMM i nie będzie chyba dalej wspierany coś mi się wydaje.
A rozpiski do DBMM są jakieś inne niż do DBM, bo o ile dobrze widziałem to w obu używa się właśnie nich?

I jeszcze pytanie, jak zrobić knechtów (3Cv): kusze, włócznia, czy oba (w zestawie miałem tylko włócznie, ale widzę po obrazkach w necie przeważnie tylko z kuszami, a i w DBM-owym opisie stoją kusze; z drugiej strony jak mają głównie strzelać to nie powinni być jakimś LH? z trzeciej strony z obiema opcjami status Inferior jest krzywdzący)?
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Kretus »

W DBA jest sporo wyposażonej w łuki czy kusze kawalerii, nie sklasyfikowanej jako LH, więc śmiało mogą być z kuszami. Ale jak ich zrobisz zależy głównie od Ciebie, jest kontrowersyjne czy konni wyposażeni w kusze walczyli konno w ramach chorągwi z rycerzami (po co dawać im stosunkowo drogą broń i kazać jej używać w mało efektywny sposób wyłączając właściwości penetrujące) czy raczej byli rodzajem dragonii. Ja mam wymieszanych na podstawkach (z kuszami i bez).
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 422
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 141 times
Been thanked: 157 times

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Malory »

A rozpiski do DBMM są jakieś inne niż do DBM, bo o ile dobrze widziałem to w obu używa się właśnie nich?
Niestety nie pomogę bo jeszcze nie miałem w rękach podręcznika i army list do DBMM :(
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Ogmios »

Kretus pisze: sobota, 17 sierpnia 2019, 08:04 Ja mam wymieszanych na podstawkach (z kuszami i bez).
I to jest rozwiązanie! No to myślę w ten weekend zakończę Krzyżaków i biorę się za konkursowych Seleucydów.

Przy okazji ostrzeżenie dla początkujących - na start chyba lepiej (pod względem ilości roboty, kompetytywność to inna beczka) brać armię z małą ilością kawalerii i wzorków; konnych malowałem jak 3 (biało-czarny [wcale nie łatwe kolory :evil:] Krzyżak) do 5 pieszych (gość Zakonu, czytaj kolorowy rycerz, czytaj mniej lub bardziej wyczesany i filigranowy :evil: wzorek na tarczę, kropierz, może coś na hełmie, drzewce broni, może flagę), też trzeba zrobić spory research umaszczenia zwierzaków i malowania kropierzy/herbów.

Krzyżacy u mnie akurat mają jakieś 25 konnych + 41 pieszych (dwie hordy!), w czasie jak się z nimi męczyłem na spokojnie bym wymalował Rzymian i Seleucydów i obozy do nich. Trochę można się zniechęcić, ale praktykę tak czy siak trzeba wyrobić.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Ogmios »

Po przetestowaniu Seleucydów dwa pytania

1. Jaki jest sens 4Kn katafraktów w DBA? Bo jeśli dobrze zrozumiałem zasady to są jak zwykli Kn, tylko recoilowani przez 3Kn, czyli gorsi :( A zdaje się Seleucydzi Knightów upgrejdnęli do 4Kn...
Nasuwa mi się house rule ala solid foot na koniach

2. Jaki jest sens używania SCh w DBA? Samobójcy na kółkach :roll: , kontakt z czymkolwiek to duża albo bardzo duża szansa na śmierć dla nich, skuteczność przeważnie < 50%, sensownie nadają się na Wb i Cm, albo do odpędzania LH.
Nieskuteczność przeciw Wg mogę zrozumieć, ale że totalnie grzęzną w Hordach :shock: ?
Nasuwa mi się house rule na obustronną destrukcję przy remisie przy swojej szarży ( w końcu o to chodziło ;) ) i dodanie recoili/flee przy obronie przed szarżą wroga coś ala Heavy Charioty mają.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Kretus »

W tej grze nie wszystkie rodzaje wojsk są równie efektywne.
1. Dodatkowo nie scigają. To czasem przydatne, czasem nie. Ścigajacy generał to prosta droga do przegrania bitwy.
2. Robią quick kill rycerzom i ciężkiej piechocie. Nie mają minusów do wyniku starcia za overlap. Nie liczą się do strat. W grze są fajne, choć i historycznie nie była to wunderwaffe.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Ogmios »

Kretus pisze: sobota, 5 października 2019, 17:04 W tej grze nie wszystkie rodzaje wojsk są równie efektywne.
Wiem, wiem, szukam własnie dobrych taktyk dla każdej jednostki; dzięki temu trochę mi sie poprawiła opinia na temat Ps :lol:

QK przeciw rycerzom 15/36 szans, same giną 21/36... Przeciw Bd identycznie. Nawet nie kalkulowane ryzyko, po prostu hazard. Będę musiał przeliczyć jak własne overlapy pomogą - taki np. walec 4Kn-SCh-4Kn może byłby dobry.

Na razie widzę, że samotnie są bronią "pierwszej szansy" ;) - można spróbować zabić wrogi, problematyczny element, ale przeważnie to one zginą.

Chyba jedyny sens użycia taktycznego solo to pomocnicze flankowanie "na jeża" - nie zginie przy przegranej tylko odskoczy, a jak wróg go zaatakuje, ma sporą szansę na stratę, w efekcie może w turze przeciwnika zaabsorbować 1-2 jednostki extra (drugą do oflankowania SCh dla pewniejszej przewagi). Lepsze rozbicie szyku niż przy wygranej w liniach. Niestety taka operacja to 3 PIPsy i wymaga miejsca.

A propos, jak mam grupę SCh i El to ile PiPsów muszę zużyć do jej poruszenia? 2 czy 3?
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Kretus »

Ostatnia kwestia - 2.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Ogmios »

Tak sobie ostatnio myślałem przy okazji możliwego wkręcenia moich graczy we własne armie z racji słabszej dostępności 15mm w Polsce, a relatywnej obfitości 20mm plastików, czy by się nie dało dostosować 15mm do większej skali. Teoretycznie wystarczyłaby większa podstawka np. z magnesem na środku (mam blaszki na spodzie baz jednostek). W ten sposób przy znikomym nakładzie pracy moje 15ki nadawałyby się przeciw nowym armiom. Ktoś próbował?

I drugie zagadnienie. Teoretycznie mógłbym używać 20-ek dodatkowo jako pojedyńczych figurek do jakichś skirmishów czy RPG. Czy ktoś bazował jednostki , tak że daje się je odczepić (np. właśnie na magnesy, czy jakieś sloty)?
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Kretus »

Drugie zagadnienie - sloty, saboty, movement tray. Kilka polskich firm specjalizujących się w wycinaniu z hdf zrobi to bez problemu.
Pierwsze zagadnienie - można, ale będzie to dziwnie wyglądać.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Mordred79 »

Ja podstawkowałem swoja piechotę do pierwszej wojny światowej każda osobno. Potem sam sobie zrobiłem takie traye z magnetyczną taśmą w środku.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Ogmios »

Dzięki, pomyślę i potestuję na nadchodzącej armii w 1:72 czy mi się będzie chciało robić jakieś fikuśniejsze podstawki ze slotami na figurki, czy po prostu dam arkusz magnetyczny na całe powierzchnie.
Domi
Chasseur
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 14 czerwca 2015, 21:50

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Domi »

Czy jest możliwość dostania zasad po polsku?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Raleen »

Napisz PW do Greebo i ewentualnie także maila.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Domi
Chasseur
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 14 czerwca 2015, 21:50

Re: DBA - FAQ dla początkujących

Post autor: Domi »

Ok dzięki
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”