DBA-RRR

Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: DBA-RRR

Post autor: Kretus »

Jeśli nie ma tam systemu punktowego to po prostu rozpisz listę na 12 elementów Twoim zdaniem poprawnych.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Warchoł
Strażnik wielki koronny
Posty: 2024
Rejestracja: czwartek, 19 marca 2009, 20:24
Lokalizacja: Kattowitz/ Домброва-Гурнича

Re: DBA-RRR

Post autor: Warchoł »

Ok, dziękuję. To teraz będę polował na OdB-y, żeby zachować proporcje w rozpiskach. Tak chyba będzie najprościej.
Prawem i Lewem: sarmacki skirmish: http://www.sarmackiskirmish.blogspot.com

PiL: Koroniarze, Boćwiny, Lipkowie, Węgrzy, Szeklerzy, Wołosi, Mołdawianie, Pludracy, Kozacy, Serbowie, Chorwaci
BGK/CoC: Rumuni
BW-N: Księstwo Warszawskie
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: DBA-RRR

Post autor: Greebo »

Jedna uwaga: Jeśli będziesz sam tworzył listy armii to sugeruje np. weryfikację własnych pomysłów z pomysłami gracza z którym będziesz grał.

I jedno pytanie ;): jakie konkretnie ahistoryczności ram list armii masz na myśli, możesz podać przykłady?
Awatar użytkownika
Warchoł
Strażnik wielki koronny
Posty: 2024
Rejestracja: czwartek, 19 marca 2009, 20:24
Lokalizacja: Kattowitz/ Домброва-Гурнича

Re: DBA-RRR

Post autor: Warchoł »

Co do ahistorycznosci- przede wszystkim Kozacy - brak taboru masa artylerii, sporo konnicy mało dragon ów. Obowiązek wystawiania elementu cav w Ronie 1576-1631 i za mało lh. Tak na szybko. Plus księstwa naddunajskie a właściwie Mołdawia i Wołoszczyzna- podział na nie uwzględnia reform Michała Walecznego za dużo elementów cav za mało shot.
Ostatnio zmieniony wtorek, 29 lipca 2014, 08:32 przez Warchoł, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawem i Lewem: sarmacki skirmish: http://www.sarmackiskirmish.blogspot.com

PiL: Koroniarze, Boćwiny, Lipkowie, Węgrzy, Szeklerzy, Wołosi, Mołdawianie, Pludracy, Kozacy, Serbowie, Chorwaci
BGK/CoC: Rumuni
BW-N: Księstwo Warszawskie
Awatar użytkownika
Warchoł
Strażnik wielki koronny
Posty: 2024
Rejestracja: czwartek, 19 marca 2009, 20:24
Lokalizacja: Kattowitz/ Домброва-Гурнича

Re: DBA-RRR

Post autor: Warchoł »

Wczesny RON rozbiłbym na 1576-1586 i 1587-1631. Jak dla mnie to jakościowo różne okresy w polskiej wojskowości. Sorry w wypadku Mołdawii chodziło mi o Kn a nie o Cav. Jeszcze przejrzałem Siedmiogród czemu tyle SK zastąpiłbym ją Wb albo Sh. Dziwią mnie też możliwość kupowania samych pik. W Siedmiogrodzie zamienił bym też część Lh na Cav.
Prawem i Lewem: sarmacki skirmish: http://www.sarmackiskirmish.blogspot.com

PiL: Koroniarze, Boćwiny, Lipkowie, Węgrzy, Szeklerzy, Wołosi, Mołdawianie, Pludracy, Kozacy, Serbowie, Chorwaci
BGK/CoC: Rumuni
BW-N: Księstwo Warszawskie
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: DBA-RRR

Post autor: Greebo »

Na razie tak na szybko mogę tylko powiedzieć dwie rzeczy.

Przy wszystkich listach armii pisanych na zachodzie trzeba brać pod uwagę że "Zachód" nie do końca ogarnia wschodnie armie. Dlatego Listy DBR i stworzone w ich oparciu listy DBA RRR nie wydają mi się aż tak tragiczne jak to bywa czasem w innych systemach.

Jeśli chodzi o wozy Kozaków to sprawa wygląda tak DBR traktuje ich wozy nie jako WWg (wozy bojowe czyli ciężkie wzmocnione wozy mogące walczyć również w czasie kiedy się poruszają bo mają wewnątrz załogę) ale jako przenośne przeszkody/umocnienia. Dlatego w wersji DBA RRR jak zakładam Kozacy nie mają "nic w tym temacie" bo DBA nie używa w ogóle przeszkód/umocnień. Kiedy pierwszy raz to zobaczyłem w DBR sam miałem wątpliwości ale później wydało mi się to nawet sensowne bo w tym momencie w DBR piechota jest wyposażona w te "przeszkody" i może się z nimi poruszać walcząc przez nie (osłaniając się nimi) jest to więc nie odrębny rodzaj wojska działający samodzielnie ale pomoc dla piechoty. Wiem że w OiM zrobiono to nieco inaczej ale tam też w pewnym sensie jest to przede wszystkim osłona dla piechoty.
Awatar użytkownika
Warchoł
Strażnik wielki koronny
Posty: 2024
Rejestracja: czwartek, 19 marca 2009, 20:24
Lokalizacja: Kattowitz/ Домброва-Гурнича

Re: DBA-RRR

Post autor: Warchoł »

Ok jak na zachodni system to jest fajnie np. w FoGR już tak nie jest. Co do wozów no ok brak ta oryginalne u kozaków można by przeboleć gdyby ta ochrona była uwzględniona jakoś w piechocie no ale nie da się. RON natomiast ma wwg, a busy ciw dba również.

Przepraszam za błędy w postach - autokorekta w telefonie szaleje.
Prawem i Lewem: sarmacki skirmish: http://www.sarmackiskirmish.blogspot.com

PiL: Koroniarze, Boćwiny, Lipkowie, Węgrzy, Szeklerzy, Wołosi, Mołdawianie, Pludracy, Kozacy, Serbowie, Chorwaci
BGK/CoC: Rumuni
BW-N: Księstwo Warszawskie
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”