Reaktywacja Ligi DBA

Awatar użytkownika
murass
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 12:10
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Reaktywacja Ligi DBA

Post autor: murass »

Bardzo fajna inicjatywa, byloby super gdyby udalo sie reaktywowac rozgrywki DBA. Ja jestem za podejsciem jak najbardziej "lekkim", zeby na start nikogo nie zniechecic - niech kazdy przywiezie jedna armie 15mm, zagrajmy zwyklego swissa i tyle. Jesli spotkanie sie uda i frekwencja dopisze to bedzie mozna myslec nad innymi, historycznymi formatami.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Reaktywacja Ligi DBA

Post autor: Ogmios »

Zestawienie par armii historycznych można ustalić przed turniejem na zasadzie kto co ma i może zabrać (nawet jak masz pojedyńczą armię - może ktoś ma fajną pasującą na przeciwnika) i consensusu, czy para jest zbilansowana. Dobrze żeby ilość par była z zapasem, bo zawsze ktoś może nie dotrzeć.

Historyczne sparowanie pozwala zapoznać się w każdej bitwie z dwiema innymi armiami, jak gramy open to tylko z jedną (bo druga nasza i zapewne obcykana ;) ).
Open kojarzy mi się z pojęciem local meta - wyklarowanie optymalnej armii, co może ograniczyć różnorodność armii (jak sądzę w miarę solidna armia będzie mieszanką Kn, Bw, Bd/Sp). Historyczne zestawienie ma w mojej opinii większą różnorodność jednostek, chyba też jest bardziej wymagające taktycznie.

Z dotychczasowego mojego doświadczenia to niezłymi parami są Niemcy vs Węgrzy i Szwajcarzy vs Burgundia.

Z drugiej strony niezaprzeczalnie logistycznie i organizacyjnie open ma przewagę. Wystarczy zabrać jedną armię i właściciel ją nosi.

Jeśłiby liga miała być faktycznie ogólnopolska, to rozwiązanie logistyczne wariantu par historycznych armii jest proste - lokalni gracze zapewniają je (z ew. wsparciem przyjezdnych). Osobiście wątpię, abym się wybrał poza województwo mazowieckie.

Ale tak jak kolega murass napisał można po prostu odpalić próbne spotkanie, a w późniejszych terminach myśleć nad szczegółami czegoś poważniejszego. Na razie można by zrobić jakąś forumową ankietę, żeby zobaczyć ilu jest chętnych i skąd?

Aha, jeszcze jedna ważna kwestia - nie wszyscy mają armie dostosowane pod 3 edycję (np. ja :| ). Czy w bitwie starsze armie można mieszać z trzecioedycyjnymi (bo nie widzę problemu, żeby były obie armie z drugiej edycji)?
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Reaktywacja Ligi DBA

Post autor: Kretus »

Jeśli rozważamy to na poważnie to (niestety) trzeba założyć grupę na FB, zaprosić kolegów, którzy już na forum nie zaglądają, zareklamować się w innych grupach. Nie neguję znaczenia forum ale powinniśmy spróbować i na FB.
Ktoś ma czas i umiejętności, by się tym zająć?

Ps. Ostatnio w lubelskim Wargamerze przez chwilę porozmawiałem z nieznajomym. Nigdy nie był na forum Strategie ani na turnieju DBA. Ma chyba Tesalów i Spartan do 2.2. Ciekawe ile jest takich osób?
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Reaktywacja Ligi DBA

Post autor: Raleen »

Reklamować możemy się wszędzie, natomiast zasadnicze dyskusje powinny być tutaj i tutaj powinno być główne miejsce w sieci, niejako witryna firmowa ligi.

Ostatnimi czasy borykaliśmy się z różnymi problemami technicznymi i przez to niektórzy odpadli. Warto ich zachęcać by zaczęli znowu zaglądać na forum. Patrząc na różne grupy FB tak naprawdę w znakomitej większości przewijają się tam ci sami ludzie co byli na forach, jakiegoś tłumu nowych ludzi nie widać. W ogóle najlepsze do kontaktu są moim zdaniem prywatne kanały. Im nie dorówna żadne forum ani FB.

Co do samej ligii, nie chcę studzić entuzjazmu, ale optowałbym za jakąś niezbyt intensywną formą rozgrywek, bo znając życie zbyt wiele osób nie będzie miało dość czasu i zapału, by prowadzić rozgrywki z dużą częstotliwością przez dłuższy okres. Mam doświadczenie poprzedniej ligii. Nie wiem też jakie Greebo będzie miał zapatrywania. Od niego w praktyce wiele tu zależy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Reaktywacja Ligi DBA

Post autor: Kretus »

Założyłem grupę "Gry DBX Polska". Zapraszam, jeśli nie będzie zainteresowania, zostanie zamknięta. Jeśli zainteresowanie będzie - damy odsyłacz do forum w związku z próbami reaktywacji ligi.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Reaktywacja Ligi DBA

Post autor: Raleen »

Zainteresowanie jakieś pewnie będzie, natomiast dojdzie do rozdrobnienia jednolitej do tej pory grupy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Reaktywacja Ligi DBA

Post autor: Raleen »

Wracając jeszcze do tematu reaktywacji ligi, jako że ja go podjąłem i przyznam, że już jakiś czas temu rozmawiałem o tym z Greebo, sądzę, że odtworzenie ligi w takim kształcie jak kiedyś jest mało realne. Wiele osób, niedgysiejszych członków ligi, ma obecnie mniej czasu. Bardziej myślałem o pojedynczym turnieju (być może dwóch turniejach w roku) nawiązujących do ligi. To sądzę, że jesteśmy w stanie przeprowadzić. Zdecydowana większość turniejów ligowych odbywała się w klubie "Agresor" (sądzę, że mniej więcej 2/3, pozostałe raczej pojedynczo w różnych lokalizacjach), a sama liga działała na tym forum. Bez tego sądzę, że nie rozwinęłaby się wtedy tak jak się kiedyś rozwinęła. Warto podkreślić zwłaszcza dobrą lokalizację "Agresora" w samym centrum Warszawy i blisko Dworca Centralnego (dość istotne dla przyjezdnych). Z kolei rola forum wydaje mi się, że też jest trudna do przecenienia. Na portalu do dziś można oglądać zdjęcia z relacji i statystyki, odbył się też kiedyś turniej modelarski (malarski) DBA.

W związku z powyższym, jeśli będziemy robić turniej, chciałbym, żeby to był turniej naszego forum i w jakiejś mierze także pod egidą klubu, który zapewnia miejsce jakiego jak sądzę nikt nie załatwi (mam na myśli zarówno lokalizację, jak i ilość miejsca dostępnego za darmo oraz elastyczność czasową). Oczekiwałbym, że wszyscy zainteresowani zarejestrują się u nas na forum, że przedyskutujemy tutaj ewentualne kwestie organizacyjne, a po turnieju pojawią się tu relacje, komentarze (zapewne zrobilibyśmy także relację na portal). Nadałoby to też nową dynamikę działowi DBA na forum. Jeśli ten pomysł rozwinie się w szerszą inicjatywę (w co niestety na dłuższą metę wątpię - ale kto wie), również wydaje mi się, że warto się skupić tutaj, gdzie jest cały dotychczasowy dorobek DBA (nie tylko ligi). Tak czy inaczej, jak pisałem, przynajmniej ja, zapewne z graczami z Warszawy i okolic (jak Ogmios), będziemy chcieli zorganizować turniej, który obok dwóch większych inicjatyw naszego forum: konwentu Gladius i konkursu modelarskiego, może być trzecią, tak jak kiedyś była nią liga.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Reaktywacja Ligi DBA

Post autor: Greebo »

Rozumiem chęć Raleena żeby Forum było głównym nośnikiem Turnieju czy w perspektywie Ligi ale może poruszmy ważny watek nagród :)
Jak może pamiętacie w ostatnich ligach nagrody były nie tylko dla zwycięzcy albo trzech pierwszych miejsc.
Myślę że jeśli Forum miało by mieć taką przewodnią rolę to może załatwi nagrody w podobnym wymiarze jak miała pod koniec Liga ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Reaktywacja Ligi DBA

Post autor: Raleen »

Jakieś nagrody można spróbować załatwić, ale obawiam się, że w takim wymiarze będzie to trudne. Tym bardziej, że DBA nie jest już tak popularne jak za czasów świetności Ligi i jest dużo innych systemów, które różne podmioty chętne są wspierać. Wydaje mi się, że Wargamer nie będzie już zainteresowany, biorąc pod uwagę jego podejście do sponsorowania naszego konkursu modelarskiego i to co przy tej okazji zaprezentował, a także jego obecną politykę. Inna sprawa, że wydaje mi się, iż nie nagrody (same w sobie wówczas raczej skromne) były głównym motywem udziału w turnieju. Poza tym forum to jedno, a klub "Agresor" to drugie, te dwie instytucje są ze sobą powiązane.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Reaktywacja Ligi DBA

Post autor: Raleen »

Greebo, wracając jeszcze do tematu nagród, z tego co sprawdziłem, w ostatnich odnotowanych u nas edycjach turniejów ligi sponsorami nagród byli: Stowarzyszenie "Pola Chwały", Wargamer, QR Miniatures, Kazrak Miniatures, Instytut Wydawniczy Erica. Z Fundacją "Pola Chwały" mamy równie dobry kontakt i myślę, że o ile tylko Robert będzie miał środki, to coś zasponsoruje, przynajmniej turniej na Polach Chwały - na to zawsze było. Inne turnieje - pewnie zależy ile ich będzie i jak będzie ze środkami. Co do Wargamera to oszczędnie wspiera nawet społeczność własnego flagowego systemu "Ogniem i mieczem" i z szeregu względów nie wróżę tutaj powodzenia. Jeśli uważacie, że warto angażować Wargamera, zostawiam to komu innemu. To co mogę zadeklarować, to jeśli Wargamer wesprze turnieje nagrodami, z mojej strony nie ma problemu, mogę zamieścić ich logo jako sponsora gdzie będzie trzeba. QR Miniatures obecnie z tego co się orientuję od dłuższego już czasu jest w zawieszeniu (o ile istnieje), więc nie wiem czy jest w stanie cokolwiek zasponsorować, może jednorazowo i obawiam się, że raczej z osobistych zasobów Pawła Kura, czego chyba nie powinniśmy od niego oczekiwać. Tutaj obaj też mamy równie dobry kontakt z Pawłem Kurem, choć Ty chyba lepszy. Ostatni z dawnych sponsorów figurkowych to Kazrak Miniatures. Łukasz Wnuk bywał u nas w klubie stosunkowo nie tak dawno temu i mam z nim dość dobry kontakt. Czy i na ile będzie zainteresowany, trzeba rozmawiać. Tu szczerze powiedziawszy widzę największe szanse, obok Fundacji "Pola Chwały". Co do ostatniego sponsora, czyli Instytutu Wydawniczego Erica, na dziś dzień mogę zadeklarować, że jestem w stanie załatwić kilka książek na nagrody i to jedyna pewna rzecz, którą od ręki mogę powiedzieć. Natomiast rozumiem, że nagrodami powinny być głównie modele nadające się do systemu DBA, co oczywiście zawęża grono potencjalnych sponsorów, ale wśród takich firm i sklepów trzeba szukać.

Osobna sprawa, to trudno w tej chwili oczekiwać, że od razu turniej wróci do takiego poziomu jak w chwili gdy liga była rozkręcona już, bo działała jakiś czas, istniało w miarę stałe grono osób, które się spotykały na tych turniejach. Teraz, o ile temat chwyci, wszystko startować będzie do pewnego stopnia od nowa. I dobrze, że jest forum i stare relacje i inne materiały, bo dzięki temu nie startujemy z tematem całkowicie od nowa.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Reaktywacja Ligi DBA

Post autor: Raleen »

Rozejrzałem się jeszcze trochę w temacie nagród. Wargamer nie ma w ofercie figurek do tego systemu. QR Miniatures szczęśliwie żyje i działa, ale u niego raczej zakup będzie możliwy. Kazrak Miniatures miał kiedyś pojedyncze własne figurki bohaterów do tej skali, poza tym nie za bardzo, chociaż teoretycznie robią wszystko dla różnych firm. Fundacja "Pola Chwały" najwcześniej jeśli jest w stanie nas wesprzeć to na Polach Chwały. Wydawnictwo Erica, jak pisałem, na dziś dzień jest w stanie dać książki, ale ile to potrwa nie wiem. Tak wygląda sytuacja z dawnymi sponsorami. Na tym kończę temat tutaj.

Dalsza dyskusja o planowanym turnieju DBA:
viewtopic.php?f=232&t=18583
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Reaktywacja Ligi DBA

Post autor: Greebo »

Nie wiem czy to kogoś interesuje ale skoro pojawił się temat sponsorów wcześniejszych rozgrywek to wyjaśniam jak to było bo organizowałem to wszystko więc chyba najlepiej to wyjaśnię:
Po pierwsze jako sponsor był podawany każdy kto w jakikolwiek sposób pomagał.
Kazrak Miniatures dał dwa razy po jednej paczuszce swoich figurek.
Instytut Wydawniczy Erica przez Raleena dał na pewno książki jako dodatkowe nagrody w Niepołomicach i może jeszcze raz jakąś książkę na jakimś turnieju w Warszawie ale tego nie jestem pewny. Zawsze były to nagrody okazjonalne jak Raleen coś przyniósł. Nigdy nie były to książki związane nawet epoką z DBA (zawsze o IIWS lub współczesne sprawy - Afganistan czy coś takiego)
Wargamer był naszym sponsorem od początku choć zwykle sprowadzało się to do rabatu na paczki które tam kupowałem (pod koniec za pieniądze z Pól Chwały od Roberta ale głównie za moją kasę :))
No i było to oczywiście w czasach kiedy Wargamer miał figurki do okresów z DBA ;)
QR Miniatures był głównym źródłem figurek na nagrody bo robi figurki do okresów z DBA - ale jego sponsoring też sprowadzał się do rabatu - co bardzo jednak ułatwiło załatwianie nagród.
Pola Chwały były jedynym sponsorem finansowym, i to z prawdziwego zdarzenia za co nie mam słów podziękowania dla Roberta, ale z oczywistych względów działał tylko na imprezie w Niepołomicach.
To że nagrody mieliśmy na każdym turnieju było zasługą QR Miniatures i mojej skromnej osoby :)
Ale jako organizator nie zaliczam się formalnie do sponsorów ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Reaktywacja Ligi DBA

Post autor: Raleen »

Greebo pisze:Instytut Wydawniczy Erica przez Raleena dał na pewno książki jako dodatkowe nagrody w Niepołomicach i może jeszcze raz jakąś książkę na jakimś turnieju w Warszawie ale tego nie jestem pewny. Zawsze były to nagrody okazjonalne jak Raleen coś przyniósł. Nigdy nie były to książki związane nawet epoką z DBA (zawsze o IIWS lub współczesne sprawy - Afganistan czy coś takiego)
Było tego trochę więcej, ale oczywiście nie na wszystkich turniejach się pojawiały, bo turnieje już trwały zanim zyskałem możliwość otrzymywania tych nagród od Erici.
Co do tego jakie to były książki, to różne, na pewno pojawiły się powieści Bernarda Cornwella, osadzone jak najbardziej w epoce DBA, bo w średniowieczu. Erica była wydawnictwem, które w pewnym okresie dużo ich wydało i była to jedna z ich wiodących linii wydawniczych. Nie jestem też pewien, ale pojawiły się chyba książki Artura Szrejtera (głównie "Wielka wyprawa księcia Racibora").
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”