Sugestie i uwagi

Napoleoński system bitewny
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ha, mnie ostatnio inne sprawy zaprzątnęły, ale mam nadzieję, że Zwierzowy "Szwadron" też wkrótce uda mi się odkurzyć :) . Ciekawe jak tam wrażenia autora, coś nas ewidentnie zaniedbuje ;) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Zwierzu! Obraziłeś się na komputer? Czy tylko na strategie net? Co słychać? i Jakie wrażenia z ostatnich poczynań? Daj głos, pozdrawiając -SR XD
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
Zwierz
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zwierz »

Byłem do zajęty (praca, doktorat), ale ostatnio też coś się udało ze szwadronem porobić. Przede wszystkim wykonaliśmy kilka testów w realiach średniowiecza, które wyszły obiecująco.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Zwierz, łącznie zmieniany 1 raz.
Semper incerti exitus proeliorum sunt
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Którego Średniowiecza, jeśli wolno? To nadzwyczaj pojemny termin....My w PMiHW dzielimy go na trzy, czasem cztery różne "podokresy".....Czyżby Wojna 100 letnia? ;D Pozdro i - jeśli wolno - co nieco zaskoczonemu - a co z adaptacją "Szwadronu" do pierwszej lub drugiej połowy XVII wieku? XD Pozdro i oby skutecznie z doktoratem...SR
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
Zwierz
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zwierz »

Test byl realizowany w realiach wypraw krzyzowych. Mial w duzej mierze pozwolic na przetestowanie moliwosci zastosowania taktyki lekkiej jazdy nekania wroga ostrzalem. Po wstepnych testach i przynajmniej oszacowaniu jak powinny byc uwzglenione pancerze, tarcze , kopie, bron drzewcowa luki, kusze mysle ze jestem gotowy do zaadoptowania systemu do XVII wieku. Mozemy umowic sie na jakis termin i z wasza wiedza na temat szczegolow wyposarzenia i organizacji jednostek mysle ze bysmy byli w stanie dosc szybko Szwadron dostosowac.
Semper incerti exitus proeliorum sunt
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

W tej sprawie szybko odezwę się z konkretną propozycją.Właśnie zakończyłem Zwiezdowską Spahię, a jestem w trakcie wykonywania Tatarów Zvezda/Italeri.Kolega niedługo zgłosi gotowość Zvezdowskiej Husarii. Wówczas się spotkamy. Pozdro SR
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Sądząc po zapowiedziach możemy się spodziewać odwiedzin w Pracowni w wykonaniu Raleena i Zwierza. W sobotę 18 kwietnia mogę już swą obecność potwierdzić. Daty wcześniejsze ze względu na żonę są mniej prawdopodobne. Zorientowani wiedzą o co chodzi. Korzystając z okazji - NAJLEPSZEGO w Święta i oby jajka na polach bitew bywały mniej mokre a skorupki pozostawały całe!!! SR
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Zgadza się, wybieramy się ze Zwierzem...i ze Szwadronem :) .

Tyle, że niestety sobota 18 u mnie odpada, ale np. niedziela 19-tego, albo następna sobota bardzo chętnie.

Niestety ze strony Zwierza nadal na forum głucha cisza, ostatnio rozmawiałem z nim telefonicznie jakiś 3 tygodnie temu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zwierz
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zwierz »

Praca w korporacji potrafi pochłaniać :).

Problem jaki widzę w tej chili to przede wszystkim to że bez mojego udziału raczej nikt w Szwadron nie gra. I wiem że jedną z podstawowych przyczyn jest zawiłość instrukcji. Może i jest w miarę precyzyjna ale na pewno nie przystępna. No i w tym momencie jak widzę że miałbym usiąść poświęcić minimum ze 80-120 h na napisanie książki zasad to mi się odechciewa... Chwilowo brak mi motywacji.
Semper incerti exitus proeliorum sunt
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Myślę, że zawiła nie jest, przynajmniej z naszego punktu widzenia. Jeśli natomiast chcesz dotrzeć do młodych z nimi generalnie jest problem, bo kultura obrazkowa robi swoje i nie chce im się w ogóle czytać.

Nie wiem skąd te wyliczenia czasu potrzebnego na przerobienie instrukcji? :) Ale znać ścisłą głowę ;) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Raleenie i Zwierzu - wejdźcie , proszę na stronę PMiHW. Jesteśmy "po odnowie", szykujemy się do 35 rocznicy istnienia...Pewnie w październiku Was da się ściągnąć na coś/niecoś...Pozdrawiam,SR
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jasne, do października na pewno się wyrobimy ;) . Cały czas osobą bardziej zajętą jest Zwierz. Z tego co wiem usilnie pracuje na nadaniu zasadom systemu bardziej przyswajalnej dla młodzieży formy, stąd też ostatnio jego nieobecność na forum.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Andzej
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 8 listopada 2009, 14:10
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Andzej »

Witam.

Mailowałem już ze Zwierzem ( przynajmniej tak mi się wydaje ;] ) co do systemu, ale dopiero później zauważyłem, że forum na jego temat już wymarło. Mnie akurat ten system przypadł do gustu pod względem zasad, które są proste a zarazem skuteczne/wydajne. Niestety mimo prostoty zasad ja zawsze muszę czegoś nie zrozumieć i prosiłbym o pomoc w zrozumieniu niektórych rzeczy ;]

===
1)Stawiam, że skalą figurek jest 1:72 ( coś większego ciężko zmieścić na
2cm, chyba ze to Games Workshop :D ), ale nie mogłem znaleźć informacji o
wymiarach pola bitwy jak i rozstawianiu armii i elementów terenu.

//Oznaczenia punktów zgodne z wersją zasad z 25.05.2008
2)1.3.4
"Jednostki oraz oddziały posiadające zdolność walka w rozproszeniu mogą
oddalić się od innych jednostek w oddziale na odległość nie większą niż
4 centymetry ( odległość między podstawkami jest nie większa niż 4 cm)."

->Niestety nie jest sprecyzowany czy to ma być tak, że jedna podstawka
musi mieć resztę oddziału w promieniu 4 cm, czy też tylko jedną jednostkę
z oddziału.

3)2.1.4
"Kolejność wykonywania tur przez strony walczące określona jest poprzez
ustalenie inicjatywy. Zasady ustalania inicjatywy znajdują się przy
opisach scenariuszy."

->Tu pojawia się problem w braku scenariuszy ;] Czy można prosić jakieś
namiary, albo zasady do tworzenia ich?

4)2.3.2
"IV. Walka wręcz,
V. Ruch i walka wręcz,"

->Po przeczytaniu zasad nie znajduję żadnej różnicy między tymi akcjami.

5)3.2.1
"[...]Jeżeli jednostka, zaczynająca ruch u podnóża wzgórza ( podstawka
przylega do podnóża wzgórza), nie ma dość ruchu by wejść na wzgórze,
może ona wejść na wzgórze tak, aby krawędź jej podstawki przylegała do
krawędzi wzgórza.[...]"

->Nie za bardzo potrafię sobie to wyobrazić. Gry w, które dotychczas
grałem pozwalały iść po zboczu i nie potrafię sobie wyobrazić tego
manewru.

6)3.2.3
"Płoty, barykady, strumienie, niewysokie mury itp. Przekroczenie takiej
przeszkody kosztuje dodatkowo 4cm ruchu. Podobnie jak w przypadku
wzgórz, strefa kontroli oddziału jest przesunięta za przeszkodę."

->To dla wszystkich rodzajów jednostek, bo szczerze mówiąc nie wyobrażam
sobie dział z epoki napoleońskiej przenoszonych przez murek ;)

7)3.3.1
"Oddziały,w których co najmniej po jednej jednostce stykało się na
początku tury ze sobą, mogą wykonać ruch razem tak, jakby były jednym
oddziałem. Jednostki wszystkich oddziałów biorących udział w tym
manewrze mogą być przesuwane w dowolnej kolejności."

->A jak wygląda sprawa z rozchodzeniem się takiej formacji? Jak się też
rozdziela obrażenia w przypadku dwóch oddziałów, które się połączyły?

8)4.4.2
"Jednostka, do krawędzi podstawki której dotyka podstawka innej własnej
jednostki (nawet z tego samego oddziału), nie może prowadzić ostrzału w
polu ostrzału tej krawędzi. Jeżeli do wszystkich krawędzi podstawki
jednostki dotykają inne podstawki własnych oddziałów, jednostka nie może
w ogóle prowadzić ostrzału."

->Chciałbym tylko zweryfikować czy dobrze rozumiem. Podstawkę dzielimy na
cztery trójkąty, co obrazuję "x"-ami:

xxxxx
xxxxx

Jeżeli dobrze zrozumiałem to w pokazanej sytuacji ( załóżmy, że góra i dół
się stykają ) do przodu może strzelać tylko pierwszy rząd, do tyłu drugi,
w lewo dwóch żołnierzy po lewo, a w prawo dwóch żołnierzy po prawo?

9)4.10.2
"Lasy. Blokują one linię widoczności tak, jak wzgórze o wysokości 2.
Jeżeli któraś z jednostek strzelających lub cel znajdują się w lesie, to
2cm lasu blokuję linię widoczności. Dodatkowo, jednostki znajdujące się
w lesie przy ustalaniu strat w wyniku ostrzału mają wytrzymałość
zwiększoną o 1."

->Czy mógłbym prosić o dokładniejsze wyjaśnienie dwóch pierwszych zdań? I
co to znaczy "wzgórze o wysokości 2"?

10)4.12.1
"Ostrzał w turze przeciwnika może występować w dwóch formach: jako
zdeklarowany lub niezdeklarowany."

->Czy punkt 4.12.6 to jest opis ostrzału niezdeklarowanego?

11)5.2.3
"Jeden oddział może wykonać tylko jeden atak."

->Czy zamiast "oddział" nie powinno tam się znajdować "jednostka",
ponieważ to w moim mniemaniu wyklucza wtedy sytuację z punktu 5.2.2?

12)5.7

->Czy mógłbym dowiedzieć jaki teren jak wpływa na walkę wręcz, ponieważ
brak tam jakichkolwiek szczegółów?

13)Pytanie luźne -> Jak wygląda z kątem widzenia modeli? 360, 180 czy 90
stopni? Czy może jakoś inaczej?

14)Pytanie luźne -> Na jakiej zasadzie składać armię? Co musi posiadać i jak ją organizować?
===

Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc :)

Pozdrawiam
Wiktor Walentynowicz
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Witaj

Problem jest raczej ze Zwierzem, bo w pewnym momencie miał natłok w pracy (samo życie), do tego stopnia, że długo nie miał czasu zajmować się swoim działem. Z kolei potem doszedł do wniosku, że trzeba przebudować zasady, głównie chodziło o odbiór zewnętrzny i na tym etapie zdaje się utknął. W międzyczasie nastąpiło także coś co nazywa się niekiedy zmęczeniem materiału. Ostatni raz rozmawialiśmy na jesieni i wspominał o chęci kontynuowania systemu tylko właśnie chciał skończyć najpierw przeróbki. W każdym razie kontakt jakby co mamy i forum jeśli jest uśpione to ze względu na to o czym pisałem. Autor chciał już przejść na nowszą wersję. Oczywiście jeśli spodobała Ci się dotychczasowa, to graj w oparciu o nią.

Postaram się wkrótce ściągnąć autora, by udzielił odpowiedzi na Twoje pytania, bo sam nie czuję się wystarczająco kompetentny.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Andzej
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 8 listopada 2009, 14:10
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Andzej »

Jeżeli przez Zwierza rozumiesz autora tej gry, to pisałem z nim maila i również wysłałem mu te zapytania niestety po tym czasie umilkł... może po prostu ma natłok pracy... no niestety z reguły nie jestem cierpliwy... poczekam jeszcze trochę :) Liczyłem, że jest ktoś jeszcze na forum kto próbował grać w ten system. :)

Tak nawiasem: czy możecie mi polecić jakąś literaturę na temat okresu Napoleońskiego związane głównie z wojną ( organizacja wojsk, bitwy, uzbrojenie itp. )?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Szwadron”